ТАЈАНСТВЕНА ПУТИНОВА ОРГАНИЗАЦИЈА, НОЋНА МОРА ЗАПАДА Зашто је ГРУ најјаче оружје првог човека Русије
Основана пре 100 година...
Тајанствена Путинова организација ГРУ често се помиње у медијима - било да је то случај тровања Сергеја Скрипаља или нови хакерски напад.
Иако је основана током грађанског рата у Русији пре готово 100 година, данас је ова организација савршен инструмент за Путиново модерно ратовање.
Као што се могло видети у Украјини и Солзберију, Русија је одустала од старомодних начина показивања силе, а нове методе стручњаци називају "нелинеарно ратовање".
Нове методе чине тајне операције специјалних служби, шпијунирање, сајбер напади и интернет "троловање" како би се дестабилизовала нација непријатеља. Западу је требало времена да научи да одговори на то.
Ту долази ГРУ - комбинација специјалних снага и обавештајне службе. Организација је на свом почетку била под управом Лењина и Троцког, који су инсистирали да остане одвојена од "главне" обавештајне руске агенције (КГБ).
ОШТАР ОДГОВОР Захарове: Да ли Порошенко жели да стане на чело украјинске православне цркве?
И данас, ГРУ остаје одвојена од СВР, спољашне шпијунске агенције, и ФСБ, унутрашње шпијунске агенције - које су настале од некада јединствог КГБ-а 1991. године.
ГРУ је одговорна министру одбране Сергеју Шојгу. Седиште, које се назива и "Акваријум" има и свој аеродром, а налази се близу Москве. ГРУ има шест пута више агената него СВР , а највише њих ради као војни аташеи у амбасадама, или као двоструки агенти. ГРУ има своје специјалне јединице, које се зову Спетсназ, а њихова репутација је позната широм Русије.
Многи од агената се регрутују без да су имали војно искуство, попут самог Сергеја Скрипаља.
ГРУ поседује и 130 сателита, а познати су по развијању технологије за сајбер нападе, док хакере регрутују на најбољим универзитетима. Управо су ГРУ хакери оптужени за мешање у америчке председничке изборе 2016. године.
Међутим, ГРУ није била одувек толико успешна организација. 2008 су, након рата Русије са Грузијом, жестоко критиковани због лошег извештавања, да су чак дошли да ивицу затварања.
Али, онда је на чело организације дошао генерал Игор Коробов (62), некадашњи пилот који је био и на мети америчких санкција. Његова блиска сарадња са Путином довела је до процвата ГРУ.
ГРУ је учврстила свој положај током конфликта у Украјини, у који су били умешани од почетка. Њихови агенти, често у необележеним униформама, помагали су побуњеницима. Њихов први задатак био је саботажа постројења украјинске владе, као и организовање руских "војних туриста" који су се придруживали побуњеницима у добро координисану војску