СОВЈЕТСКИ ШПИЈУН ПОМОГАО КЕНЕДИЈУ У КУБАНСКОЈ КРИЗИ: Окренуо леђа отаџбини и на крају СКУПО ПЛАТИО због тога
Тајне документе паковао у паклама цигарета и кутијама са слаткишима
Председник Сједињених Америчких Држава Џон Кенеди и премијер СССР-а Никита Хрушчов чикали су један другог путем ТВ-а 60-их година прошлог века да испале нуклеарне пројектиле током кризе на Куби.
РАТНО СТАЊЕ У АВГАНИСТАНУ: Прво су кренули бомбама, а затим је уследио обрачун екстремиста и полиције
СПРЕМА СЕ СУКОБ У ЈАЧИ НЕГО ИКАДА: Украјинска страна масовно минира терен на контакт линији са Доњецком
КОНАЧНО ОДЛУЧЕНО: Председнички избори у Америци ће БИТИ ОДРЖАНИ ОВЕ ГОДИНЕ, зна се и ТАЧАН ДАТУМ
Међутим, иза кулиса догађаја када је свет био на ивици нуклеарног рата, један совјетски шпијун променио је комплетан ток историје човечанства. Иако су Американци имали информације о совјетским нуклеарним постројењима на Куби захваљући фотографијама шпијунског авиона, овај обавештајац је окренуо леђа Совјетима и дао САД информације које су помогле у спречавању рата.
Ово је прича о обавештајцу Олегу Пенковском.
Како је Пенковски постао дупли агент?
Пенковски је рођен 1919. године у Владикавказу, а отац му је погинуо исте године борећи се против комуниста током револуције у Русији. Међутим, он се 1937. године придружио Црвеној армији, а у том периоду главна брига совјетске војске била је победа над нацистима у Другом светском рату.
Пенковски је био официр у артиљерији, а пошто је рањен у бици 1944. године, напустио је војску и постао члан војне академије Фрунзе. Дипломирао је 1948. године, а затим је приступио служби ГРУ, односно војној обавештајној служби која је имала геополитичка задужења.
Постао је пуковник при агенцији ГРУ 1960. године, а наредне две године био је на функцији заменика сектора за спољашња питања при Државном комитету за координацију научног развоја. Пенковски је током боравка на том положају имао задатак да скупља и процењује техничке и научне податке о западним земљама.
Био је све незадовољнији руководством своје џаве, те је 1960. године преко америчких туриста који су били у посети СССР-у послао поруку агенцији ЦИА.
- Молим Вас да ме сматрате вашим војником. Ваше снаге су бројније за једног човека - писао је поруци америчкој обавештајној агенцији.
Британска служба МИ6 већ је неко време покушавала да инфилтрира човека у тај комитет, међутим, 1961. године врбовали су британског бизнисмена Гревила Вина, који је основао компанију за извоз инжењерских производа. То предузеће је служило као параван за шпијунске активности.
Током једног од његових путовања, Пенковски је Вину дао пакет са документима и филмом, који је овај даље проследио МИ6. Британци и Американци били су у шоку са количином информација које су добили.
Пенковски је постао "званично" двоструки агент под шифром "Херој". У наредном периоду, он је западу достављао тајне документе, ратне планове, војне приручнике, као и дијаграме за нуклеарне пројектиле преко контаката као што је био Вин.
Цигарете и слаткиши
Пенковски је документе паковао у паклама цигарета и кутијама са слаткишима које је носио приликом сусрета са контактима на јавним местима. Овим методом успео је да не привуче пажњу и достави информације западним обавештајцима. Пошто је овај шпијун због природе посла путовао у Велику Британију, Совјети иницијално нису сумњали да је "кртица!.
Шпијун сам тајним именом "Херој" доставио је ЦИА и МИ6 брифинг материјал од 140 сати, документе непроцењиве вредности као и 5.000 фотографија.
Кубанска криза
Криза на Куби почела је 14. октобра 1962. године када је амерички шпијунски авион снимио ракетна постројења у тој држави. У наредне две недеље, Кенеди и Хрушчов имали су разговоре пуне тензије, али су Американци имали "кеца у рукову". Захваљујући информацијама које су добили од Пенковског, аналитичари ЦИА су тачно утврдили каквих су карактеристика и могућности совјетски пројектили на Куби.
Украдени подаци показали су да је арсенал Совјета мањи и слабији од онога што су Американци претпостављали. Такође, информације су откриле да системи за навођење нуклеарних пројектила још нису функционисали, као ни системи за погон.
Познавање ових детаља дало је предност Кенедију у разговору са Хрушчовим, што је у великој мери утицало избегавање нукеларног рата. После 14 дана преговора, Хрушчов је пристао да 28. октобра повуче ракете са Кубе.
Хапшење и смрт
Пенковски је помогао Американцима, али је "остављен на цедилу", пошто је откривено да ради као дупли агент. И даље није познато како је тачно пронађен Пенковски. Према неким претпоставкама, муж једног од контаката са којим је овај шпијун сарађивао наводно је радио за КГБ.
Према неким спекулацијама, обавестио је КГБ који су га наводно тада пратили и открили да се састаје са западним контактима. После хапшења, јавно му је суђењу у мају 1963. под оптужбом да је шпијунирао за стране земље.
Пенковски је осуђен на смрт.
Главни КГБ-ов човек за испитивање, Александар Загвоздин, казао је да је Пенковски испитиван "око 100 пута", а затим је стрељан.
ГОРИ НЕБО, ГОРИ И ЗЕМЉА! Топлотни талас хара Европом: Узбуна у 14 италијанских градова, пожари у Француској
ГОРИ НЕМАЧКА! ХАОС У БЕРЛИНУ ЗБОГ МАСОВНИХ ПРОТЕСТА: Повређено 45 полицајаца, ухапшена 133 демонстранта!
ЛЕТ ИЗ ПАКЛА: Нису хтели да носе маске у авиону, па добили батине од путника и лисице од полиције (ВИДЕО)
КАТАЛОНЦИ СЕ ИЗЈАСНИЛИ: Ево колико људи данас хоће ОДВАЈАЊЕ ОД ШПАНИЈЕ!
Ситуација са короном у Москви се СТАБИЛИЗУЈЕ: Опада број заражених, све мање људи на респиратору