ШТА КАДА СЕ УКРСТЕ ЏО БАЈДЕН И СИ ЂИНПИНГ? Њихова заједничка идеја може спасити свет
Мада су неки инвеститори постали опрезни у погледу куповина на тржиштима капитала, која континуирано бележе нове рекорде, многи аналитичари сматрају да има још простора за позитиван тренд.
Глобалне берзе се крећу данас ка новим рекордним нивоима, јер је виртуелни састанак између председника САД, Џоа Бајдена, и кинеског лидера Си Ђинпинга, који је трајао више од три сата - улио оптимизам трговцима, док се долар држи на 16-месечном максимуму уочи објаве података о малопродаји у САД.
СПРЕМНИ ДА ЗАРАТЕ СА РУСИЈОМ! Европи прети катастрофа, једна држава мобилише моћне савезнике против Москве
БИВШИ СЕКРЕТАР ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ ПРЕДЛАЖЕ ДА СЕ ПОШАЉЕ НАТО ВОЈСКА: "Ударити на Балкан, значи ударити на Русију"
ДОБИТНИЦА НОБЕЛОВЕ НАГРАДЕ ЗА МИР СУКОБЉАВА СЕ СА ПРАВДОМ: 16 оптужница због којих може доживотно бити у ЗАТВОРУ
Помно праћени разговор између лидера две највеће светске економије, како се чини, није тренутно донео видљив резултат, али се на њега гледа као на заједнички напор да се поправе хладни билатерали односи и избегне директна конфронтација, преноси Ројтерс. Паневропски индекс СТОКС 600, немачки индекс најликвиднијих акција ДАКС и француски КАК 40 - достигли су нове рекордне вредности, напредујући у распону између 0,4 и 0,5 одсто.
Раније је најшири индекс азијско-пацифичких акција МСЦИ, без јапанских, ојачао за 0,3 процента и забележио највиши ниво од 27. октобра. Фјучерси акција на Волстриту су такође порасли, а и светски берзански индекс МСЦИ осцилира недалеко од прошлонедељног историјског нивоа. Мада су неки инвеститори постали опрезни у погледу куповина на тржиштима капитала, која континуирано бележе нове рекорде, многи аналитичари сматрају да има још простора за позитиван тренд.
- Мислимо да ће тржишта и даље бити подржана растом корпоративних зарада у 2022. години, али споријим темпом - написао је главни тржишни стратег, Жилијен Лафарг, из Барлкиз банке, у прогнози о изгледима у идућој години.
На валутним берзама, доларски индекс је остао непромењен, близу највиших нивоа који нису виђени од јула 2020, док се, насупрот томе, евро тргује по најнижој цени у последњих 16 месеци од 1,1352 долара.
Раст броја заражених ковидом-19 врши притисак на евро пошто су неке земље, попут Аустрије и Холандије, увеле нове мере ограничења како би сузбиле ширење вируса. Други фактор који не иде на руку валути еврозоне је став председнице Европске централне банке, Кристин Лагард, која је јуче "потопила" тржишне опкладе о пооштравању монетарне политику, рекавши да би то сада могло да угуши опоравак еврозоне.
Трговци ишчекују нове податке о америчкој малопродаји и индустријској производњи за октобар, који треба да буду објављени касније данас, како би стекли јаснији увид у стање здравља највеће светске привреде. На робним тржиштима, нафта се опоравила након слабог почетка недеље, при чему је цена фјучерса Брента порасла за 0,65 посто на 82,58 долара по барелу.
Спот цена злата се попела за 0,53 процента на 1.872 долара по унци, достижући поново петомесечни максимум.