СУДАР КОРОНЕ И ГРИПА: Прогнозе су биле најцрње, ипак следи преокрет! (ФОТО)
Ове године у Аустралији готово није било грипа
Глобално се процењује да је стопа оболелих од грипа опала за невероватних 98 одсто у односу на исти период прошле године.
АЛИЈЕВ СЕ ОПАСНО УПЛАШИО: Упућен хитан апел војницима, једно више никако не смеју да раде! (ФОТО/ВИДЕО)
ИТАЛИЈА ПОНОВО НА УДАРУ: Власт уводи драстичне мере, корона поново обара све рекорде!
НАПАД НА ЧУВЕНИ НЕМАЧКИ ИНСТИТУТ: Бачен молотовљев коктел на зграду, одговорни "анти-корона" активисти?
Инфектолози од пролетос упозоравају да би судар корона вируса и вируса грипа могао да буде кобан по многе у ризичним групама, а посебно за хроничне болеснике и особе старије од 65 година. Због тога су ове јесени владе свих земаља водиле јаку кампању за вакцинацију против грипа.
Примера ради, у Великој Британији вакцину против грипа примило је 30 милиона људи захваљујући највећој кампањи за вакцинацију у историји ове државе.
Али, оно што се догодило не само у Великој Британији, већ и у већини земаља у којима је спроведена имунизација против грипа је чињеница да је број оболелих од инфлуенце драматично опао.
На јужној хемисфери, где је вирус грипа владао у периоду док је код нас било лето, подаци Светске здравствене организације показали су да оболелих од грипа готово да није ни било. Наиме, у Аустралији је у априлу 2020. забележено сам 14 оболелих од грипа у поређењу са 367 случајева истог месеца прошле године, што представља пад броја оболелих од чак 96 одсто. До јуна, када је претходних деценија био врхунац епидемије у "земљи кенгура", ове године није пријављен ниједан случај!
У Чилеу је између априла и октобра откривено само 12 случајева грипа, док је у истом периоду прошле године било чак 7.000.
Глобално се процењује да је стопа оболелих од грипа опала за невероватних 98 одсто у односу на исти период прошле године.
- Ово је наша реалност. Нема никакве сумње да је број оболелих од грипа далеко мањи него ранијих година - каже др Дејвид Стрејн са Медицинског факултета Универзитета у Ексетеру.
Постоји више интригантних теорија на ову тему.
Неки сматрају да је број оболелих од грипа сличан као и претходних година, али да су евидентирани као оболели од ковида 19. Скептици кажу да ковид тестови не могу да разликују корона вирус од вируса грипа, али то једноставно није тачно.
Вирусолог др Елизабета Гропели са лондонског универзитета Сент Џорџ подсећа да вирус грипа и ковид 19 узрокују различити вируси, што се јасно може видети и под микроскопом.
Још једна теорија која се може чути јесте да је корона вирус "некако истиснуо" вирус грипа. За ово донекле постоји и научно објашњење: када је појединац заражен једним вирусом, мање је вероватно да ће се заразити и осталим вирусима док прва инфекција не прође. То се у медицини назива "вирусном интерференцијом".
- Ћелије имуног система улазе у организам и помажу уништавању прве инфекције, а ако се појави још један вирус оне ће се борити и против њега - каже професор Џејмс Стјуарт са Универзитета у Ливерпулу. - Кад једном уђу у ћелију, вируси се боре и против осталих вируса који желе да нападну исту ту ћелију. Дакле, вирус који се већ налази у телу ефикасно ће елиминисати друге вирусе.
На нивоу популације, то би могло да значи да ако довољно људи има један вирус други вируси неће имати где да оду, па се неће ширити.
Академици са Универзитета Јејл недавно су сугерисали да је велико присуство риновируса у јесен 2009. године могло да блокира инфекцију "свињског грипа". Примера ради, тада је влада Велике Британије прогнозирала да би, у најгорем случају, од последица инфекције вурсом Х1Н1 могло да премине 65.000 Британаца, а преминуло је 392.
Британски стручњаци проучавали су узорке узете од 20.000 људи током прва четири месеца ове године и утврдили да је 58 одсто мање оболелих од грипа било позитивно на корона вирус.
- Када сте болесни, лежите у кревету и не излазите из куће. Тада је много мања вероватноћа да ћете се заразити другим вирусом - подсећа проф. Стјуарт.
Истовремено, студија је показала да је број људи који су у исто време били позитивни на корона вирус и оболели од сезонског грипа био запањујуће мали. Кинеска студија која је обухватила САРС и МЕРС такође је показала исти ефекат. Инфекција другим вирусом, попут вируса грипа, у одређеној мери штити од инфекције корона вирусом.
Али, за сада није јасно може ли инфекција корона вирусом, која протиче са симптомима или без њих, да елиминише грип.
- Један вирус може да поремети ширење другог само ако га има довољан број људи - каже др Елен Фокман са Универзитета Јејл. - Када говоримо о прехлади, стопе су астрономски високе, а многи људи су асимптоматски преносиоци.
Када је реч о корона вирусу, верујемо да је до сада заражено 15 до 20 одсто људи у најугроженијим деловима света, а да је у много више подручја тај проценат далеко мањи. То није довољно да корона вирус елиминише грип.
Научници претпостављају да је мањи број људи који су добили вирус грипа сразмеран променом понашања - већина људи на планети носи маске, перемо руке чешће и дуже него раније, поштујемо правило социјалног дистанцирања, а не би требало занемарити ни масовну вакцинацију против грипа која је утицала да број оболелих не буде као ранијих година.