СВАКОМ АМЕРИКАНЦУ ПО 1.200 ДОЛАРА ЗБОГ КОРОНЕ: САД усвојиле највећи пакет помоћи у историји, држава даје ДВА БИЛИОНА ДОЛАРА за помоћ фирмама и грађанима
Историјска одлука америчког сената.
Чланови Сената усвојили су економски пакет помоћи у износу две хиљаде милијарди долара чија је сврха умањивање економских последица коронавируса у Сједињеним Америчким Државама. Предлог је подржало деведесет шест чланова Сената. Гласова против није било.
Американци и даље оптужују Кину за прикривање информација о корона вирусу
ЖИВОТ СЕ ВРАТИО У ПРОВИНЦИЈУ ХУБЕИ: Кина укинула изолацију, људи поново на улицама (ФОТО)
УДАРНА ВЕСТ У САД: Трамп народу саопштио КАДА ЋЕ ПРОЋИ ПАНДЕМИЈА вируса корона
Најважније ставке Закона који ће бити изгласан јесу те да ће највећем броју америчких држављана од државе стићи чек од 1.200 долара, да ће из буџета бити издвојено 367 милијарди долара за мала предузећа и да ће бити успостављен фонд од 500 милијарди долара за велике компаније, индустрије, градове и државе.
Након Сената, у коме већину чине републиканци, потребно је да предлог усвоји и Представнички дом, у ком већину чине демократе, који би требало да заседа у петак у девет часова ујутру. Да би ступио на снагу потребно је да документ, после усвајања у оба дома, потпише председник САД-а Доналд Трамп. Сам Трамп најавио је да ће закон потписати чим се нађе на његово столу.
Пакетом економске помоћи предвиђен је фонд од 500 милијарди долара за угрожену индустрију и слична сума новца од које ће америчким домаћинствима директно бити уплаћена до 3.000 долара.
Предлог укључује и 350 милијарди долара за кредите малим привредницима, као и 250 милијарди долара за помоћ незапосленима. Планирано је издвајање у износу од стотину милијарди долара за болнице и здравствене системе.
Реч је о највећем пакету помоћи који је Конгрес икада одобрио. Одговара скоро половини новчане суме коју америчка влада троши годишње.
Договор је објављен после поноћи, после више сати напорних говора у Сенату и два дана безуспешних покушаја да се направи већина за изгласавање.
Вођа сенатске републиканске већине Мич Мек Конел је рекао да је гласање у Сенату планирано у среду поподне, а да ће уследити гласање у Парламенту.
КО ДОБИЈА КОЛИКО?
Иначе, раније верзије закона предвиђале су исплату већини Американаца који зарађују мање од 75.000 долара годишње, по 1.200 долара за сваку одраслу особу и 500 долара за свако дете.
При већим примањима чекови би били мањи. Помоћ неће добити појединци који зарађују више од 99.000 УСД годишње. Новац ће бити депонован директно на банковне рачуне људи у року од неколико недеља, уколико су они примили поврат пореза или платили порез у 2018. или 2019. години.
Пореска фондација процењује да ће 93,6 одсто пореских обвезника добити чек. Нејасно је како ће се рачун обрачунати онима који не подносе пореске пријаве, али стручњаци препоручују брзо подношење пријаве за 2019. годину чак и онима који влади не дугују ништа.
Раније у уторак, председник Доналд Трумп позвао је на брзу акцију. - Конгрес мора да одобри споразум, без свих глупости данас - написао ја Трамп на твитеру - Што дуже траје, то ће бити теже покренути нашу економију-.
Пакет економског спасавања без преседана пружиће и програм у износу од 367 милијарди долара за мала предузећа како би могли да исплаћују зараду запосленима док су принуђени да остану код куће.
Такође, 500 милијарди долара издваја се за гарантоване, субвенционисане зајмове већим индустријама, укључујући авиокомпаније. Болнице би такође требале да добију значајну помоћ.
ВИШЕ ОТПУШТЕНИХ НЕГО У ВЕЛИКОЈ ДЕПРЕСИЈИ
Према подацима Универзитета Џонс Хопкинс у Сједињеним Државама је од последица коронавируса преминуло 1000 људи. Оболело је више од 53.000. грађана.
Због мера које се преузимају огроман број Американаца остао је без посла, а поређења иду толико далеко да се оцењује да је данас више незапослених него у време Велике депресије.
Без посла је остало стотине хиљада људи широм Америке. Секретаријат за рад објавиће ове недеље податке о незапослености и очекује се да ће бити више од прошлих рекордних пријава незапослених у једној недељи. Тренутно у САД има више људи који су изненада остали без посла, него за време Велике депресије. Такође, има више незапослених него после великих природних катастрофа, као што су урагани, пожари и поплаве.
Ресторани, хотели, авиопревозници, произвођачи аутомобила и индустрија забаве погођени су у сваком граду и земљи, и многе државе су прекинуле послове који нису неопходни и тражиле од запослених да остану код куће. Циљ је да се спречи ширење коронавируса.
Неки економисти процењују да Америку чека још 3 милиона нових захтева за осигурање у случају незапослености, када се објаве подаци за недељу од 15. до 21. марта. То је 12 пута више него за претходну седмицу.
НИ ЕВРОПА НИЈЕ ПОШТЕЂЕНА
Покушаји да се спречи ширење заразе утицали су на светску економију. Компаније у Европи отпуштају раднике брзином каква није забележена још од светске финансијске кризе 2009, према анкетама пословних менаџера.
Званичних података за Европу још нема, али компаније најављују да ће угасити десетине хиљада радних места, и привремено и трајно. Пораст стопе незапослености можда неће бити тако висок као у САД, јер је теже отпустити раднике у Европи, где многе владе финансијски помажу компаније како би радници били на плаћеном одсуству.
РУСКИ ГЕНЕТИЧАР ОТКРИО ЗАШТО КОРОНА КОСИ БАШ ИТАЛИЈАНЕ: Једна лоша навика драстично им је нарушила имунитет
НЕМАЧКА МИНИСТАРКА УПОЗОРАВА: Следи нам несташица великог броја намирница и радне снаге
МЕНТАЛИТЕТ ИТАЛИЈАНА СЕ МЕЊА: Број оболелих се повећава, Италија на коленима, ФУДБАЛ ће нас дићи!
КИНА УКИДА КАРАНТИН ЗА ПРВО ЖАРИШТЕ КОРОНА ВИРУСА У СВЕТУ: Недељу дана без новозаражених у провинцији Хубеј
РУСИЈА НА НОГАМА! ТАКО СЕ ТО РАДИ: Ово су Путинове мере против вируса корона (ВИДЕО)