У ЈЕЗИВОМ ОДРОНУ СТЕНЕ СТИГЛЕ НЕКОЛИКО МЕТАРА ДО ШКОЛСКЕ ЗГРАДЕ: Апокалиптични призори приказују и крхотине величине фудбалске лопте!
Геолози су очекивали да ће у Бринцу склизнути два милиона кубних метара стена.
Дошло је до одрона стења који су власти Швајцарске дуго очекивале, када су се огромне стене срушиле низ падину Алпа и задржале се на свега неколико метара испред школске зграде у насељу Бринц, на надморској висини од 1.100 метара.
РУСИЈА БИ МОГЛА ДА УПОТРЕБИ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ: Путин послао јасну поруку Западу
"ИГРА ВАЖНУ УЛОГУ У СМАЊЕЊУ СВЕТСКЕ КРИЗЕ" Председник Алжира о руској помоћи сиромашним државама
БОРИС ЏОНСОН СЕ ВРАЋА У НОВИНАРСТВО: Писаће колумне сваке суботе
Мештани су раније евакуисани, а надлежни су предузели све мере предострожности.
Према речима портпарола општине Албула, којој припада Бринц, Кристијана Гартмана, пут изнад насеља затрпан је стенама у висини од неколико метара. Како преносе медији, општински кризни тим састао се два пута у току ночи и у зору дао прве процене.
- Бринц је имао много среће. У овом тренутку не претпостављамо да је било штете - рекао је Гартман. Он је додао да ће у току дана хеликоптерске екипе проверити да ли су стамбени објекти и црква у Бриенцу заиста у потпуности поштеђени.
Геолози су очекивали да ће у Бринцу склизнути два милиона кубних метара стена, 20 пута више него у Тиролу, али још увек није могуће проценити која колилчина се одронила.
- У таквим догађајима, понекад се стење разбијају једне од друге, а има и крхотина величине фудбалске лопте. Оне могу да приликом одрона полете и на стотине метара у ваздух и оштете прозорска стакла или друге делове зграда - рекао је Гартман.
ФАЗ подсећа да се Бринц налази у кантону Граубинден, на око 25 километара ваздушне линије југозападно од Давоса, и затворен је недељама. За разлику од недавног клизишта у Тиролу у Аустрији, климатске промене нису покретач одрона у Бриенцу, наводи лист и додаје да је пре реч о топљењу пермафроста, леда који задржава стене на великим висинама.
Према речима стручњака, планина изнад Бриенца је била у покрету хиљадама година, и да су се ове недеље стенске масе кретале брзином од 40 метара дневно, те је на пролеће одлучено да 84 становника тог насеља буде евакуисано на сигурно.
Додаје се да фотографије од пре и након одрона покаују огромне промене у пејзажу, па тако фотографије снимљене данас приказују село прекривено сивим стењем.
'- Такође је још увек нејасно да ли ће камење наставити да клизи према селу. Тренутно претпостављамо да ово, нажалост, није све. Сходно томе, не може се предвидети када би људи могли да се врате у насеље - рекао је Гартман.