ШТА СМО ДО САДА САЗНАЛИ О ОМИКРОН СОЈУ КОРОНЕ: Где се појавио, шта га чини опасним сојем и како спречити ширење
Ево неколико одговора
Како је настала нова варијанта вируса? Чини се да се велики број мутација у варијанти омикрон акумулирао у једном једином потезу, код једне особе, што, према проф. Францоис Balloux, директору УЦЛ Генетицс Институте, сугерише да се варијанта развила током хроничне инфекције код особе с ослабљеним имунолошким системом - вероватно нелеченог пацијента оболелог од Сиде односно АИДС-а.
"МОЖЕ ДА СЕ ПОЈАВИ СОЈ ОПАСАН КАО ЕБОЛА" Председник Светског савеза лекара упозорио - морамо ово спречити на време
ВАКЦИНИСАО ЉУДЕ СВОЈОМ ВАКЦИНОМ: Ухапшен због имунизације вакцинама из своје производње
ПАКАО У ХОЛАНДИЈИ: Чак 13 нових случајева омикрона - данас допутовали из Јужне Африке
Где је забележена нова варијанта?
Нова варијанта омикрон је први пут забележена 11. новембра 2021. године у Боцвани, односно северно од Јужне Африке.
Нова варијанта је сада такође откривена у Јужној Африци, нарочито у области Гаутенг око Јоханесбурга и Преторије, где је инциденција тренутно 1200 заражених на 100 000. Научници претпостављају да се у до 90 одсто нових случајева у Гаутенгу ради о омикрону. Такође је могуће да се нова варијанта већ проширила на осам других провинција у Јужној Африци.
Остали потврђени случајеви широм света такође су директно повезани с Јужном Африком. Све тако заражене особе су вакцинисане. У Баварској су у суботу увече потврђена два случаја заразе омикрон варијантом. Претходно је већ јављено како постоји основана сумња инфекције путника који је слетео на аеродром у Франкфурту. У Чешкој се такође испитује случај једне особе која је била у Намибији.
Нова варијанта је до сада потврђена и у Италији, Белгији, Хонг Конгу, Израелу, Великој Британији и највероватније Холандији.
Како реагује СЗО?
Светска здравствена организација (СЗО) је у петак нову варијанту коронавируса Б.1.1.529, под именом омикрон класификовала као "забрињавајућу". Кровна здравствена институција ЕУ је такође оценила омикрон као "забрињавајући". Ова класификација је сигнал да је варијанта заразнија или да води до тежих токова болести.
Колико је опасна нова варијанта?
Ова нова варијанта забрињава истраживаче јер има "екстремно велики број мутација", односно 32 мутације у спајк-протеину. Поређења ради: врло заразна делта варијанта има осам мутација. Сам број мутација не говори ништа о опасности варијанте.
Али због великог броја мутација, имуне станице се теже боре - долази до такозваног повлачења имунитета - па и вакцина постаје мање успешна. Нова варијанта не мора да изазове тежи облик коронавируса, али вирус се може још брже ширити и тако преоптеретити здравствени систем.
Како се борити против ширења нове варијанте?
Варијанте вируса се не заустављају на националној граници, али ширење се може обуздати. Многе земље за почетак ограничавају ваздушни саобраћај с Јужном Африком. Ова директна мера свакако може да одложи брзо ширење нове варијанте. С обзиром на то да су први случајеви у Боцвани забележени средином новембра, може се претпоставити да је ова вероватно врло заразна варијанта већ пренесена у друге регије света.
Како реагују произвођачи вакцина?
Произвођачи вакцина Biontech (Пфизер) и Модерна већ су најавили да ће нову варијанту тестирати у лабораторијима. Biontech је најавио да се налази могу очекивати најкасније за две недеље. Тада ће се показати да ли је адаптација вакцине неопходна, ако се ова варијанта прошири на међународном плану.
Ендру Полард, један од проналазача вакцине АстраЗенеца, такође је уверен да би се вакцина могла прилагодити новој варијанти на време – и да су постојеће вакцине и даље ефикасне.
Постоји ли повезаност са бета варијантом из Јужне Африке?
У целој Африци, Јужна Африка је најтеже погођена коронавирусом. До сада је тамо било готово три милиона случајева заразе коронавирусом, а скоро 90.000 особа је умрло од короне или због последица заразе овим вирусом. Бета варијанта Ц.1.2. која је први пут откривена у Јужној Африци и коју је СЗО класификовала као забрињавајућу јер је врло заразна и вакцина су мање ефикасна против ње, била је одговорна за те велике бројке.
Током времена, међутим, још агресивнија делта варијанта се проширила и у Јужној Африци – као готово свуда по свету – и у великој мери потиснула бета варијанту.