ТРАМП ИЛИ БАЈДЕН? Цео свет бруји о америчким изборима, а који кандидат је боље решење ЗА СРБИЈУ?
Амерички председнички избори су битни за читав свет, па тако и Србију, нарочито у погледу решавања косовског питања и евроинтеграција.
Чему Србија може да се нада на овим изборима и да ли ће се нешто битно променити у политици Вашингтона према Београду наредних година, објашњавају наши и страни стручњаци.
Чини се да су за време америчког председника Доналда Трампа, односи Београда и Вашингтона бар на неко време изашли из сенке ратова на Балкану и бомбардовања Југославије. Председник САД са својом политиком "Америка на првом месту" није се много мешао у светске сукобе и конфликте, али јесте у односе Србије и Косова.
ДОШАО ЈЕ И ТАЈ ДАН, АМЕРИКА БИРА ИЗМЕЂУ ТРАМПА И БАЈДЕНА: Победника ће одлучити 12 држава!
ИСПЛИВАО ШОКАНТАН СНИМАК! Двадесетак полицајаца јури терористе по улицама Беча: Погледајте ДРАМАТИЧНУ ПОТЕРУ! (ВИДЕО)
КАКО АМЕРИКА БИРА ПРЕДСЕДНИКА? Бајден важи за фаворита, али ово су "цаке" због којих се Трам не сме отписати
С друге стране имамо Џоа Бајдена, који није остао у лепом сећању за Србе, али који има много више политичког искуства и који би обновио односе са Европском унијом и вероватно заједно са њом радио на решавању проблема на Балкану.
Трамп је за становнике Србије свакако један од популарнијих председника САД. Међутим, питање је да ли ће Трамп наставити да се интересује за Србију и Балкан и ако освоји нови мандат.
Данијел Сервер, професор са Универзитета Џонс Хопкинс сматра да је Трампово интересовање било једнократно.
- Једини разлози због којих је обраћао пажњу били су покушај да постигне нешто за шта је могао да каже да нико други није и да побољша своје шансе на изборима - рекао је он.
Међутим, професорка међународних и јавних послова у Институту Хариман на Универзитету Колумбија Тања Доми мисли да ће се Трамп, ако победи и даље бавити Србијом и Косовом.
- С обзиром на време уложено у споразум Србије и Косова, било би логично закључити да ће уследити наставак. То зависи и од напора Србије и Косова да испуне обавезе споразума, али и од тога колико је присутна добра намера - каже професорка Доми.
Чија је победа боља за Србију
Да ли би Трамп или Бајден био бољи за Србију, ипак није лако проценити. Према речима Невена Цветићанина, председника Форума за стратешке студије Института друштвених наука, Србију и Доналд Трамп и његов ривал Џо Бајден Србију не гледају одвојено од Балкана.
- Ми смо у читавој тој игри један мали пешадинац. Нас посматрају кроз призму региона, дакле Западног Балкана, где се опет разликују идеје Трампа и Бајдена. Трамп је склонији ка билатералним договорима између народа региона, док Бајден посматра овај регион у традиционалној парадигми која је била присутна од 90-их и још раније. Он прати ту политику да регион треба да буде стабилан без промене граница, како то Американци сами доживљавају. У том контексту можемо рећи да Трамп оставља простора за нека нова, креативна решења - рекао је Цветићанин.
Аналитичар Бошко Јакшић сматра да и код једног и код другог има ствари које одговарају Србији, али и оних које јој сметају.
- И републиканац и демократа су уверени да се решење косовског конфликта налази у међусобном признавању Србије и Косова, с тим што Трамп оставља нешто шири простор маневра Београда, док се очекује да Бајден сачува свој изразито проалбански став. Бајден значи више притисака на Београд, Трамп мање. Трампова победа подразумева, барем за догледно време, наставак сукоба са Европском унијом, Русијом, Кином, Турском. Београд би остао на распећу и морао би да покуша да јако пажљиво поравнава штете. Бајден каже да намерава да нормализује односе са прекоатлантским савезницима, што би била добра вест за сарадњу Београда и Брисела, и Берлина посебно - рекао је Јакшић.
Како ће се развијати односи Београда и Вашингтона
Односи Србије и САД, изгледају боље откако је Трамп на власти. Да ли ће се то променити?
- Чињеница је да односи Србије и Америке са вашингтонским споразумом иду узлазном линијом. Трампова администрација покушава да престроји односе са регионом и Србијом од онога што је било 90-их година и ту се ослободио одређени маневарски простор. Биће веома интересантно посматрати наставак тог процеса у односу на то ко ће да победи. Односи се неће нужно погоршати ако Бајден победи. Можемо само рећи да ће више коштати, будући да је Бајден прагматичан политичар и да имамо читав процес лобирања, који се у Америци чак сматра легитимним. Ако победи Бајден вратићемо се на манир политике где остварујете утицај унутар администрације одређеним улагањима и лобирањем. Тако се само враћамо на изворна подешавања, што не мора да буде катастрофа уколико Србија жели да уложи и новца и утицаја да, рецимо, претекне косовске Албанце који су претходних деценија доста уложили у то - каже Цветићанин.
