"СУСЕДИМА ТРЕБА СПУСТИТИ РАМПУ" Какав утицај по Србију има дуплирање броја заражених у појединим земљама?
Од тога како се са овом болешћу носе у Бразилу, САД и Аустралији, између осталог, зависи и какав ће бити следећи удар короне код нас
Почетак и јачина трећег пика корона вируса у Србији зависи од нас самих, ситуације у окружењу, али и од тога како се са овом болешћу носе у Бразилу, САД и Аустралији.
У СРБИЈИ ГОДИШЊЕ НЕСТАНЕ ГРАД ВЕЛИЧИНЕ ЗАЈЕЧАРА: Главни кривац је група болести која може да се спречи
"ПРОБУДИТЕ СЕ, МОЛИМ ВАС!" Др Ђерлек је због короне изгубио мајку и брата: И након прележаног вируса се плашим
ПАДАЈУ ПОЈЕДИНЕ РАМПЕ! Коначан списак држава у које можемо да путујемо и под којим условима
Изузев у Аустралији, у којој се смирује, у САД и у Бразилу, корона, такорећи, букти.
По броју заражених на првом месту у свету је САД, са 7,29 оболелих и 209.231 преминулих. Друга је Индија, која за Србију није тако битна, са шест милиона заражених и 95.000 жртава, а треће место заузима Бразил са 4,7 милиона потврђених инфицираних и 141.000 преминулих.
Аустралија од почетка пандемије има више од 27.000 оболелих и 875 мртвих, међутим, у поређењу са прошломесечним дневним извештајима о новозараженима, када је било и више од 700 нових случајева ковида-19 свакога дана, садашња епидемиолошка ситуација је знатно повољнија у земљи кенгура. Сада је дневни просечан број новозаражених за период од 14 дана пао на 18,2 на 100.000 становника.
Али, у Бразилу се малтене свакодневно удвостручује број нових нових оболелих и преминулих.
Зашто ове земље помињемо?
Проф. др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против короне, на питање какав ће нам бити трећи пик и када ће нам корона постати као сезонски вирус грипа, објаснио да то може да се деси и до краја ове, почетком следеће године, али да посматрамо шта се дешава у САД, Бразилу, и Аустралији...
- Од тога колико ће они успети да се изборе и да смање могућност преношења, моћи ће да се процени да ли ће нам доћи као неки ослабљени, много мање опасан вирус него што је то било до сада код нас. Међутим, у Бразилу је доста велика стопа оболевања, па и умирање. То важи и за САД. Али, ја посматрам пре свега јужну полулопту, тај обрнути процес као код грипа.
- Код грипа ми посматрамо шта се дешава тамо, па дође код нас. А у случају короне са наше стране, са северне је прешло на јужну полулопту. Имамо Аргентину која се нешто много не појављује у подацима. Аустралија се добро бори, имају организован систем. Е, ако то буде урађено како ваља, и на тај начин се смањи могућност преношења, онда можемо да добијемо један ослабљени вирус, мањи удар који можемо увек контролисати - објаснио је проф. др Тиодоровић.
С обзиром на то да се у Аустралији смирује, али у Бразилу не, питали смо га сада шта за нашу земљу значи бразилска епидемиолошка ситуација.
- То за нас значи да стварно треба да обратимо пажњу на све доласке код нас. Нама Бразил може бити важан, али у овом моменту нам је много важније наше окружење где су изузетно високе стопе оболевања од Румуна, преко Мађара, који су били изванредни, па сада имају четири пута већи број оболелих него што су пре месец дана. Ми нисмо пусто острво као Нови Зеланд, или Кипар. Једино је Кипар мало бољи од нас. Али он је острво и сигурно је да много лакше може да спроводи надзор над онима који долазе од нас - каже проф. др Тиодоровић.
Подсећа да је ситуција веома тешка у Црној Гори, па и Босни и Херцеговини и Хрватској.
- То су све земље којима би требало да спустимо рампу, међутим, имамо наш народ који живи тамо. Дакле, ми треба више да бринемо о суседним земљама и директној околини са којом желимо да развијамо и даље односе, проток људи и роба. Али, пазићемо и на САД, Бразил и Аустралију јер се тамо број оболелих повећава - рекао је проф. др Тиодоровић.
Србија најбоља у региону, па и у Европи
Епидемиолошка ситуација у Србији, тренутно је, без говора, најбоља у региону, па и у Европи, одмах иза Грендланда и Ватикана.
Стопа оболевања у нашој земљи прошле недеље била је 6,94 на 100.000 становника, док је Немачкој она 29, у Италији 34, у Великој Британији 94, а у Босни и Херцеговини 97. Највишу стопу новозаражених у претходној недељи имала је Црна Гора, и то 586 на 100.000.
У Хрватској је ова стопа 80, у Северној Македонији 42, у Бугарској 47...
Влада Србије је јуче, након седнице Кризног штаба, на којој је продужен рад кафића и ресторана до 23 сата у затвореном простору, упозорила да све ове бројке, као што је познато, могу се преокренути у релативно кратком периоду.
- И из једне од тренутно најповољнијих епидемиолошких ситуација, можемо прећи у неповољну уколико се будемо понашали неодговорно према себи и другима. Зато је важно да висок ниво дисциплине задржимо што је могуће дуже - стоји у саопштењу Владе Србије.
Управо због ситуације у нашем окружењу, Србија је отворила "четворо очију" и мотри на наше грађане, који се враћају са одмора из Црне Горе, БиХ, Хрватске и Албаније. Зато је 18. септембра почео надзор над свима који улазе у земљу.
У оквиру њега, грађани се јављају на портал www.e-zdravlje.gov.rs и попуњавају тест самопроцене. До поноћи, између недеље и понедељка, овај тест је урадило 43.498 наших грађана, од којих је 54 одмах након попуњеног теста, упућено у ковид амбуланту јер су имали симптоме, односно суспектни на ковид 19.
Шта ради грип на јужној полулопти?
С обзиром на то да нам предстоји и долазак вируса грипа, проф. др Тиодоровић се осврнуо и на ситуацију са њим на јужној полулопти:
- Гледајући оно шта се дешава на јужној полулопти доста је повољно, грипа тамо има врло мало, нема тешких клиничких слика јер се примењују мере против ковида, а то су уједно и мере против грипа.
Како у Србији не би дошло до судара грипа и короне, препоручена је масовна вакцинација против вируса грипа. Први контигент од 343.920 доза вакцина стигао је у Србију, а сутра би требало да почне и њихова дистрибуција у домове здравља.
Министарство здравља ће препоручити који је најбољи период за почетак имунизације.
Корона вирус у Србији је потврђен код 33.414 особа, од укупно тестираних 1.120.363. Однео је 748 живота.