ШТА ЗНАЧИ РУСКО ПРИЗНАЊЕ НЕЗАВИСНОСТИ ДНР И ЛНР: Како би Запад могао да реагује?
Запад већ месецима је упозоравао Москву да би свако кретање војних снага преко украјинске границе изазвало снажан одговор, укључујући оштре финансијске санкције
Руски председник Владимир Путин донео је одлуку о признању независности Народне Републике Доњецк и Народне Репбулике Луганск. Подсетимо, проруски сепаратисти у областима Доњецка и Луганска, колективно познатих као Донбас, отцепили су се од контроле украјинске владе 2014. и прогласили се независним "народним републикама", до сада непризнатим. Од тада, Украјина каже да је око 15.000 људи убијено у борбама.
Интересовање инвеститора не јењава: ВИШЕ ОД 21 МИЛИЈАРДЕ ЕВРА СТРАНИХ УЛАГАЊА У СРБИЈУ
АЛИСА (38) УЗЕЛА ПУШКУ ДА СЕ БОРИ ПРОТИВ РУСА: Спремна за рат, свако јутро вежба са територијалцима одбрану Кијева (ФОТО)
"СПРЕМНИ СМО ДА РЕАГУЈЕМО ЈАКО!" ЕУ лидери осудили признање Доњецка и Луганска
Шта признање Русије сада значи?
По први пут Русија је рекла да на Донбас не гледа као на део Украјине. То би могло да отвори пут Москви да отворено пошаље војне снаге у сепаратистичке регионе, користећи аргумент да интервенише као савезник да их заштити од Украјине.
Александар Бородај, члан руског парламента и бивши политички лидер у Доњецку, рекао је прошлог месеца да ће сепаратисти тада тражити од Русије да им помогне да преузму контролу над деловима региона Доњецка и Луганска који су још увек под контролом украјинских снага. Ако би се то десило, могло би да доведе до отвореног војног сукоба између Русије и Украјине.
Шта је са Споразумом из Минска?
Одлука Русије да призна независност "убија" мировне споразуме из Минска из 2014. и 2015. године који, иако још увек није имплементиран, све стране, укључујући и Москву, до сада су га виделе као најбољу шансу за решење сукоба. Споразуми позивају на велики степен аутономије за два региона унутар Украјине.
Како би Запад могао да реагује?
Запад већ месецима је упозоравао Москву да би свако кретање војних снага преко украјинске границе изазвало снажан одговор, укључујући оштре финансијске санкције.
Ентони Блинкен је прошле недеље рекао да би признање "додатно поткопало суверенитет и територијални интегритет Украјине, представљало грубо кршење међународног права и додатно довело у питање изјављену посвећеност Русије да настави да се бави дипломатијом за постизање мирног решења ове кризе". Амерички државни секретар је рекао да ће бити потребан "брз и чврст“ одговор САД и њихових савезника.
Да ли је Русија раније признавала отцепљене државе?
Русија је у прошлости признала независност Абхазије и Јужне Осетије, два отцепљена грузијска региона, после кратког рата са Грузијом 2008. Пружила им је велику буџетску подршку, проширила руско држављанство на њихово становништво и тамо стационирала хиљаде војника.
Које су предности и мане ове одлуке?
У случају Грузије, Русија је искористила признање отцепљених региона како би оправдала отворено војно присуство у суседној бившој совјетској републици у покушају да на неодређено време осујети аспирације Грузије да постане део НАТО, ускраћујући јој пуну контролу над сопственом територијом. Исто би могли да учине и са Украјином.
Са друге стране, Москва се суочава са санкцијама и међународном осудом због напуштања споразума из Минска након што је дуго тврдила да му је посвећена. Такође ће на неодређено време бити оптерећена одговорношћу за две територије које су опустошене осмогодишњим ратом и којима је потребна огромна економска подршка.