Ово је Трампово решење за Украјину? Ексклузива Волстрит журнала одјекнула широм планете: Шта ће рећи Кијев?!
Анализе о способности Доналд Трампа да испуни предизборна обећања и донесе мир у Украјини и на Блиском истоку већ су у току.
Према писању портала "The Wall Стреет Јоурнал", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника предлажу замрзавање сукоба дуж прве линије фронта, консолидацију територија које је Русија окупирала, успостављање демилитаризоване зоне и обуставу процеса интеграције Украјине у НАТО на период од 20 година.
Трампови саветници безусловно препоручују замрзавање сукоба, препуштање приближно 20 одсто територије Украјине под контролу Русије и "привремено обустављање" настојања Кијева да постане члан НАТО-а.
Постоји и алтернатива према којој би Украјина обећала да неће покушавати да се придружи НАТО-у најмање 20 година, а као компензацију, Сједињене Државе би наставиле да је снабдевају оружјем, наводи "Јутарњи лист" позивајући се на извештај "WSJ".
Успостављање демилитаризоване зоне
Такође, након замрзавања сукоба дуж линије фронта, предлаже се успостављање демилитаризоване зоне дужине око 1200 километара између трупа Украјине и Руске Федерације. Тренутно није јасно ко би контролисао ову зону, али разматра се могућност ангажовања мировних снага без учешћа америчких трупа и било којих међународних организација које оне финансирају, укључујући УН.
- Можемо пружити обуку и другу подршку, али на терену треба да буду Европљани. Нећемо слати Американце да одржавају мир у Украјини и нећемо то плаћати. Нека то раде Пољаци, Немци, Британци и Французи, изјавио је један од чланова Трамповог тима.
"CNN" је објавио да ће Доналд Трамп покушати да оконча ратове на Блиском истоку још пре своје инаугурације 20. јануара 2025. Према речима бившег израелског дипломате Алона Пинкаса, Трамп ће од израелског премијера Бењамина Нетањахуа тражити да прогласи победу над Хамасом и Хезболахом, а затим да склопи договор преко посредника.
CNN је цитирао и званичника Палестинске националне иницијативе Мустафу Баргутија који такође мисли да Трамп "неће толерисати ратове у облику у којем се догађају" те да ће се "Нетањаху суочити с пуно чвршћим председником од онога на којег је навикао".
Међутим, Баргути је додао да то неће пуно променити Палестинце "јер су обе администрације биле потпуно пристране према Израелу" те да постоји бојазан да ће Трамп допустити Израелу да анексира делове Западне обале, што би значило "крај дводржавног решења".
Победнички говор Доналда Трампа
У победничком говору Доналд Трамп је изјавио: "Идемо да завршим бесконачне ратове и донесем мир!"
То би могла постати будућа агенда спољне политике САД. Он је као председник 2020. године започео повлачење снага из Авганистана, које се 2021. године претворило у готово па паничан бег пред талибанима.
Трамп пуно тога мери новцем, а између 2001. и 2021. Сједињене Америчке Државе је авганистанска кампања коштала више од 2.000 милијарди долара, а вероватно и више. За време његовог мандата у Ираку је остало стационирано свега 5000 америчких војника, док их је за време Барака Обаме било 80.000, а у ери Џорџа Буша 200.000, али тада је трајао рат са сунитским герилцима, као и крваве битке попут оних у Фалуџи.
Међутим, барем две Трампове одлуке биле су катастрофалне. За време свог првог мандата Трамп је признао Јерусалим као главни град Израела, иако је источни део предвиђен за престолницу палестинске државе, а противно међународном праву признао је и израелски суверенитет над Голанском висоравни. Европска унија не признаје ни једно ни друго.
На глобалном нивоу још тежи проблем изазвала је његова одлука из 2018, када је повукао Америку из нуклеарног споразума с Ираном који је крајем 2015. био склопљен након више од дванаест година међународних преговора. Био је уверен да може испреговарати "бољи договор" од свог претходника Барака Обаме.
Али његова политика "максималног притиска" на Иран била је неуспешна. Годину дана након повлачења САД-а из уговора Иран је такође почео поступно да се повлачи из својих обавеза из споразума. Данас је земља ближа изради нуклеарне бомбе него икад и у чврстом загрљају с Русијом.
Украјина у потпуности зависи од помоћи Вашингтона
Што се тиче Украјине, тамошњи прилично утицајни портал "Страна" је закључио да, ако Сједињене Државе желе да окончају рат уз постојећу линију фронта, постоји 80-постотно гаранција да ће се то догодити. Ни украјинске власти ни Европа неће моћи да се одупру вољи Вашингтона јер Украјина у потпуности зависи од помоћи Вашингтона и није у позицији да инсистира на немогућим условима. А на Русију би, ако успори тај процес, Америка могла да покуша да утиче преко Кине и других земаља глобалног југа које су заинтересоване за што бржи завршетак рата.
Међутим, унутар Републиканске странке постоји јака ратна струја која заговара наставак чврсте политике према Русији. Реч је о групацији која је повезана с америчким војно-индустријским комплексом, као и с нафтним и гасним бизнисом, који директно профитирају од рата у Украјини.
Та групација ће покушати да увери Трампа да је рат "добар посао", будући да је Американцима омогућио да освоје европско тржиште нафте и гаса, истискујући Русе. Осим тога, рат у Украјини веже Европу за Сједињене Државе, чинећи ЕУ зависном од америчких одбрамбених гаранција. Истовремено слаби два главна америчка економска конкурента: Европу (због разарања веза с Руском Федерацијом) и Кину (због чињенице да је сада Американцима лакше да прогурају трговинска ограничења против Кине у ЕУ).
Међутим, устраје ли Трамп на мировној иницијативи, Владимир Путин неће одбити његове предлоге ако стигну, него ће ући у преговоре да би се постигли најбољи услови прекида ватре за Руску Федерацију. Коначно, окончање рата под условима одржавања руске контроле над огромним окупираним подручјима Украјине било би заправо велика победа за Русију, поготово ако се узме у обзир да је за њу све могло завршити пуно горе, наводи Страна оно чега се највише плаше у Кијеву.
Извор: Србија Данас/Јутарњи лист