DOŠAO JE I TAJ DAN, AMERIKA BIRA IZMEĐU TRAMPA I BAJDENA: Pobednika će odlučiti 12 država!
Podela na crvene i plave države najmanje je važna u ovim trenucima
Poznata je podela država članica SAD na "crvene države", u kojima se uvek glasa isključivo za republikansku stranku, zatim na "plave države", u kojima većinu glasova odnosi demokratska stranka, i tzv. "kolebljive države", u kojima se nikad sa sigurnošću ne može utvrditi ko će biti pobednik. Baš te neodlučne države mogu biti presudne i mogu odlučiti sledećeg američkog predsednika.
ISPLIVAO ŠOKANTAN SNIMAK! Dvadesetak policajaca juri teroriste po ulicama Beča: Pogledajte DRAMATIČNU POTERU! (VIDEO)
OGLASILI SE DŽIHADISTI: Evo šta je navodni razlog za teroristički napad u Beču
(UZNEMIRUJUĆI VIDEO) NOVI ŠOKANTAN SNIMAK PUCNJAVE PO BEČU: Teroristi bez milosti ubijaju ljude po ulici
Trenutna trka za američkog predsednika umnogome podseća na onu iz 2016. godine. Tadašnji mediji širom sveta, a pre svega u SAD, ne samo da su prognozirali ubedljivu pobedu Hilari Klinton, nego su joj otvoreno pomagali da do nje dođe, tako što su u njenu korist uticali na javno mnjenje.
Tako i danas, američke istraživačke agencije i većina medijskih kuća prednost daju demokratskom kandidatu Džo Bajdenu. Ali mora se imati na umu činjenica da je trenutna situacija jako nepredvidiva, pa možemo očekivati sasvim drugačiji ishod, baš kao i famozne 2016. godine.
Na ovim izborima odlučujući faktor mogu biti trinaest država, za koje se smatra da su još uvek "kolebljive" po pitanju izbora sledećeg američkog predsednika.
Arizona (donosi 11 elektora glasova) - Tramp je 2016. godine dobio Arizonu sa 91.000 glasova. Iako Arizona važi za "crvenu državu" gde se već generacijama glasa za kandidate iz republikanskih redova, primećuje se, u poslednjih nekoliko godina, da je sve više onih koji se rado odlučuje za "plave".
Bajden se nada da može odneti pobedu u ovoj državi zahvaljući latinoameričkim glasačima koji su sve više i više protiv republikanskog kandidata. Sa druge strane, nedavna izjava Bajdena da želi da radi na tome da se smanji proizvodnja nafte i gasa, može dati veliku prednost protiv kandidatu.
Viskonsin (10 elektorskih glasova) - Ova država je već decenijama obojena u plavo. Tramp je izbore dobio 2016. godine, što je svakako predstavljalo istorijski uspeh republikanaca. Ono što ovom predsedničkom kandidatu ne ide u korist jeste novi talas aktuelnog korona virusa, koji je Viskonsin jako pogodio. Istraživanja pokazuju da Bajden u tom smislu ima blagu prednost u odnosu na Trampa.
Minesota (10 elektorskih glasova) - Poslednji predsednik iz republikanske stranke koji je osvojio ovu državu bio je Nikson, davne 1972. godine. U ovoj državi ove godine bile su velike tenzije. Ubistvo afroamerikanca Džordža Flojda, a zatim puštanje policajaca koji su učestvovali u raciji uz kauciju jako je uzdrmalo njene građane, koji su u svakom trenutku bili spremni da izađu na ulice i protestuju protiv sadašnje administracije. Svi ti događaji mogli bi dati blagu prednost demokratskom kandidatu.
Nevada (6 elektorskih glasova) - Korona virus je svakako jedan od odlučujućih faktora u ovoj državi. Blaga prednost mogla bi se dati Trampu, jer Nevada zaista živi od industrije i turizma. Ukoliko bi Bajden pobedio to bi značilo i uvođenje drastičnijih mera protiv korone, pa bi se mnoga radna mesta ugasila, što bi izazvalo ekonomsku krizu. Tramp uvek naglašava da privreda mora da živi, i to baš kada je kampanju vodio po ruralniim mestima širom Nevade, što je kod glasača ostavilo pozitivan utisak.
