ШОКАНТНЕ СТУДИЈЕ ИЗ НЕМАЧКЕ: Огроман број пацијената излечених од короне развио болести срца!
Настала оштећења срчаног мишића су готово иста као код оних која се јављају после инфаркта
Две нове студије немачких научника указују на то да су се код више од три четвртине пацијената који су се недавно опоравили од ковида-19 развили дугорочни срчани проблеми, чак и ако њихово стање није захтевало хоспитализацију.
НИКО НИЈЕ СИГУРАН: Чак трећина пацијената осећа ОВЕ СИМПТОМЕ короне недељама након тестирања
ОСНИВА СЕ СВЕТСКА КОМИСИЈА ЗА КОРОНУ: Ево шта она представља и који ће бити њени задаци
ОПРЕЗ СПАСАВА ЖИВОТЕ: Држава у којој НИКО НИЈЕ ПРЕМИНУО сада уводи нову меру у милионском граду
Резултате магнетне резонанце срца (МРИ) обављене на сто људи опорављених од ковида-19 доктори су упоредили с резултатима исте претраге обављене на сто особа које нису биле заражене корона вирусом. Испитаници су имали просечно 49 година, а две трећине болесника опоравило се код куће.
После нешто више од два месеца, међу инфицираним пацијентима уочена је већа вероватноћа за развој срчаних проблема у односу на испитанике из контролне групе.
Показало се да су код апсолутне већине пацијената, њих 78, настала озбиљна оштећења срчаног мишића, попут оних која се јављају после срчаног удара.
Забринутост због младих пацијената
Иначе, од 100 пацијената, 67 се опорављало код куће, а стање 33 оболела је захтевало хоспитализацију.
- Ради се о релативно младим и здравим пацијентима, старости од 45 до 53 године, који су се разболели у пролеће - рекла једокторка Валентина Пунтман, кардиолог Универзитетске болнице у Франкфурту која је водила МРИ-студију. - Многи од њих тада су се управо били вратили са скијашких одмора и нико од њих није мислио да има проблема са срцем.
- Чињеница да су се код 78 одсто пацијената који су се "опоравили" од ковида-19 развили озбиљни срчани проблеми, указује на то да болест код већине оставља последице на срчани мишић, иако не постоје уобичајени симптоми срчаних болести, као што су например бол у грудима која прати ангину пекторис - објаснила је Пунтманова, додавши да сматра да би, чим се пацијенту дијагностификује ковид-19 требало одмах деловати и пратити стање срчаног мишића.
Страшна сазнања после обдукција
У склопу друге студије анализирани су налази обдукције 39 особа које су умрле на почетку пандемије и чија је просечна старост износила 85 година. Код њих 24 откривена је висок ниво вируса у срчаном мишићу.
- Код пацијената с изузетно тешком клиничком сликом уочили смо знакове виралне репликације - рекао је доктор Дирк Вестерман, кардиолог Универзитетског центра за срце и крвне судове из Хамбурга. - По подацима о другим сличним вирусним болестима, можемо да закључимо да тежи облик ковида-19 нема добар исход.
Резултати обе студије упућују на то да би се код многих пацијената који су преболели ковид-19 могло развити слабљење срца, стање у којем оно не може да испумпа довољну количину крви да би задовољило потребе свих делова тијела за кисеоником и храњивим материјама.
За сада је, истичу доктори, прерано говорити о томе да ли су оштећења код пацијената који се опорављају од ковида-19 пролазна или трајна, али кардиолози су забринути.
Резултате истраживања немачки научници објавили су у часопису ЈАМА Cardiology.