Тајфун Јаги је најјача овогодишња олуја у Азији: Да ли су криве климатске промене?
То је уједно и други најмоћнији тропски циклон на свету ове године, после урагана Берил.
Најјача олуја коју је Азија видела ове године, тајфун Јаги, погодио је копно прошле недеље убивши најмање 127 људи и повредивши стотине на северу Вијетнама.
Према Индо-пацифичком центру за упозорење о тропским циклонима, његова брзина била је већа од 200км/х узрокујући притом велику штету. Иако је сада смањена на тропску депресију, власти су упозориле да би то и даље могло да изазове поремећаје док се креће према западу.
Пре него што је погодио Вијетнам, супер тајфун Јаги нанео је штету кинеском острву Хаинан, популарној туристичкој дестинацији, и оставио траг пустошења на Филипинима.
Сматра се да је најмање 20 људи убијено на Филипинима и још четири у јужној Кини. Десетине се и даље воде као нестали усред порушених мостова, клизишта и поплава. Милиони широм региона остали су без струје, а многи су били приморани да напусте своје домове.
Са брзином ветра од најмање 203 км/х, Јаги је други најмоћнији овогодишњи тропски циклон на свету после урагана Берил.
Чини се да су олује које последњих година погађају источну и југоисточну Азију све јаче. Научници кажу да њихову разорну моћ подстичу топлији океани.
Супер тајфун је еквивалент урагана категорије 5 - најјачег на скали.
Иако се различито називају у различитим деловима света, све тропске циклоне карактеришу велике брзине ветра, јаке падавине и олујни удари који привремено узрокују пораст нивоа мора.
Урагани, тајфуни и циклони су попут џиновских мотора који се окрећу и користе топли, влажни ваздух као гориво. Почињу у тропским водама близу екватора када се овај ваздух подигне и удаљи од површине океана. Мање ваздуха у близини површине изазива област ниског притиска и околни ваздух се увлачи да би је заменио.
Топли, влажни ваздух се хлади док се диже, формирајући облаке и цео систем почиње да се окреће. Ротира се све брже и брже док се у центру не формира око. Ваздух под високим притиском одозго тече доле у мирно средиште олује.
Температура површине мора треба да износи најмање 27 степени Целзијуса да би се обезбедило довољно енергије да једна од ових снажних олуја почне да се окреће. Крећу се супротно од смера казаљке на сату, северно од екватора и у смеру казаљке на сату јужно од њега.
Тропски циклони почињу да слабе када ударе на копно јер више немају енергију из топлих океанских вода. Међутим, то их не спречава да изазову огромну штету пре него што у потпуности ослабе.
Много је фактора који одређују да ли се олуја формира, како се развија, који утичу на њену снагу, трајање и укупне карактеристике. Ово отежава утврђивање улоге климатских промена у појединачној олуји.
Научници, међутим, кажу да су тајфуни, урагани и циклони уопште постали јачи због климатских промена. То је зато што топлије воде океана дозвољавају олујама да покупе више енергије што доводи до већих брзина ветра.
Прогноза за атлантске олује 2024. године, на пример, предвиђала је „екстремно активну” сезону због рекордних температура површине мора. Истраживачи су проценили да је вероватноћа великог урагана на копно у Сједињеним Државама била „изнад очекиваног просека“.
Топлија атмосфера може задржати више влаге што условљава интензивније падавине. Једна од процена показала је да су екстремне падавине услед урагана Харви који је погодио САД 2017. године биле три пута вероватније због климатских промена.
Такође, постоје докази да се ове снажне олује дуже задржавају над копном због климатских промена, што доводи до обилнијих падавина на одређеним локацијама.
Пораст нивоа мора такође може имати утицај на снагу тропских циклона. Олујни удари могу опустошити приобалне заједнице, а већ повишен ниво додатно погоршава поплаву.
Према IPCC-u,verovatnoća да ће се број циклона повећати је мала, али ће их више њих моћи да достигне највиши ниво интензитета који условљава загревање света.
Студија објављена у јулу ове године открила је да се тропски циклони у југоисточној Азији сада формирају ближе обалама, брже се интензивирају и дуже задржавају над копном.