Mičigen (16 elektorskih glasova) - Mičigen je poznat kao "plava država". Glasači se uvek odlučuju za demokratskog kandidata. Međutim, situacija se promenila 2016. godine kada je Tramp odneo pobedu nad Hilari Klinton za 11.000 glasova. Odlučujuću ulogu na trenutnim izborima može imati afroameričko stanovništvo u koje se Bajden uzda da će izaći i dati mu podršku.
Severna Karolina (16 elektorskih glasova) - Za ovu državu sasvim je jasno ko može biti pobednik. Ukoliko na izborima veću izlaznost ima stanovništvo iz ruralnih delova države, pobediće Tramp, ukoliko bude suprotno, pa izađe više gradskog stanovništva, sasvim je sigurno da Bajden pobeđuje.
Pensilvanija (20 elektora) - Pensilvanija je zaključno sa prošlim izborima 2016. godine svoju podršku više puta dala republikanskim kandidatima nego demokratskim. Iako je Pensilvanija rodno mesto demokratskog kandidata, prateći analize i izveštaje iz ove godine, popularnost i jednog i drugog kandidata je varilala, pa je u jednom trenutku blagu prednost imao Bajden, već u sledećem Tramp i obratno. Sasvim je sigurno da će se Bajden i te kako boriti za svoju rodnu državu, ali nije nemoguće da Donald Tramp ponoviti uspeh iz 2016. godine, i to fokusirajući se na manje gradove poput Bajdenovog rodnog Skrentona, Alentauna, Batlera.
Florida (29 elektorskiih gradova) - Latinoamerikanci su odlučujući faktor u ovoj državi. Mnogi od njih su izbegli, ili su njihovi roditelji izblegli iz država u kojima vlada komunizam, poput Kube ili Venecuele. Kada Tramp na mitinzima govori o svojoj borbi protiv socijalizma i levičara, on to govori njima. I oni ga pažljivo slušaju klimajući glavama. Ipak, trenutne ankete blagu prednost daju demokratskom kandidatu, ali kao i u drugim kolebljivim državama sve je moguće.
Ohajo (18 elektorskih glasova) - Prema trenutnim istraživanjima popularnost Trampa u ovoj državi lagano opada. Razlog može biti trenutna situacija sa pandemijom, kao i to što sve više birača iz predgrađa se okreće politici koju vodi Bajden. Takođe, tokom 2016. godine Tramp je dosta toga obećavao, a malo šta ispunio. Umesto da se stopa nezaposlenosti drastično smanji, kako je tada najavljivao, postoji podatak da je stopa smanjena tek na 4,1 odsto.
Ajova (6 elektorskih glasova) - U ovoj pretežno zemljoradničkoj državi može se reći da Tramp uživa veliku popularnost još od 2016. godine. Ono što bi moglo da promeni takvu situaciju mogla bi biti trenutna kriza izazvana pandemijom.
Džordžija (16 elektorskih glasova) - Struktura stanovništva uvek ima značajnu ulogu na izborima u SAD. Afroamerički glasači značajno su povećali svoj uticaj tokom poslednje dve decenije u Džordžiji. Afroamerikanci su po nekom pravilu su demokratski nastrojeni, pa to može značiti da Bajden može da odnese pobedu. Nedavne analize su upravo tako nešto i predvidele, a ankete prednost daju demokratskom kandidatu.
Teksas (38 elektorskih glasova) - U ovoj državi već gotovo pola veka nije pobedio demokratski kandidat. Ove godine ona se svrstava u "kolebljive" države najpre zbog korona pandemije. Građani smatraju da se loše odreagovalo u ključnim trenucima kada je korona nadolazila, a za to krive Trampovu administaciju. Demografski faktor je i u ovoj državi krucijalan za pobedu nekog od kandidata. Prema nekim istraživanjima Bajden najveću podršku uživa kod kod žena, Afroamerikanaca i Hispanoamerikanaca. Sve to daje Bajdenu daje prednost, ali ne sme se zaboraviti činjenica da se i na prošlim izborima slično predviđalo, ali Tramp je odneo ubedljivu pobedu.