ТИЊАЈУЋИ РАТ БУКНУО: Рибари потапају до дна лоше односе
Француска је најавила да ће од следеће седмице забранити британским рибарским бродовима улаз у одређене француске луке.
Британски бродови неће моћи у француске луке ако се не постигне договор с Великом Британијом у спору о дозволама за риболов.
Такође, Француска је сугерисала да постоји могућност ограничења испоруке енергије и за Каналска острва, која су део британске територије.
АМЕРИКАНЦИ ГОМИЛАЈУ ТРУПЕ НАДОМАК КИНЕ! Тајван по први пут признао, ово ће разбеснети Пекинг
УРАГАН НАСТАВЉА ДА ПУСТОШИ СИЦИЛИЈУ: Драматичне сцене поплава! Градоначелник моли - "Останите код куће" (ФОТО/ВИДЕО)
ЛАЖИРАЛА СВОЈУ ОТМИЦУ ЗБОГ БИНГА: Преварила мужа за хиљаде евра и зарађени новац потрошила бизарно
Тињајући спор између Лондона и Париза о праву на риболов након Брегзита распламсао се у среду, а Француска је запретила прекидима трговине од 2. новембра ако њеним бродовима не буде одобрен приступ британским водама.
Мере усмерене на британски извоз рибе укључивале би "систематске царинске и санитарне контроле производа који се уносе у Француску и забрану искрцавања морских плодова", рекао је новинарима портпарол француске владе Габриел Атал.
Министар за Европу Клемент Беуне каже да би додатне провере могле бити проширене и на "осталу робу" појачавањем процедура и контрола у поређењу са садашњом праксом.
Најновије препирке између суседа изазвала су правила о лиценцирању рибарских бродова ЕУ, који желе да лове у водама око Велике Британије након Брегзита.
Француска је љута због одбијања њених бродова од Британије и самоуправних Каналских острва Џерзи и Гурнези, која зависе од Лондона у одбрани и спољним пословима.
Иако би циљане мере за сектор рибарства штетиле британском извозу, шире царинске контроле имају потенцијал да озбиљно успоре трговину с Уједињеним Краљевством.
Британски рибари, који већину својих производа извозе у ЕУ, у великој мери зависе од француских лукам као својеврсној капији на континент.
- Француска неће дозволити Британији да 'обрише ципеле' о споразуму о Брегзиту - додао је Атал.
Проблем у вези с рибарским бродовима је последњи у низу несугласица које су дипломатске односе срушиле на најнижу тачку у последњих неколико деценија.
Поред тензија у вези с миграцијама, Париз је био огорчен од септембра након што је Велика Британија учествовала у склапању споразума о снабдевању Аустралије америчком технологијом нуклеарних подморница, што је довело до тога да Аустралија раскине велики посао с Француском за конвенционалне подморнице.