ТАЈВАН ДИЖЕ РАТНЕ АВИОНЕ: Кинески нуклеарни бомбардери и ловци прешли границу! Пришли са југозапада!
Свашта може да се деси
Тајван спрема војне авионе после извештаја о кинеским нуклеарним бомбардерима који су пробили његову противваздушну зону. Тајван се пожалио на повећање броја мисија кинеских ваздушних снага у близини самоуправног острва, за које Пекинг сматра да је одметнута провинција. У наводно највећем упаду до сада, двадесет осам кинеских авиона, укључујући ловце и бомбардере способне да носе нуклеарно оружје, ушло је средином јуна у тајванску идентификациону зону ПВО (АДИЗ).
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/05/img-331e17a5aeb39042dcb70bdfebf6f835-v.jpg?itok=kMpOWGpQ)
УСПЕЛА АКЦИЈА ПРЕД МЕЧ “ОРЛОВА” - MOZZART ДОНИРА МИЛИОН ДИНАРА ЗА ЛЕЧЕЊЕ МАЛЕ ВАЊЕ Хуманитарна иницијатива Фудбалског савеза Србије, Града Београда и компаније Mozzart изазвала велику пажњу јавности
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/06/ukrajina_foto_profimedia.jpg?itok=OYMGBiHk)
ПРЕД РУСИЈОМ ЈЕ НЕПОСРЕДНА ПРЕТЊА: Сусрет Зеленског и Бајдена опасан за Москву, једна ствар се никако не сме догодити
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/05/srbidijaspora.jpg?itok=U-FYy-rx)
"СРПСКИ" ГРАДОВИ У СВЕТУ - Да ли нас у Чикагу стварно има МИЛИОН и који град у Турској је ПУН СРБА?
Ваздушне снаге самоуправног острва Тајван у недељу су извеле војне авионе након што је њихово Министарство одбране известило да је 19 авиона, укључујући бомбардере способне за нођење нуклеарног оружја, провалило тајванску идентификациону зону ПВО (АДИЗ), преноси Спутник Интернатионал.
Тајвански борбени авиони послати су у упозорењу кинеским авионима, саопштило је Министарство, док су ракетни системи пратили напредак авиона кинеских ваздушних снага. Тајван, који се одвојио од Кине од времена Грађанског рата који је довео до тога да је Комунистичка партија преузела контролу над копном 1949. године, громогласно се жалио на поновљене мисије које су кинеске ваздушне снаге извршиле у близини острва. Пријављени упади се углавном дешавају у југозападном делу зоне противваздушне одбране у близини острва Пратас под контролом Тајвана.
Мапа коју је доставило тајванско Министарство одбране показује да су овом приликом кинески авиони прелетели подручје ближе Кинезима него тајванској обали. Према томе, процењено је да се кршење догодило североисточно од Пратаса.
Према званичницима одбране Тајвана, у најновијој кинеској мисији учествовало је 10 ловаца Ј-16 и четири Су-30, четири бомбардера Х-6, способна да носе нуклеарно оружје, и противподморнички авион. Још није било изјава кинеских званичника.
Средином јуна, у, како је речено, највећем дневном упаду откад је тајванско министарство прошле године почело да извештава о активностима кинеских ваздушних снага у свом АДИЗ-у, двадесет осам авиона је ушло у зону.
У кинеској мисији 15. јуна учествовало је 14 ловаца Ј-16 и шест ловаца Ј-11, као и четири бомбардера Х-6, који могу носити нуклеарно оружје, противподморнички авиони, системи електронског ратовања и авиони за рано упозоравање, саопштило је тајванско Министарство одбране.
Верује се да Кина такве мисије изводи као упозорење Тајвану, описујући своје активности неопходним за заштиту суверенитета земље и одговор на "дослух" између Тајпеја и Вашингтона.
Пекинг је обећао да ће се осветити против одобрења прве продаје оружја Вашингтона Тајвану од стране Бајденове администрације почетком августа. Кинеско министарство спољних послова осудило је пакет од 750 милиона долара за продају оружја као кршење кинеског суверенитета и безбедносних интереса, известио је "South China Морнинг Пост".
Званична политика Пекинга предвиђа мирно уједињење Тајвана са континенталном Кином. Кинеске власти су водиле рунде разговора са острвским властима у том смислу током неколико деценија. У јулу, у говору који је славио 100. годишњицу КПК, кинески председник Си Ђинпинг обећао је да ће наставити труд ка поновном уједињењу са Тајваном, за који сматра да је саставни део Кине.
Међутим, Тајпеј пак каже да жели дијалог са Кином, али да не може прихватити предлог Пекинга о "једној земљи, два система".