ТУРСКА ОПТУЖИЛА ГРЧКУ: Имају обимне депортације миграната без приступа процедури за добијање азила
Турска и неке организације за заштиту људских права отпужиле су Грчку за обимне депортације миграната без приступа процедури за добијање азила, преноси Асошијтед прес.
Турска, у којој живи око четири милиона мигараната, оптужила је Грчку за обимне депортације миграната без приступа процедури за добијање азила, које је у супротности са међународним правом.
Анкара је такође отпужила ЕУ да се прави да не види очигледну злоупотребу људских права.
Најближи папин сарадник поднео оставку: Главе му дошло среброљубље, а због срамне одбране не гине му пакао
Новичок је као нуклеарна бомба, само "бољи": Проговорио творац тренутно најпознатијег отрова
ХИТЛЕРОВ СУПЕРКОМПЈУТЕР ПОНОВО У УПОТРЕБИ: Пронађено изгубљено упутство за коришћење ове звери! (ВИДЕО)
Турска обалска стража наводи да су само у току овог месеца спасили преко 300 миграната које су грчке власти вратиле назад, у турске воде.
Управо су због тога неке међународне организације за заштиту људских права затражиле да се спроведе истрага, позивајући се на поуздане изворе.
У те огранизације спадају Хјуман рајтс воч и УНХЦР, између осталог.
Грчка је одбацила ове наводе и оптужила Анкару да мигранте снадбева оружјем, преноси АП.
Турска је у марту запретила да ће мигранте послати у Европу и прогласила своје границе са ЕУ отвореним. Након те објаве, на хиљаде мигранта похитало је ка граници са Грчком.
Атина је тада решила да затвори границе и суспендује пријаве за азил током једног месеца.
Грчка обалска страза је саопштила да њихове колеге из Турске често прате чамце који кријумчаре мигранте до Грчке, и пружила видео снимке као доказни материјал који поткрепљује ове тврдње.
Она наводи да је, према споразуму о сузбијању миграционих токова, склопљеном између ЕУ и Турске, Анкара у обавези да заустави људе који илегално улазе у земљу.
Грчка и Турска су у спору око неколико територијалних питања, а тражиоци азила нашли су се усред овог геополитичког конфликта. Тензије су драматично продубљене током овог лета, због питања поморске јурисдикције у региону Источног Медитерана.
Константне узајамне оптужбе о депортацији миграната представљају последњу манифестацију ових тензија.