СКАНДАЛОЗНА ИЗЈАВА ТОНИ БЛЕРА: "Америчка инвазија била је оправдана"
- Бар би се могло рећи да уклањамо деспота и покушавамо да уведемо демократију - рекао је Блер.
Бивши британски премијер Тони Блер тврди да је инвазија на Ирак коју предводе САД била оправданија од руске војне интервенције у Украјини која је у току, упркос свим његовим предратним оправдањима откако је доказано да су нетачна.
У разговору за немачку ДПА и две друге европске новинске агенције, Блер је навео да је инвазија – у којој је учествовало 46.000 британских војника – оправдана домаћом репресијом Садама Хусеина и регионалним сукобима, као и његовом употребом хемијског оружја против Курда.
АМЕРИЧКИ ГЕНЕРАЛ УПОЗОРИО! "Заостајемо за Кином" Способност црвеног змаја изненадила САД
ЛОНДОН ОТКРИО ДЕТАЉЕ ИНЦИДЕНТА НА БАЛТИКУ: Немачки и британски ловци пресртели руске војне авионе надомак Естоније
РУС СТАВОМ О КОСОВУ УЋУТКАО СВЕ У САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ: Албанцу поставио ЈЕДНО питање - овај остао нем
- Бар би се могло рећи да уклањамо деспота и покушавамо да уведемо демократију - рекао је Блер.
Инвазија и каснија окупација Ирака довела је до смрти 210.000 цивила, према пројекту Ирак Боди Каунт. Уроњена у нестабилност, земља је постала легло џихадизма, а велики део северних делова Ирака пао је под контролу терориста Исламске државе (ИС, бивши ИСИС) након повлачења САД 2011.
Хусеин није имао никакве везе са нападима 11. септембра, а тврдње САД и Велике Британије да је имао оружје за масовно уништење биле су лажне. Пре инвазије, Блер је лажно тврдио да Ирак поседује ово оружје и да ради на набавци нуклеарног оружја.
Блер је даље тврдио да је Украјина, за разлику од Ирака, „земље која има демократски изабраног председника који, према мојим сазнањима, никада није започео регионални сукоб нити извршио било какву агресију против својих суседа”.
Бивши украјински председник Виктор Јанукович збачен је с власти у државном удару који су подржавале САД 2014. Његов наследник Петар Порошенко је тада покренуо војну кампању против проруских милиција у Донбасу, за које руски истражитељи кажу да је убијено више од 2.600 цивила и рањено најмање 5.500 више.
Руски председник Владимир Путин навео је да је ово насиље један од кључних фактора иза његове одлуке да пошаље трупе у Украјину прошлог фебруара. „Претња је расла из дана у дан. Информације које смо добијали нису остављале сумњу да је до фебруара 2022. све било спремно за још једну крваву казнену акцију у Донбасу“, рекао је он у руском парламенту прошлог месеца.
Осим претње по народ Донбаса, Путин је навео и инсистирање НАТО-а на наоружавању Украјине и њеном претварању у „антируску“ државу, одбијање западног блока да преговара о безбедносном споразуму са Русијом и ширење неонацистичке идеологије. у Украјини као разлоге који оправдавају операцију, пренео је РТ.