Шта раде и где се налазе чланови Трамповог кабинета? То можда не зна ни сам председник САД!
Многи чланови администрације ни после званичних састанка не објављују са ким су се састали и о чему су разговарали
Америчка јавност уопште нема појма шта ради и с ким се састаје минимум седам чланова кабинета председника Доналда Трампа!
Прочитајте и:
Истраживање праксе свих 17 шефова кабинета показало је да најмање њих седам одбија објављивање информација о планираним састанцима или путовањима. Поједини чак после званичних састанка не објављују ни са ким су се састали и о чему су разговарали!
Амерички медији наводе да је то потенцијално кршење закона о слободи приступа информацијама према коме званичници морају да учине податке "одмах доступне" било којој особи. Само су два одсека - агенција за образовање и агенција за заштиту животне средине - објавили неке од тих података након што су их активистичке групе тужиле.
Мањак информација на неки начин је аминовала и Бела кућа.
- Бела кућа не издаје смернице које се посебно баве дневним распоредима руководилаца кабинета - рекао је заменик секретара за штампу Хоган Гидлеј.
Активисти који пажљиво прате рад администрације кажу да је тајност више од "трамповске" преваре политичких непријатеља и неподобних медија. То је заправо покушај да се прикрије снажна повезаност политике и разних интересних лобија!
- Кад јавни званичници не објављују јавно оно што раде, људи би требало да буду скептични - рекао је Остин Еверс, који води америчку посматрачку групу "Америцан триал" која је тужила за календаре прве људе агенције за заштиту животне Скота Пруита и секретара за образовање Бетси ДеВос.
Критике да поједини шефови кабинета прикривају састанке са председницима компанија, чије пословање треба да регулишу, посебно су честе против Пруита који настоји да олакша регулаторна оптерећења индустрије укључујући нафту, гас, угља, ауто производњу и пољопривреду.
Више није тајна да се Пруит често састаје са лидерима ових индустрија. То су медији сазнали на основу тромесечних календарских записа који су добили по судском налогу.
Али његов кабинет и даље отежава праћење својих активности у реалном времену. Одбија да обезбеди распоред његових предстојећих састанака или чак да каже у којем граду планира да буде одређеног дана.
The @ALEC_states цонференце brochure намес @EPAScottPruitt ас спеакинг ат итс Friday lunch ин Nashville, ас АЛЕЦ мемберс дебате а ресолутион attacking #climate сциенце анд another цриминализинг пипелине протестерс pic.twitter.com/dAN6ULF6EU— Ницк Surgey (@NickSurgey) Децембер 5, 2017
Недавни догађаји, које је његов кабинет одбио да открије унапред, укључују говор који је одржао на конференцији за трговце на мало у Чикагу, а који је спонзорисао БП - чији су интереси нафте и гаса у САД регулисани прописима Пруитовог кабинета. Агенција за заштиту животне средине није обавестила јавност ни да је путовао у Мароко, где је разговарао о увозу америчког природног гаса - који такође регулише његов кабинет. А ни да се током маја састао са представницима аутомобилске компаније "Фицџералд трак сејлс" како би разговарали о правилу о загађењу ваздуха. А шест месеци касније Пруит је пристао да ослаби правила – баш како је затражила компанија!
Узнемирена јавност верује да мора да постоји још много таквих примера. Њмање три групе за заштиту животне средине тражиле су детаљне копије његових календара. Тајмс је такође поднео тужбу тврдећи да су календари "често једини начин да се испрате политичке позиције које утичу на све Американце".
Међутим, портпарол његовог кабинета, Лиз Бовман, назива критике неоснованим и тврди да агенција пружа више информација јавности него претходне администрације.
- Тужбе служе за скупљање политичких поена и објављивање наслова. Чињеница је да је садашњи кабинет најтранспарентнији већ годинама - рекла је Бовман.
Пруит није једини члан Трампове администрације који одржава необјављене састанке са компанијама или групама које могу да утичу на његове одлуке. Ни секретар одељења за унутрашње послове, Рајан Зинк, не објављује распоред унапред. Тако је током августа његова супруга на друштвеним мрежама објавила њихове слике са Босфора, а да нико у САД није знао да ли је Зинк на одмору у Турској и кад се враћа.
Администрације Обаме и Џорџа Буша такође су се суочиле са критикама због недостатка транспарентности.
Бивши потпредседник Дик Чејни је чак морао на суд да би избегао откривање детаља о састанцима његових радних група с руководиоцима индустрије. Више од 40 новинарских организација и организација за надгледање такође су се 2015. противили ономе што су назвали све већим бројем "ограничења у информацијама у федералној влади" под Обамом,
- Криминалне информације на крају оштећују саме агенције - рекла је Кристина Тод Вајтман, која је водила агенцију за заштиту животне средине током Бушовог првог мандата.
Вајтман је додала да се плаши Пруитове тајности и да је "запањена" његовим честим састанцима са представницима индустрије.
Трампова администрација је у априлу објавила да неће објавити дневнике својих посетилаца због "ризика националне сигурности и проблема везаних за приватност".
А званичници кабинета нуде различита објашњења за скривање информација. Углавном наводе да су забринути због безбедности. Запослени у агенцији за заштиту животне средине кажу да је Пруит добио необично велики број претњи смрћу - неколико пута више од претходних шефова агенција!
Особље кабинета секретарке за образовање Бетси ДеВос напомиње да су њени јавни наступи привукли демонстранте, укључујући и гомилу која је блокирала једну средњу школу у Вашингтону током њене посете.
Али, с друге стране, чланови кабинета који имају огромне безбедносне проблеме, много су отворенији у погледу њихових планова, укључујући и секретара за одбрану Џима Матиса и државног секретара Рекса Тилерсона, чије канцеларије сваког дана обавештавају медије о њиховим састанцима.
Закон о слободи информисања тражи од агенција да објаве документе као што су календари њихових лидера. Конгрес је такође тражио од агенција да аутоматски учине доступним било какве информације за које очекују да ће бити у великој потражњи, а то је категорија у коју неки правни стручњаци укључују и календаре највиших званичника агенција.
- Људи имају право да знају шта функционери раде свакодневно - рекао је адвокат Кевин Голдберг и додао да сумња да постоји начин да се ово питање ускоро реши.
Агенција за заштиту животне средине је у међувремену одбила неколико захтева да понуди објашњење о одбијању објављивања календара.