МУСЛИМАНИ СЕ ПОБУНИЛИ ЗБОГ КРЕМИРАЊА: Држава им због короне не дозвољава да имају верски погреб (ВИДЕО)
Шри Ланка тренутно доживљава нагли пораст случајева ковид-19 вируса
Влада Шри Ланке одбила је молбе да заустави кремирање муслиманских жртава ковида-19 и следи традицију сахрањивања њихове вере, полажући их у земљу, окренуте према Меки.
ДЕВОЈКА (19) СМРТНО СТРАДАЛА У НАПАДУ АЈКУЛЕ: Морска неман јој је самлела ноге и одвукла у дубину (ВИДЕО)
ДУХОВИ ПРОШЛОСТИ ПРОГАЊАЈУ ЈАПАН: Јужна Кореја захтева правду, злочини из Другог светског рата и даље боле
ДИРЕКТАН СУДАР ДВА АВИОНА: Има погинулих у тешкој несрећи у Русији (ФОТО)
Шри Ланка је у априлу забранила сахрањивање након што су будистички монаси проширили тврдње да закопана тела могу да заразе подземне воде и повећају ширење вируса. Светска здравствена организација (СЗО) рекла је да нема доказа који поткрепљују ове тврдње, те да су и сахрањивање и кремирање људи који су умрли од ковида-19 подједнако сигурни.
Министар здравља Шри Ланке Павитра Ванијарачи рекла је да, без обзира на критике, "ова одлука неће бити промењена из социјалних, верских, политичких или било којих других личних разлога".
Исламске сахране налажу обичаје за оне који су преминули да буду окупани три пута, обавијени белом тканином и сахрањени према Меки, њиховом верском месту. С друге стране, будисти - који чине верску већину у Шри Ланки и подржавају тренутну владу - традиционално се кремирају.
Организација за исламску сарадњу (ОИЦ) и Амнести Интернешонал, позвали су владу да поштује исламску веру и преокрене своју непотребну политику. Након што је влада првобитно увела меру, ОИЦ је објавио изјаву у којој позива власти да "поштују своју верску праксу и ритуале, чувају своје достојанство и да чврсто стоје против свих страна које стоје иза промоције мржње, исламофобије и антимуслиманског расположења".
Муслиманско веће Шри Ланке (СЛМЦ) оптужило је владу да је приморала муслимане да не траже лечење због забринутости да ће бити кремирани, што ће резултирати "несразмерним бројем смртних случајева". Више од половине смртних случајева ковида-19 у земљи су муслимани, који чине само 10 процената становништва.
Земља тренутно доживљава нагли пораст случајева ковид-19 вируса, погођених са преко 46 хиљада пријављених инфекција од почетка пандемије - од којих се већина догодила од септембра прошле године.