Сервер је указао на утицај Бајдена на евроинтеграције Србије.
- Бајден није био непријатељски расположен према Србији. Заправо се залагао да Србија добије кандидатуру за ЕУ и пре него што је већина осталих у Вашингтону то сматрала паметним. Али он снажно подржава суверенитет и територијални интегритет Косова, као и Босне и Херцеговине. Они у Београду који се још надају стварању Велике Србије неће бити задовољни Бајденом - рекао је он.
И Јакшић сматра да су односи Србије са САД бољи него претходних деценија.
- Јосип Броз Тито је 1950-их свакако имао боље односе са САД од ових сада. Али, то не умањује вредност изласка из тродеценијског периода односа који су били замрзнути овде популарним слоганом "Они су нас бомбардовали". Повољна перцепција Америке је преко ноћи у Србији скочила са 7 на више од 20 процената. Простор сарадње значајно је проширен после 4. септембра, дана потписивања вашингтонског споразума, али цост-бенефит анализа тек предстоји - наглашава он.
А да ли ће тако бити и ако победи Бајден?
- Не зависи само од Бајдена. Делом зависи и од српских власти. Уколико наставе да искључиво подсећају на његове антисрпске изјаве, допринеће анимозитетима. Уколико код Бајдена инсистирају на "конструктивном" приступу Београда како билатералној сарадњи тако и решавању косовског проблема, односи би могли да буду повољнији - каже Јакшић.
Вашингтонски споразумом и преговори Србије и Косова
Саговорници се углавном слажу да ће споразум, постигнут између Србије и Косова, бар у неком облику наставити да живи, ко год да победи.
- Моја теза је да Бајден не би рушио тај споразум, без обзира на то колико је он био трамповски и колико је послужио Трамповој кампањи, јер напросто тај споразум омогућава линије комуникације између Београда и Вашингтона. Вероватно би га само надоградио већим укључивањем ЕУ и већом координацијом са Бриселом. Можемо рећи да би сам Трамп, ако победи, наставио у том смеру, али сигурно не са тим интензитетом, будући да би приоритети његовог новог мандата били односи са великим силама, а ми смо ту негде у задњем дворишту ЕУ - каже Цветићанин.
Вашингтонски споразум би у случају Бајденове победе могао да сачува неке своје елементе, сматра и Јакшић.
- Демократа у Белој кући нема разлога да поништи пресељење амбасаде Србије из Тел Авива за Јерусалим или да се супротстави израелском признавању Косова. Бајденов је такође интерес да се блокирају растући утицаји Русије и Кине у региону - рекао је он.
Ако би победио Бајден, даљи преговори Србије и Косова могли би да буду другачији.
- Што се косовског дијалога тиче, постоје најаве да би Бајден да "ресетује" преговоре за које сматра да су, како се тврди, у овом тренутку просрпски. Оно што би у отежаној позицији Београда могла да буде олакшавајућа околност је да дође до координације потеза са ЕУ која у овом тренутку не постоји, иако дипломате из Брисела покушавају да нас увере у супротно - наводи Јакшић.
Професорка Доми сматра да би потенцијална Бајденова администрација "прегледала би све текуће преговоре и утврдила да ли приоритете треба променити у складу са Бајденовим приоритетима политике".
- Озбиљно сумњам да би Бајденова администрација прекинула преговоре, већ би се доста ближе удружила/координисала са Европском унијом око детаља ових процеса - каже она.
Према њеним речима, Бајден би, ако победи, био "председник САД са највише знања о Балкану још од када је Бил Клинтон био на тој функцији".
- На основу његових јавних изјава током многих година, очекивала бих да ће он обратити много већу пажњу и вероватно веће ангажовање на Балкану од својих претходника - каже она.
Канцеларија ДФЦ у Београду и ако победи Бајден
Као једно од достигнућа у односима Београда и Вашингтона, често се наводи отварање Канцеларије америчке Међународне развојне финансијске корпорације (ДФЦ). Евентуална победа Бајдена ту не би требало нешто много да промени.
- Претпостављам да би ДФЦ остала у Београду и наставила да разматра пројекте широм Балкана. Бајден неће бити непријатељски расположен према економској нормализацији, али ће се надати да ће она бити много више од врло малог споразума потписаног у Белој кући - рекао је професор Сервер.
Цветићанин сматра да би тај споразум могао да добије другачију димензију.
- Можда би се променили кључни људи и можда би Бајден више инсистирао на демократизацији региона и на свим оним темама које су битне демократама када су на власти. Вероватно би желео да се ту не опредељују само саобраћани и инфраструктурни пројекти, већ и они који би помогли развоју демократије - каже он.
Ни за Јакшића не би било логично да Бајден угрози тај споразум Београда и Вашингтона.
- Србија јесте у мираз добила све Трампове конфликте, али зашто би Бајден америчким инвестицијама и капиталу затварао врата која су после толико деценија отворена? - пита се он.