У ОВОЈ ЗЕМЉИ НЕ СМЕТЕ ДА НАЗОВЕТЕ ДЕТЕ КАКО ЖЕЛИТЕ: Веома ће вас изненадити објашњење овог правила!
Када неко спомене Швајцарску, прва асоцијација вам је добар и лагодан живот и наравно одличне плате.
То је истина. Многи наши држављани су тамо отишли да граде будућност, али неки су се и вратили. Као и за све у животу зависи колико сте се снашли.
ФОТОГРАФИЈА КОЈА ЈЕ ОБИШЛА СВЕТ: Током спашавања људи у полавама настала је слика која тера сузе на очи (ФОТО)
НЕВЕРОВАТНО ОТКРИЋЕ: Пронађена врста алги која има ТРИ РАЗЛИЧИТА ПОЛА
ХРАБРА МАЈКА СПАСИЛА СИНА (5) ОД ОТМИЧАРА: Мушкарац покушао да увуче дете у кола, борила се као лавица! (ВИДЕО)
Верујемо да знате да је Швајцарска земља у којој се производе најукусније чоколаде и најквалитетнији сатови, али сигурно је да не знате појединости и правила по којима грађани ове земље живе.
1. Венчавају се касно
Просечна старост за мушкарце је 32 године, а за жене 30. С друге стране, стопа развода у Швајцарској је око 43%, а просечна доб када швајцарске жене имају прво дете је 30,4 година, што их чини најстаријим женама у Европи по годинама у којима рађају.
2. Родитељи не смеју да дају име детету баш које желе
У Швајцарској је забрањено дати име детету које може наштетити дететовим интересима. Ово се право нпр. искористило када су власти забраниле швајцарској музичарки Christine Лаутербург да своју ћерку назове "Лексикон" ("предмет", а не име).
3. Универзитет је јефтин
На угледном Женевском универзитету школарина износи 500 франака по семестру, што значи 1000 франака за једну академску годину. Овај опсег цена је углавном на јавним универзитетима, али лако можете пронаћи скупље приватне. Ипак, поредећи то са ценама у САД-у, ово је јефтино!
4. Имају много језера
Са површином од 580,03 км2 (224 квадратних миља), Женевско језеро је највеће језеро у Швајцарској. Дељено је са Француском (40.47% је на француском територију) где је познат као Лац Леман. Највеће језеро у Швајцарској је језеро Neuchatel са површином од 218,3 км2 (84 квадратних миља). У већем делу вода је толико бистра да можете да пијете из језера. Само ако не можете да видите дно језера, сматра се прљавим.
5. Пуно оружја, а најнижа стопа криминала
Међу индустријски развијеним земљама, Швајцарска има једну од највиших стопа поседовања оружја. Међутим, то не мора нужно да значи и више криминала. Швајцарска заправо има једну од најнижих стопа криминала од свих индустријализованих земаља. У 2010. било је само 0,5 убистава пиштољем на 100.000 људи, у поређењу са 5/100.000 у Сједињеним Државама.
6. Најиновативнија држава на свету
Швајцарска се у 2018. години, осму годину заредом, пласирала на прво место као најиновативнија земља на свету по Глобалном индексу иновација. Конкретно, економија кантона Вауд претрпела је неке велике трансформације. Од економије која се заснива на пољопривреди 1860. године до земље стартапа данас, Ваудова економија је сада једна од највећих и најбрже растућих у Швајцарској, захваљујући великом сектору услуга, разнородној производној бази и фокусираности на нишна тржишта.
7. Највиши квалитет живота
Швајцарска можда има неке од најскупљих градова на свету за живети, али њени грађани добијају вредност за новац. Према извештају о друштвеном напретку, држава сагледава „медицинско“, „нутритивно“ и „приступ основном знању“. Индекс је 88,87 од 100.
8. Машина Нобелових награда
Швајцарска није позната само по својим банкама, већ и по томе што је глобални играч на академском пољу. Швајцарски универзитети произвели су 113 добитника Нобелове награде, а већина ових добитника су научници.
9. Обожавају да пију алкохол
Становништво Швајцарске конзумира 36 литара вина, 56,5 литара пива и 8,4 литара чистог алкохола по особи годишње. А то су нови подаци који показују да је потрошња заправо опала! Нормално је да се 20% Швајцараца укључи у пиће (4-5 пића у седећем положају) најмање једном месечно.
Као резултат тога, у Швајцарској се годишње догоди 1.600 смртних случајева повезаних са алкохолом. Неке су посљедица алкохолних пића, док су друге узроковане дугорочним посљедицама алкохолизма, попут проблема с јетром. У Швајцарској живи око 250.000 алкохоличара – или 3% становништва.
10. Највећа плата и сигурност посла
Као резултат економске стабилности, одрасли Швајцарци у просеку имају највише новца у поређењу са просечним износом широм света, победивши земље попут Сједињених Држава, Швајцарска има трећу највишу плату и сигурност посла од свих земаља ОЕЦД. Швајцарски радници зарађују у просеку 57.082 долара годишње.
11. „Туристи самоубице“
Према швајцарском закону, свако ко је здравог ума и који је током одређеног времена изразио упорну жељу да оконча свој живот, може затражити такозвану добровољну смртну помоћ или АВД. Међутим, људи морају извршити самоубиство властитом руком, на пример тако што ће сами узимати лекове.
То је довело до прилива људи званих „туристи самоубице“ који долазе у Швајцарску, углавном у Кантон Цирих, са једином сврхом извршења самоубиства.
Укупно 956 (539 жена и 426 мушкараца) користило је ове услуге у 2015. према званичним подацима, у односу на 187 у 2003. години. Постоји непрестани тренд пораста, иако су самоубиства која су потпомогнута још увек само мали део свих смртних случајева у Швајцарска. Укупни трошак је, дакле, 7.500 франака без погребних и административних услуга и 10.500 франака с тим услугама – и плаћа се унапред.