ТРАМПОВА ИНАУГУРАЦИЈА НАЈСКУПЉА ДО САДА: Прикупио 90 МИЛИОНА долара, ДВОСТРУКО више него Обама!
Широко...
Биће то јако, јако елегантан дан, најавио је изабрани амерички председник Доналд Трамп, говорећи о томе како ће изгледати његова инаугурација за 45. председника Сједињених Америчких Држава.
Одбројава се ситно. У петак ће њујоршки бизнисмен, познат по нападним небодерима и хотелима испуњенима мрамором и водоскоцима, положити заклетву и преузети Овални уред од председника Барацка Обаме. Може се очекивати да то неће бити само још једна инаугурација јер ипак је реч о Трумпу. Већ се поставља питање сигурности, а навелико се пише и о великодушном новцу коју су уплатили приватни донатори како би увеличали тај дан.
ФУЕСТ УПОЗОРАВА: Немачка економија може постати ЖРТВЕНИ ЈАРАЦ Трампове политике!
Три бала
Американци први пут од inauguracije Dwighta Eisenhowera neće гледати Charlesa Бротмана (89) у улози најављивача традиционалне параде. Бротман је washingtonska институција, но пре отприлике месец дана сазнао је да његове услуге ове године неће бити потребне. Најављивао је сваку инаугуралну параду протеклих 60 година.
- Када сам добио писмо, био сам потпуно скршен и деморалисан сазнавши да нећу бити на овој инаугурацији - изјавио је 89-годишњак. На његово место ускочи ће 58-годишњи Стеве Ray, који је волонтирао у Трумповој кампањи, а ради као локални најављивач у Washingtonu.
ОБАМА ПРИЗНАО: Шири се свест да Владимир Путин заслужује више поштовања него Влада САД!
Посебна је ситуација и кад је реч о безбедности. Прва Обамина инаугурација привукла је 1,8 милиона људи, али на Трумповој се очекује чак 750.000.
"Највише ме брине сигурност", изјавио је републикански senator Roy Блунт, председник Здруженог одбора Конгреса задуженог за инаугуралне церемоније. "Јасно је да је овај догађај врло привлачна мета", објаснио је. На осигурању ради тридесетак сигурносних служби, укључујући полицију задужену за Цапитол, ФБИ, Тајну службу и Националну гарду.
Нови мени
Неће бити ниједног школског парадног оркестра. Традиција је да учествују у паради, али ове се године ниједна јавна школа у Д.Ц.-ју није пријавила, тврди НБЦ.
Посљедња разлика на "менију" јест то што неће бити традиционалне супе са шкољкама. Реч је о обичају који је почео с Роналдом Реаганом. Легал Сеа Foods, традиционални добављач, објавио је да им се ове године нико није јавио за цатеринг. Шушка се да је то повезано с рекламама компаније у којима су се спомињали зид на граници с Мексиком и величина (мала) Трумпових шака.
На Обаминој првој инаугурацији, историјској јер је први пут председник Америке постао Афроамериканац, било је 1,8 милиона гледалаца. Трумпови организатори нису желели износити процене, али према неким изворима очекује се 800.000 људи. Будући председник позвао је у међувремену све који "желе да Америка поновно засја" да дођу у Washinghton. "Планирамо феноменалан show", поручио је на Twitteru.
Програм почиње у 9.30 сати, а врхунац је председничка заклетва од 35 речи након чега председнички пар одлази у Бијелу кућу. Иако се с тим чекало, свој су долазак потврдили председнички par Bill i Hillary Цлинтон, Георге W. i Laura Bush te Jimmy Цартер (92). Георге Х. W. Бусх неће доћи због здравља.
Корпорације и појединци уплаћују велике своте у фонд за инаугурацију, а вишак, тврде, иде у добротворне сврхе: Трумп прикупио рекордних 90 милиона долара за прославу, двоструко више него Обама
Одбор за председничку инаугурацију Доналда Трумпа прикупио је рекордних 90 милиона долара приватних донација, више него Обамини одбори за његове две инаугурације, пише Business Инсидер.
На обе Обамине инаугурације новца је остало те је додељен у добротворне сврхе, додаје Business Инсидер.
Није објављено много детаља о томе како ће се потрошити тај знатан износ. Но, коментар је дао извршни директор Обамина одбора за инаугурацију 2013. године,Стеве Kerrigan, којему 90 милиона делује претерано.
- Не могу нити замислити што ће с толико новца, ни зашто настављају узимати донације - изјавио је.
- Планирали смо две највеће инаугурације у историји САД-а и нисмо потрошили ни издалеко толико - објаснио је Kerrigan.
Трумпов одбор има рок од 90 дана након инаугурације да открије донаторе, иако су их неки председници објављивали у реалном времену. Но, неколико их је већ познато.
КЕРИ САВЕТУЈЕ ТРАМПУ: Било би добро да САД буду у Астани
Боеинг је дао милион долара, Chevron 500.000, а испрсио се и мобилни оператер At&T. Аналитичари истичу да је Одбор стециште корпорација и појединаца који желе имати утицај на председника.
- Велике донације и чињеница да толико треба да се открију одашиљу поруку која не говори добро о транспарентности и отворености новог председника - истакнуо jeAlex Howard, заменик директора Sunlight Foundationa.