СТИЖЕ ВАКЦИНА ЗА АНТИВАКСЕРЕ: Ево како функционише и које су предности овог цепива
Док пандемија поново хара глобусом појавом новог соја омикрон, Европска агенција за лекове (ЕМА) саопштила је да су њени стручњаци препоручили условно одобрење вакцине америчке компаније "Новавакс".
Светска здравствена организација је прошлог петка по хитном поступку одобрила вакцину против ковида коју су произвели “Новавакс” и Институт за серум из Индије, чиме је отворен пут да се њихова вакцина укључи у програм Уједињених нација Ковакс за испоруку третмана сиромашним државама света.
СРПСКИ ФУДБАЛЕРИ, ПИКСИ, БОГДАН, MOZZART... ТИМСКА ИГРА У АУКЦИЈИ ПРЕДМЕТА ИЗ ФИЛМА „ТОМА“!
"ПРИБЛИЖАВА СЕ ЈОШ ЈЕДНА ОЛУЈА" СЗО упутила драматично упозорење - омикрон прети да покоси Европу
ПРОНАЂЕНА ГОЛА, ИЗМУЧЕНА, ПРЕКРИВЕНА УГЉЕМ: Надзорне камере СВЕ СНИМИЛЕ - једна порука јој спасила живот (ФОТО)
То је девета вакцина којој је СЗО издала дозволу за хитну употребу, што може да значи да ће је прихватити и неке државе које путницима признају једино имунизацију вакцинама које признаје ова светска организација, пренео је “Радио Слободна Европа”.
- Одлука СЗО има за циљ да повећа приступ вакцинама, нарочито у сиромашним земљама, од којих 41 држава још није успела да вакцинише 10 одсто популације, док је у 98 земаља та стопа мања од 40 одсто - изјавила је помоћница генералног директора СЗО за приступ лековима и медицинским производима Маријангела Симао.
Програм Ковакс дистрибуира вакцине против ковида у многе земље са ниским приходима. Са индијским Институтом за серуме, највећим светским произвођачем вакцина, закључен је уговор о испоруци 1,25 милијарди доза "Новаваксових" вакцина.
Како ради “Новаваксова” вакцина?
Све вакцине функционишу тако што уче имуни систем тела да нападне корона вирус, али то раде на различите начине. За разлику од вакцина које су већ одобрене за употребу у Сједињеним Америчким Државама, “Новаваксова” вакцина против ковида, названа НВКС-ЦоВ2373, направљена је употребом конвенционалнијих метода.
Ова вакцина направљена је на конвенционалом приступу за разлику од других вакцина и сматра се да може да смањи неодлучности у вези са вакцинама.
“Нововаксова” такозвана протеинска подјединична технологија (што значи да њихове вакцине садрже пречишћене делове патогена) је већ испитана и тестирана, а користи се деценијама за вакцинисање против разних болести, укључујући хепатитс Б.
NVX-CoV2372 протеинска подјединична вакцина против ковида садржи лабораторијски направљене делиће корона вируса, односно његов шиљати протеин, за стимулисање имунитета. Вакцина се састоји од префузионог протеина пуне дужине направљеног коришћењем рекомбинантне технологије наночестица и њеног патентираног додатка на бази сапуна “матрикс-М”.
Према студији која је објављена у марту након финалне фазе тестирања у Великој Британији, ефикасност вакцине “Новавакса”, биотехнолошке компаније са седиштем у Гејтерсбургу у Мериленду, је била чак 96 одсто.
Против британског, алфа соја, ефикасност је тада била 86 одсто, а 55% у одвојеном, мањем испитивању у Јужној Африци, где су волонтери били изложени новом, заразнијем бета соју. У оба случаја, вакцина је била 100 одсто ефикасна у спречавању озбиљних облика болести и смрти.
Из “Новавакса” кажу да је њихова вакцина на испитивањима у Северној Америци била ефикасна 90,4 одсто против ковида, пренео је France24.com.
Предности "Новаваксове" вакцине
Захваљујући технологији којом је произведена, “Новаваксова” вакцина не мора да се чува на ултра ниским температурама, што јој потенцијално даје логистичку предност над неким другим вакцинама.
Али, “Новавакс” се мучио са вишемесечним одлагања због “проблема у производњи”. Како је пренео “Форбс”, мерилендска компанија због потешкоћа у производњи није успела да изнесе вакцину на тржише први пут у својој 24-годишњој историји. Али, добила је зелено светло у Индонезији и на Филипинима, док нека одобрења и даље чека.
Сем Филипина и Индонезије – која је постала прва земља која је одобрила хитну употребу ове вакцине – “Новавакс” је до сада поднео захтев за одобрење у неколико других земаља, међу којима и Великој Британији, Европској унији, Канади, Индији, те на Новом Зеланду.
Овог маја су “Новавакс” и “Модерна” објавиле уговор са јужнокорејском владом о производњи вакцина, која се у Индији развија као “Кововакс”. Јапан је пристао да купи 150 милиона доза “Новаваксове” вакцине, наводи France24.com.
Друга предност “Новаваксове” вакцине у односу на “Фајзер” и “Модерну” је цена – 16 долара у САД. Цена “Модерне” је 25-37 долара по дози, а “Фајзера” 19,50 по дози (за првих 100 милиона доза), према порталу Biospace.com.
Добра за алергичне на "Фајзер"
ЕУ је у новембру већ наручила 200 милиона доза “Новаваксове” вакцине, намењене првенствено особама алергичним на “Фајзерову” или “Модернину”.
С обзиром да ова протеинска вакцина делује на другачији начин од „Фајзерове” и „Модернине”, очекује се да особе које су имале алергијске реакције на иРНК (мРНА) вакцине неће лоше реаговати на “Новаваксову”.
Извршни директор Стенли Ерк рекао је почетком новембра да би се њихова вакцина могла користити и као бустер за особе које су претходно примиле “Фајзерову”, “Модернину”, или вакцину компаније “Џонсон и Џонсон”.
Америчка компанија је почетком децембра најавила и вакцину против омикрона, новог соја који је Европу поново ставио у стање узбуне. Компанија је тада рекла да би могла да започне комерцијалну производњу вакцине против омикрона у јануару 2022, док изводи тестове да ли њена тренутна вакцина делује против те варијанте.
Лабораторијски подаци који се очекују у наредним недељама показаће да ли антитела појединаца који су претходно примили “Новаваксову” вакцину против ковид-19 могу да неутралишу нову варијанту, навела је компанија.
“Новавакс” је такође саопштио да је започео развој антигена шиљатог протеина специфичног за омикрон и да ће започети лабораторијске тестове нове вакцине на новој варијанти за неколико недеља. И други произвођачи вакцина, попут “Модерне” и “Фајзера”, такође већ увелике раде на производњи вакцине против омикрона.