"Шолц да одступи што је пре могуће" Десница у Немачкој жељна доказивања! АфД позива Демохришћане на сарадњу, захтевају радикалне промене
Алтернатива за Немачку тражи изборе што пре након што је пукла коалиција канцелара Олафа Шолца. Крајње десничарска странка позива Демохришћане на сарадњу, посебно код политике сузбијања миграција, пише Дојче веле.
Алтернатива за Немачку (АфД) жели да дела брзо.
„Канцелар Шолц је одавно изгубио поверење немачког становништва и мора одмах утрти пут за нове изборе“, захтевала је копредседница странке Алис Вајдел након распада немачке владајуће коалиције.
Ова десничарска странка тражи да Олаф Шолц затражи гласање о поверењу у Бундестагу што пре, најбоље већ наредне седмице. „Он дугује овој земљи да одступи што је пре могуће“, поручују политичари АфД-а.
Од почетка рада трочлане коалиције Социјалдемократа, Зелених и Либерала, крајем децембра 2021, АфЂе оштро наступала против владе у Берлину. Оптужује је за неуспех на свим политичким пољима.
АфД позива на радикалну промену курса, посебно у миграционој и спољној политици.
Нема оружја за Украјину
АфД оштро одбија све испоруке оружја Украјини. Када је украјински председник Володимир Зеленски одржао говор у немачком Бундестагу у јуну ове године, посланички клуб АфД-а бојкотовао је седницу.
Након распада владине коалиције, АфД сада позива на престанак наоружавања и финансијске помоћи Украјини:
„Такође упозоравам да то треба да се догоди у ових неколико месеци колико је остало до одржавања превремених избора, јер то наставља да уништава наш савезни буџет“, рекао је копредседавајући АфД-а Тино Крупала.
Нови избори вероватно ће веома ојачати АфД. Пре три године узели су десет одсто гласова, сад им анкете предвиђају 18 одсто.
Траже масовне депортације и затворене границе
Прве изјаве страначког руководства АфД-а упућују на то да ће се и у надолазећој предизборној кампањи фокусирати првенствено на питања азила и миграција, којима већ годинама узбуркавају немачку политику.
У иступу за медије у четвртак, један од двоје председавајућих Тино Крупала затражио је „окончање илегалне миграције и убацивање илегалних миграната у социјалне системе, протеривање криминалаца који су дужни да напусте земљу и затварање граница“.
Како би остварио циљеве, АфД промовише сарадњу са другим странкама које су традиционално десно од центра. Пре свих са Демохришћанима, који могу рачунати са 34 одсто подршке и канцеларским местом за њиховог лидера Фридриха Мерца. Али и са Либерлима.
„Коначно позивамо Демохришћане и Либерале да преузму грађанску одговорност и постигну договор с нама јер то дугујемо милионима бирача“, реаговала је Алис Вајдел распад коалиције.
Пре свега, АфД врши притисак на Демохришћане да одустану од категоричке одлуке о несарадњи с њима. Крупала позива на прекид изолације његове странке.
„Коначно морамо стати на крај противпожарном зиду, јер грађани Немачке очекују да се коначно реше проблеми и ова криза у земљи.“
Ипак, чини се да је коалиција између АфД-а и демохришћана још далеко. АфД се све више радикализовао од последњих избора. Савезни уред за заштиту устава прати странку због могуће екстремистичке оријентације.
Омиљени непријатељ Алтернативе за Немачку јесу Зелени, који су на тапету због космполитских погледа на свет и зелених политика.
Али, раније је АфД знао да буде једнако оштар и према Демохришћанима, које су називали „картелском странком“.
У редовима Демохришћана (ЦДУ) пак одувек је постојао страх да ће их АфД крунити здесна. Мерц, који заузима много тврђе ставове од ранијих лидера странке, рекао је овог августа: „Не можемо сарађивати с АфД-ом. То би убило ЦДУ.“
Везе са десничарским екстремистима
Нејасно је како ће бројни скандали АфД-а утицати на изборне резултате на предстојећим изборима. Пре само неколико дана ухапшена су три члана странке АфД јер су наводно подржавали десничарску екстремистичку терористичку групу. АфД сада жели да их искључи.
Чини се да је укљученост страначких чланова у неонацистичке и десничарске екстремистичке мреже значајно ојачала. Против посланика АфД-а у парламенту Баварске такође се води истрага због подстицања на десничарски екстремизам.
И бивша посланица АфД-а у Бундестагу тренутно је у притвору, јер је наводно учествовала у планирању државног удара.
Због све веће радикализације АфД-а, надстраначка група посланика у Бундестагу жели да у парламенту предложити забрану АфД-а. Ако добије потребну већину, коначну одлуку требало би да донесе Савезни уставни суд.
Србија Данас/Дојче веле