ТАЈВАН СЕ РАНИЈЕ СМЕЈАО ПЕКИНГУ, САД ИМ НИЈЕ СВЕЈЕДНО! Детаљ са снимка кинеских војних вежби ШОКИРАО Тајпеј (ВИДЕО)
Снимак је из 2015. године
Свидело се то некоме или не, светска пажња је прикована за Тајван - а Кина се стара да се то ускоро не промени. Предвиђања да би демократско острво од 24 милиона људи могло постати глобално жариште сукоба постају све израженија из дана у дан. Тајвански званичници такође постају све гласнији у погледу претње коју њихов гигантски сусед представља на западу.
Крушевац од MOZZARTA добио терен у част ЛЕГЕНДАРНОГ БОБАНА ПЕТРОВИЋА!
СТРАХ ОД ЕПИДЕМИЈЕ ЕБОЛЕ У КОНГУ СВЕ ВЕЋИ: Потврђен други случај у овој земљи!
НАГРАЂИВАНА ПОЛИЦАЈКА УПУЦАЛА СВОЈУ БИВШУ ДЕВОЈКУ: Ухапсили су је у ЈЕЗИВОМ СТАЊУ
Неколико дана након што је министар иностраних послова позвао Аустралију да учини више како би помогла Тајвану да се одбрани, тајвански министар одбране Чиу Куо-Ченг дао је страшно предвиђање рекавши да ће Кина бити спремна да изведе опсежну инвазију на острво до 2025. године.
- До 2025. Кина ће свести трошкове и исцрпљивање на најнижи ниво. Сада има капацитет, али неће лако започети рат, морајући узети у обзир многе друге ствари - рекао је прошле седмице владином комитету за одбрану.
Војне тензије између две земље највеће су у последњих 40 година, рекао је он.
- Наша војска се држи принципа да нећемо испалити први хитац - рекао је он одговарајући на питања о водећим принципима иза тајванског војног одговора.
Кина и њени медији које подржава држава ретко су показивали исти степен суздржаности. Глобал Тајмс који је под контролом државе ове седмице објавио је низ сјајних слика које приказују инвазију кинеских војника на Тајван.
У оштром видеу у оквиру кога су дате и илустрације који прати цртане филмове, лист је оне на Тајвану који се противе званичном поновном уједињењу са Пекингом означио као сецесионисте који се удварају "лудилу судњег дана".
- Нада у мирно решење тајванског питања нагло опада - упозорило је.
Напетости су у сталном порасту последњих месеци док је Кина појачавала своје војно застрашивање Тајвана летећи свакодневним налетима борбених авиона у близини острва које је Тајван протутњао као неовлашћене упаде у свој ваздушни простор. Како се ратоборна реторика наставља да расте, стари кинески пропагандни видео снимци постају све интересантнији.
Делови емисија државних медија из 2015. који приказују борце Народноослободилачке војске у јуришу на реплику зграде која у великој мери подсећа на председничку канцеларију у Тајпеју. Сателитски снимци које је тада објавио Дипломат приказују изградњу реплике председничке палате која се одвијала 2014. и почетком 2015. године.
Откриће је у то време изазвало подсјех у Тајпеју, али је видео изазвао ново интересовање јер је реторика званичника кинеске владе порасла тако да се слаже са супротстављеним сликама. Кинеске војне вежбе у близини Тајвана усмерене су на снаге које промовишу формалну независност острва и "праведан" су потез за заштиту мира и стабилности, инсистирала је у среду кинеска Канцеларија за послове Тајвана.
Говорећи на редовном брифингу за новинаре у Пекингу, Ма Сјаогуанг, портпарол кинеске Канцеларије за послове Тајвана, рекао је да је узрок тренутних напетости "дослух" тајванске владајуће Демократске напредне странке (DPP) са страним снагама и "провокације" због тражења независности Тајвана.
Кинеске вежбе имају за циљ ову претпоставку - прикривено позивање на америчку подршку Тајвану - и сепаратистичке активности, штитећи суверенитет и територијални интегритет земље, као и мир и стабилност у Тајванском мореузу, рекао је он.
- Власти DPP-a узвикују такозвану војну пријетњу копна како би потпуно преокренуле добро и лоше, и лажну оптужбу - рекао је Ма.
- Ако власти DPP тврдоглаво истрају у кретању на погрешан начин и не знају како да се повуку, то ће само гурнути Тајван у опаснију ситуацију.
Тајван каже да је независна држава звана Република Кина, њено формално име, и да ће бранити своју слободу и демократију. Упркос Маиним коментарима, кинески председник Си Ђинпинг и тајванска лидерка Цаи Инг-вен одржали су релативно помирљиве говоре током викенда, чак и када је Си обећао да ће Тајван ставити под контролу, а Цаи је рекао да неће бити приморани да се поклоне Кини.