У Европи постоји само једна држава у којој тренутно раде кафићи и школе
Шведска има нешто другачији приступ.
Док бројне земље јачају мере борбе против корона вируса, а нове мере објавиле су Аустрија која ће увести масовно тестирање, те Румунија и Норвешка, шведски приступ је лежернији - основне школе и кафићи су отворени.
Аустрија је одлучила да масовно тестира људе у наредним данима и недељама како би лоцирала и изоловала заражене и избегла италијански сценарио, најавио је канцелар Себастијан Курц у уторак.
НЕВИЂЕНА ПОДЛОСТ ПОЉАКА, ОВО ИМ ИТАЛИЈАНИ НЕЋЕ ЗАБОРАВИТИ: Варшава забранила прелет руских авиона, летели дужом рутом
КОРОНА ВИРУС ПРОМЕНИО ЛИЦЕ ЕВРОПЕ И СВЕТА: Најпознатије метрополе изгледају аветињски (ФОТО/ВИДЕО)
СВЕТ ЧЕКА РЕЗУЛТАТЕ: Кренуло испитивање лека за корону у седам земаља ЕУ
Досад је Аустрија, која има 8,8 милиона становника, тестирала око 28.400 људи. Заражено је готово 4.900, а умрло је 28 људи.
Аустрија је била једна од првих европских земаља које су увеле строге рестрикције кретања и затвориле продавнице и школе, увиђајући како се ситуација развија у суседној Италији.
У наредним недељама Аустрија планира да тестира до 15.000 људи сваки дан, најавио је канцелар.
- Кренућемо с брзим тестирањем, тестирати стотине хиљада људи, што је брже могуће - рекао је на конференцији.
Масовно тестирање кључно је за добијање јасне слике о стопи заражености те идеје о томе колико је људи развило имунитет на вирус, појаснио је канцелар.
Главни приоритет је избећи италијански и шпански сценарио, где су здравствени системи пред пуцањем.
- Циљ је да се број заражених удвостручи тек сваких 14 дана, а не свака два, три или пет дана - рекао је.
Норвешка је у уторак продужила уведене рестрикције за бројне јавне и приватне установе, укључујући школе и вртиће, до 13. априла.
- Мера коју смо наметнули изгледа да успорава трансмисију вируса, али треба нам више времена да видимо који учинак има - рекла је премијерка Ерна Солберг на конференцији.
Мере, које укључују забрану уласка странцима који не живе и раде у Норвешкој, иницијално су уведене 26. марта.
Румунија је у уторак построжила полицијски час у настојању да сузбије ширење корона вируса, обавезујући грађане да остану код куће током дана, објавио је председник Клаус Јоханис.
Од среде ће Румуни током дана моћи да напусте кућу само ако треба да купе храну или оду на посао.
Та мера додатно пооштрава полицијски час, који је био на снази током ноћи.
Председник је такође наложио особама старијима од 65 година да остану код куће.
У Румунији је од болести Covid-19 засад умрло осам особа.
Број потврђених случајева тамо је скочио за 186, на 762, у року од 24 сата. Опоравило се 79 пацијената.
Шведска примењује другачију стратегију
Истовремено, Шведска је изабрала другачији приступ и пут, остављајући отворене основне школе, ресторане и барове који су у суботу били пуни.
Тај контраст у односу на друге европске земље у Шведској изазива недоумице - што ако се не чини довољно?
- Не смемо допустити да се у Шведској понови патња људи Вухана и Бергама. То је ризик који крши један од главних принципа друштва: да је сваки појединац вредан сам по себи - писао је у недељу уредник дневних новина Дагенс Најхетер, позивајући на строже мере и више тестирања становништва.
Касније током дана је социјалдемократски премијер Стефан Лофвен у ретком телевизијском обраћању позвао суграђане да "преузму одговорност" и слушају препоруке владе о раду од куће и социјалном дистанцирању.
Шведске власти препоручују свим ризичним групама да остану код куће. Док су у Немачкој забрањена окупљања више од две особе, у Шведској не сме бити више од 500 људи.
Затворени су факултети и средње школе.
Влада у Стокхолму у уторак је приморала кафиће и ресторане да ограниче своје услуге само на послуживање за столовима како би се контакти између гостију смањили на минимум. Но, за већину живот иде уобичајеним током.
У суботу увече кафићи и ресторани у престолници били су пуни, а и даље се догађају гужве на улицама током најпрометнијих сати.
Ипак, као и у другим деловима Европе, шведске границе затворене су за сва путовања осим нужних.
Шведски парламент ради на бржем усвајању закона који ће омогућити затварање основних школа и вртића ако то буде потребно.
Шведски медији се питају зашто су власти преузеле овакав приступ ширењу вируса. Влада им одговара како прати препоруке Агенције за јавно здравство и поручује да је спремна.
Додаје како још увек нису затворили основне школе јер су старији грађани ти који морају остати дома, не деца.
- Чим Агенција затражи да проведемо одлуке, ми ћемо то учинити брзо - објавила је средином марта шведска министарка здравља Лена Халенгрен.
Поверење власти у здравствену агенцију није јединствено у шведском друштву. Неколико стручњака и јавних личности оптужило ју је да угрожава животе људи.
Званични Стокхолм се деломично оправдава позивајући се на случај Уједињеног Краљевства које је заузело сличан приступ пре но што је Даунинг стрит пооштрио мере.
Притисак на власти и агенцију расте, но не одустају од свог става и одбијају да уведу драстичне мере за које тврде да нису довољно делотворне, а имају превелик утицај на друштво.
Јохан Гиесецке, бивши епидемиолог шведског Националног института за превенцију и контролу заразних болести, а садашњи саветник Светске здравствене организације (WHO), чак је позвао Швеђане да изађу напоље и уживају у пролећном сунцу.
- Поведите пријатеља и ходајте на метар удаљености. Немојте грлити комшије. Нездраво је и седити код куће - рекао је за државну телевизију СВТ.
До уторка су у тој скандинавској краљевини, која броји отприлике 10 милиона становника, забележена 2.272 случаја корона вируса, од којих је 36 особа преминуло.
Британија коначно одустала од "ИМУНИТЕТА КРДА", две недеље их дели од ИТАЛИЈАНСКОГ СЦЕНАРИЈА
"Земља бифтека и родеа" укинула смртну казну (ФОТО)
ПАЖЊА: САЈБЕР КРИМИНАЛ РАСТЕ у доба корона вируса, нуде ЛАЖНЕ ЛЕКОВЕ и средства за дезинфекцију
КАТАКЛИЗМА У ИТАЛИЈИ: За дан умрло 743 људи, дупло више преминулих него у Кини!
ТУГА! Умро свештеник од корона вируса: Свој респиратор ДАО ДРУГОМ ПАЦИЈЕНТУ, а није га ни познавао