ТАКТИКА ЈЕ СПРЕМНА Путин има два кеца у рукаву како да ДОЖИВОТНО ВЛАДА, али би планове могла да му поквари СОПСТВЕНА СТРАНКА
Након убедљиве победе на изборима 2018. године, отпочео је још један председнички мандат Владимира Путина.
Међутим, како предвиђа руски устав, 2024. би морала бити последња година на власти за некадашњег обавештајца. Будући да Путин већ 19 година управља руском политичком позорницом, што у функцији председника, што премијера, није бесмислено запитати се да ли ће напоре у последњем мандату усмерити на уставне промене које би евентуално донеле укидање одредбе која се односи на ограничење трајања мандата.
Имајући у виду популарност Путина у руском народу, Кремљ разматра промену изборних правила, као први корак у реализацији плана продужења владавине тренутног руског председника, преноси Блумберг. Иако у јавности није било никаквих сигнала да ће се било шта слично догодити, поменути извор преноси да саветници и помоћници руског председника већ увелико раде на томе. Одржавање двотрећинске већине владајуће Јединствене Русије у руском парламенту могло би бити од кључног значаја за планиране уставне промене.
Међутим, проблем у будућности може бити приметан пад популарности партије руског председника у последњих пет година, узрокованим падом животног стандарда. Штавише, кандидати Јединствене Русије изгубили су неколико последњих регионалних избора.
ЕРДОГАН ЖИРИНОВСКОМ ПОВЕРИО ТАЈНУ КОЈА ЋЕ ШОКИРАТИ АМЕРЕ: Спреман сам да изађем из НАТО пакта, а ЕУ... (ВИДЕО)
ПРЕТРЕС АМЕРИЧКОГ МИЛИЈАРДЕРА И СЕКСУАЛНОГ ПРЕСТУПНИКА: Ево шта је било скривено у његовом кућном сефу!
НЕМАЧКА ОСТАЛА БЕЗ МИНИСТРА ОДБРАНЕ: Нови изазов за Меркелову!
- Данас све акције и инцијативе Јединствене Русије имају само један резултат: пораст протестног расположења у земљи - пише "Московски комсомолец".
Због свега тога, Кремљ сада размишља о смањењу броја места у доњем дому парламента на 25 процената. Остатак представника би био изабран у локалним окрузима, у којима би кандидати били номинално независни и тако избегли стигму која је почела да се ствара око Јединствене Русије.
Ове промене би ступиле на снагу 2021. године, када су предвиђени следећи парламентарни избори. Тако би Путин имао три године до краја свог мандата да "преузме" контролу над новоизабраним парламентом.
Но, мешовити систем гласања је 2016. године омогућио трочетвртинску већину Јединственој Русији са 54 одсто добијених гласова, управо зато што су кандидати лојални Кремљу водили кампању на локалу независно од политичког опредељења. Међутим, подршка партији је од тада пала за трећину, будући да су грађани били незадовољни животним стандардом. Шест кандидата за гувернера које подржавао Кремљ одлучили су у септембру да одбаце страначку припадност како би боље прошли на изборима, имајући у виду пређашњи фијаско Јединствене Русије.
- Уз постојећи систем гласања, Јединствена Русија неће добити више од просте већине на следећим парламентарним изборима - сигуран је Владимир Жириновски, лидер једне од три партија које су заступљене у руској Думи. Он је такође додао да партија актуелног председника неће моћи да добије више од 20 или 30 одсто гласова.
Мада комунисти и партија Жириновског ретко доводе у питање иницијативе Кремља, на регионалном нивоу постају све већа претња, те у парламенту могу присилити власти на неке непожељне уступке.
Ипак, снажно присуство у парламенту могло би да прошири Путинов маневарски простор. То би потенцијално могло да доведе до замене улога, где би тренутни руски председник могао да задржи функцију шефа партије, те да постане премијер, али са новим уставним овлашћењима која су тренутно резервисана за функцију председника, тврде извори блиски Кремљу.
РАСИЗАМ или нешто друго? Трамп поручио женама из редова демократа: "Вратите се ОДАКЛЕ СТЕ ДОШЛЕ"
ПОМПЕО ПОВУКАО РУЧНУ? Зарифу одобрена виза за посету САД! Ево зашто ирански дипломата иде у Њујорк!
Нетањаху послао снажну поруку: ЗГРОМИЋЕМО ХЕЗБОЛАХ И ЛИБАН ако нас нападну!
Но, питање је да ли би Владимир Путин подржао такве промене, будући да би пребацивање моћи на парламент пореметило тренутни председнички модел власти који се у Русији широко прихвата као најподобнији, тврди Алексеј Мукин, шеф московског Центра за политичку информацију.
- Шта год да Путин одлучи, биће му потребна свесрдна подршка парламента - закључује Сергеј Марков, политички саветник у Кремљу.