У ШТАБУ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ: Мало остало до одлучујућих избора у Немачкој
Исход ових избора је веома битан за целу Европу
Нешто више од 60 милиона Немаца са правом гласа имаће прилику да у недељу изађе на парламентарне изборе и одлучи хоће ли променити политичку слику своје земље, којом већ 12 година суверено влада Хришћансо-демократска унија на челу са Ангелом Меркел, или ће одабрати да још четири године остану у статусу кво.
Избори у Немачкој кроје СУДБИНУ Европе: Шта ће бити са Србијом ако Меркелова оде?
Немачка спремна за ИЗБОРЕ: Ангела Меркел УБЕДЉИВО испред свих
Како кажу у ЦДУ, скоро сви мисле да ће странка Ангеле Меркел поново однети највећи број гласова (у савезу са сестринском партијом хришћанских социјалиста из Баварске - ЦСУ), а да ће другопласирана бити Социјалдемократска партија коју предводи Мартин Шулц, бивши председник Европског парламента.
Међутим, у ЦДУ влада и страх.
- Имамо бојазан да ће неки бирачи остати код куће. Ту је и чињеница да 30 процената гласача и даље не зна коме ће поклонити своје поверење. Морамо да их мотивишемо - Скоро 30 одсто грађана јос не зна за кога це гласати. Морамо их мотивисати, И ми и СПД - казу у ЦДУ.
Просечан гласач Ангеле Меркел
У штабу ЦДУ су изнели и неке статистичке податке, од којих је вероватно најзанимљивији профил просечног гласача партије Ангеле Меркел.
- Наш просечан гласач има више од 60 година, и спада у конзервативно оријентисане Немце - кажу у ЦДУ, и истичу проблеме с којима се суочавају:
- Наш велики проблем је што имамо доста пасивне чланове, па је веома тешко мобилисати их.
Рецепт за успех
Демохришћани износе проблеме, али исто тако и решења за њих.
- Рецепт за успех видимо у томе да се више отворимо као странка, а главни циљ је да придобијемо младе бираче - истичу у ЦДУ.
Ова странка је то донекле радила. Сви се сећају приказивања профила Ангеле Меркел из приватног угла, како би изазвали симпатије гласача и пробудили им емоције. Такође, концентрисали су се на крајњи "импакт" - трудили су се да им поруке буду што једноставније, а истовремено што ефектније. Били су и на улицама, организовали кампање од врата до врата...
Коалиција је неминовност, али с ким?
Скоро је сигурно да ниједна политичка партија неће освојити апсолутну већину, што значи да ће, као и у многим претходним случајевима, за формирање владе бити неопходне коалиције. Демохришћани не искључују понављање прошлоизборног сценарија и формирање велике коалиције са СПД, с обзиром да је скоро па извесно да ће ове две партије освојити највећи број гласова.
С друге стране, у обзир не долази коалиција са Левицом (Дие Линке) и Алтернативом за Немачку (АфД) - најекстремнијом опцијом на листи.
Социјалдемократе не би са ЦДУ
Ангели Меркел ПРЕТЕ СМРЋУ? Стигло јој анонимно писмо на АРАПСКОМ језику, а онда је уследио шок
Три дана до избора у Немачкој: Опала подршка Ангели Меркел, крајња десница ОЈАЧАЛА
За разлику од колега са централно-десног политичког спектра, социјалдемократе нису одушевљене идејом о новој великој коалицији, што је и разумљиво, имајући у виду да је Мартин Шулц у неколико наврата најавио да би радије у опозицију.
То је потврдио Тим Ренер, члан СПД и кандидат за посланика у Бундестагу.
- За мене коалиција са ЦДУ не представља решење. Сматрам да је то штета пре свега за демократију, а потом и нашу странку. Није добро ако су две највеће партије стално на власти. Велике коалиције су добре једино у кризним временима, а ми нисмо у кризи - каже Ренер.
Ренер, који је лично водио делове кампање. У последња три месеца се радило с највећим интензитетом, а каже да је и сам учествовао у неким перформансима, и стварао што личнији однос са људима.
- Радили смо оно што раде и остали: Разговарали с људима, ишли од врата до врата, делили летке са програмом старијима, а млађима чоколаде, гумене бомбоне, музичке ЦД-ове...
Шта су рекли о Србији
- Ангела Меркел је иницирала Берлински процес, тако да се подршка земљама Западног Балкана које су његов део, а међу којима је и Србија, чврсто наставља. Важно је да се и даље борите против корупције, залажете се за владавину права и суочите са свим проблемима које имају и неке чланице ЕУ, попут Бугарске, Румуније и Хрватске. Ако испуните демократске принципе, на добром сте путу - речено је у штабу Меркелине ЦДУ.
Ренер каже да Немачка, од свих земаља ЕУ, осећа највећу одговорност за регион бивше Југославије, и то првенствено из историјских разлога.
- Чека вас велики пут док не испуните критеријуме на ЕУ путу. Али, ако уђете у ЕУ, морате да имате и европску визију, јер је Унија много више од пуког заједничког тржишта. ЕУ је једна држава, једна нација. Србија мора да зна да ћемо такав став очекивати и од ње - каже Ренер.
Однос са Русијом био је неизоставно питање у овом разговору:
- Јака ЕУ мора да постоји како би могла да стоји насупрот онога сто стизе из Русије. У случају Србије, знам да су ваше везе јаке, али балансирање није најсрећније решење. Утицаји су разни, ту су пре свега Русија, али и НАТО, ЕУ. И биће тешко ако се нађете између свега тога - истакао је кандидат за посланика СПД.
Последња истраживања
Анкете се мењају често, а најновије показују следеће шансе:
- Коалиција ЦДУ/СЦУ - 36%
- СПД - 23%
- Левица (Дие Линке) - 10%
- ФПД (Слободне демократе) - 9%
- АфД (Алтернатива за Немачку) 9%
- Зелени (Дие Grünene) - 8%