СВЕТУ ПРЕТИ СМРТ 40 МИЛИОНА ЉУДИ АКО НЕ БУДЕ ВАКЦИНЕ? Битка почела: Ове земље ће остати НЕЗАШТИЋЕНЕ од вируса
Док фармацеутске компаније интензивно раде на развоју вакцине против корона вируса, здравствени економисти упозоравају да се наговештава "вакцински национализам", који спречава ефикасно сузбијање корона вируса, "уско грло које ће спречити да вакцина заиста постане глобално јавно добро".
Аутори Томас Џ. Болики и Чед Баун у најновијем број америчког часописа "Форин аферс" предвиђају да ће без ефикасне примене вакцине пандемија до краја 2021. проузроковати смрт око 40 милиона људи и смањити економски учинак широм света за 12,5 билиона долара. Пандемија корона вируса проузроковала би двоструко већи број жртава него Први светски рат и само глобална сарадња може да спречи такву катастрофу, упозоравају здравствени економисти.
ШТА СЕ ТО СПРЕМА? ЛУКАШЕНКО НАПУСТИО ЗЕМЉУ: Упркос победи на изборима, ВОЈСКА НА УЛИЦАМА МИНСКА (ФОТО/ВИДЕО)
Америчка војска на делу, Пентагон осрамоћен: Официри и морнари Пете флоте као макрои и трговци људима!
"ОБЕЗБЕДИЋЕМО ПОМОЋ ЛИБАНСКОМ НАРОДУ" Трамп позива власти Либана на транспарентну истрагу експлозије у Бејруту
Тренутно смо, међутим, сведоци супротног понашања: суочене са несташицом широм света, прво су Кина, а затим Француска, Немачка, ЕУ и, на крају, САД, нагомилали залихе респиратора, заштитних маски и рукавица за особље својих болница. Више од 70 земаља и ЕУ увели су током прва четири месеца пандемије контролу извоза локалним испоручиоцима заштитне опреме, апарата за дисање и лекова. У ту групу спада већина земаља у којима би могла да се произвде вакцина, истичу аутори.
Нико не може сам
Међутим, ниједна држава не би сама могла да оствари успех у производњи и дистрибуцији вакцине, сматрају стручњаци: производња вакцине је сложен процес у коме минималне промене могу да угрозе чистоћу, безбедност и ефикасност финалног производа. Због тога надзорни органи не контролишу само готову вакцину, већ и сваку фазу производње, а паковање у бочице или инјекције догађа се у складу са строгим хигијенским прописима.
Широм света постоји неколико десетина компаније која су у прилици да учине тај последњи корак, а далеко је мање оних које могу да произведу делотворне материје уз контролу квалитета.
- Мала је вероватноћа да земља која буде имала срећу да произведе прву супстанцу за имунизацију чија је делотворност потврђена располаже свим неопходним капацитетима како би повећала и одржала производњу – пишу аутори Болики и Баун.
У трци за производњу вакцине тренутно учествује 164 компања и државних научних институција, а битка за расподелу спасоносног лека почела је и пре него што је уопште нађена супстанца која треба да ослободи свет од пандемије. Међутим, "нико није безбедан ако нису сви безбедни", истиче Сет Беркли, шеф организације "Гави", коју делимично финансира држава, а делимично приватници.
Од оснивања 2000. године "Гави" је допринео вакцинацији 760 милиона деце у свету, чиме је преполовљена смртност међу децом у 73 земље у развоју. Они, међутим, упозоравају да ће најсиромашније земље имати ограничене ресурсе за приступ вакцини. Под руководством организације "Гави" створена је иницијатива Глобално доступна вакцина против ковида-19 (Covax), којој припадају Коалиција за иновације у припреми за епидемију (ЦЕПИ), Светска здравствена организација (СЗО), неколико влада и Фондација "Бил и Мелинда Гејтс". На тај начин, преко "Ковакса" би све чланице могле да купе вакцину, и то сразмерно величини популације. Више од 75 богатијих земаља показало је интересовање за механизам финансирања, а укључено је 90 сиромашнијих земаља. Највеће чланице - ЕУ, САД, Кина и Русија – међутим, нису међу присталицама иницијативе.
Немачка, Француска, Холандија и Италија склопиле су засебан савез и већ закључиле ексклузивни уговор са фармацеутском компанијом "АстраЗенеца" како би се снабделе вакцином чим се појави на тржишту.
"Вакцински национализам" је самим тим већ постао стварност, пише "Фокус", позивајући се на здравствене економисте. Назире се сценарио у коме ће лекари и медицинске сестре, милијарде старих особа и других угрожених група становништва у сиромашнијим земљама остати незаштићени, што ће продужити пандемију, повећати број жртава и проузроковати колапс ионако крхких здравствених система и економија.