ТРПЕ ПОРАЗ ЗА ПОРАЗОМ: Ово је блискоисточни СТАЉИНГРАД који ће срушити нафтну монархију (ВИДЕО)
Провинција Најран се налази на крајњем југу Саудијске Арабије, и простире се дуж највећег дела границе са ратом захваћеним Јеменом. Готово је дупло већа од површине Србије, а има само нешто више од 500.000 становника, што је чини изузетно тешко одбрањивом.
По конституцији терена, неприступачности и негостољубивости подсећа на Авганистан. Ову провинцију насељава моћно племе Јам, једно од најзначајнијих у саудијском традиционалном друштву. Некада су у њој постојале јеврејске и хришћанске заједнице, али данас су апсолутна већина муслимани сунити.
Од недавно су погранични делови ове провинције укључени у сукобе са јеменским побуњеницима, против којих је саудијска војска интервенисала пре нешто више од годину дана, што је чини простором од изузетне стратешке важности.
УПАЛИ У ЗАСЕДУ: Јеменски Хути уништавају САУДИЈСКУ АРМИЈУ на њиховој територији! (ФОТО/ВИДЕО)
Као веома неприступачна и ретко насељена, она је погодно тле за упаде хутских побуњеника са друге стране границе. Како би се више од 1.000 километара дуга граница са Јеменом заштитила, неопходно је ангажовање значајних саудијских копнених трупа, које су на тај начин ограничене у дејствима унутар Јемена.
Између грађанског рата и "Великог Јемена"
Најран провинција спада у делове замишљеног "Великог Јемена", који поред данашњих граница Јемена обухвата и значајне делове територија суседних Саудијске Арабије и Омана. У 20. веку је било покушаја тадашњег јеменског краља да уједини територије "Великог Јемена" у јединствену државу, међутим, то му није пошло за руком. Ипак, након ослобођења од британске колонијалне власти 1967, и уједињењем Северног и Јужног Јемена 1990. године обједињен је највећи део територија те земље у претходна два века.
САУДИЈСКИ СТРУЧЊАК ТВРДИ: Ера нафте НИЈЕ ГОТОВА!
Ипак, Јемен никада није успео да успостави пуну стабилност и просперитет, делом због унутрашњих противречности које произилазе из племенске структуре друштва, а делом због константног страног мешања у унутрашња питања ове стратешки изузетно важне земље.
На таласу Арапског пролећа је са власти срушен и јеменски председник Али Абдулах Салех. Међутим Након разбуктавања грађанског рата у Јемену између племена Хути и оружаних снага лојалних просаудијском председнику Абд Мансур Хадију, провинција Најран се нашла у жижи дешавања. У почетку је била кључна за логистику и снабдевање саудијских трупа, док су последњих месеци поприште жестоких борби Хута и саудијске војске.
КАТАСТРОФА КОЈА ЋЕ ИХ ПРАТИТИ ЗАУВЕК: Економска штета грађанског рата у јемену 14 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА
Најран је саудијски Стаљинград
Поред тога што је на самој јеменској територији доживела тотални фијаско, саудијска војска се у последње време суочава са жестоким нападима на војне објекте управо у својој пограничној провинцији Најран. Интернетом круже снимци уништавања тенкова, хеликоптера, па чак и војних база саудијске војске од стране неупоредиво слабијих и лошије опремљених Хута.
Најтеже губитке трпи 84-та дивизија саудијске војске, чији су командант и неколико најзначајнијих официра убијени у окршајима са Хутима. Саудијска агресија је почела 26. марта прошле године, и за сада не само да не даје никакве резултате на терену, већ ситуација прети да далеко озбиљније угрози територијални интегритет Саудијске Арабије.
ИРАНСКИ ВРХОВНИ ВОЂА: Вашингтон је урадио све да спречи достављање С300 Ирану
Грађански рат у најсиромашнијој држави Арабијског полуострва се тренутно налази у пат позицији, уз озбиљне индиције да ће се окренути у корист Хута и њихових савезника. Најновија понуда некадашњег, али и даље утицајног председника Али Абдулаха Салеха, којом жели да уступи ваздухопловне и поморске базе Русији би из корена могла да промени однос снага у најтруснијем региону света.
НЕПРИСТОЈНА АМЕРИЧКА ПОНУДА: Јеменски Хути не дају балистичке ракете
Прокси сукоб који међусобно воде Саудијска Арабија и Иран на јеменској територији прелио се тамо одакле је и почео, са непредвидивим последицама по традиционално нестабилан Блиски Исток. Од почетка саудијске агресије животе је изгубило најмање 10.000 Јеменаца, док је више од 18.000 рањено.