У стилу Џејмс Бонда - Шта можете да видите и доживите у новом шпијунском музеју?
Сјајни сребрни спортски аутомобил Џејмса Бонда са ротирајућом таблицом на којој пише ЈБ007 прва је ствар коју ће посетиоци моћи да виде када уђу у овај музеј.
Нови, "побољшани" Међународни шпијунски музеј ће бити отворен у недељу у Вашингтону.
Осим тога, као да историја чувеног агента нестаје у невидљивом мастилу, док централно место заузимају приче о стварним шпијунима и модерној шпијунажи.
Стари, скучени музеј био је концентрисан на колекцију људске интелигенције. Нови такође нуди поглед на тајне операције, контратероризам, анализу обавештајних података, сајбер-шпијунажу, пропусте обавештајних служби, па чак и питања о којима се много дискутује, као што су етичка питања и мучење водом.
- Ми као музеј не играмо на сигурно - изјавио је кустос, историчар Винс Хотон.
Музеј је, према његовим речима, вредан 162 милиона долара, алии је непрофитан.
- Не добијамо новац од владе. Морамо да задржимо независност зато што има још многи прича које морамо да испричамо - појашњава Хотон.
Шта је претходило трагедији у Москви? Објављен разговор пилота и контролора лета након чега се авион запалио
АМЕРИКА ШАЉЕ ВОЈНИ САНИТЕТСКИ БРОД У ВЕНЕЦУЕЛУ! Још један покушај САД да контролише кризну ситуацију!
ЛАЖУ СЕБЕ И ДРУГЕ: Одлука САД да посаље носач авиона на Иран је "амерички блеф од сто хиљада тона“
Прави обавештајци обично држе језик за зубима, али посетиоци музеја ће бити у прилици да гледају снимке на којима бивши обавештајци говоре о свом послу.
Тако врхунски психолог ЦИА прича о томе како поверење и страх утичу на односе између обавештајаца и њихових шефова. Биши заменик директора ЦИА говори о томе како су духови проценили обавештајне податке који су водили до претреса места у Пакистану у којем је 2011. године убијен вођа Ал каиде Осама бин Ладен. Праве жене шпијуни развејавају мит о томе да се жене ослањају на сексуалну привлачност да би прикупиле обавештајне податке.
У музеју је и изложба о Данцу Мортену Сторму, који се преобратио у исламског екстремисту. Касније се разочарао у ислам и почео да ради за данску обавештајну службу као двоструки агент, пружајући информације о траженим осумњиченим терористима. Његов живот у сенци постао је јаван 2012. године.
- Отишли смо на тајну локацију на којој се скривао од Ал-Каиде и снимили га како прича своју причу, окружен артефактима из свог живота - испричао је Хотон.
У музеју су и приче о превари и трагедији, али и изненађења.
Сви знају да је 007 био "Бонд. Џејмс Бонд''''. Мање људи, међутим, зна да је први амерички супершпијун био председник Џорџ Вашингтон, агент 711.
Обе стране су шпијунирале током рата 1770-их, али је на крају шеф британске обавештајне операције Мајкл Џорџ Беквих изјавио: "Вашингтон нас није војно победио, он нас је победио у шпијунирању."
Вашингтон је помагао у координацији обавештајних операција током рата, а музеј чува писмо које сведочи о стварању прве америчке обавештајне агенције.
- То је Магна карта за америчку обавештајну службу - рекао је Хотон о свом омиљеном експонату.
Стари музеј, који је затворен 2018. године, имао је око 3.000 артефаката и могао је да прикаже око 600 њих ођедном. Нови шпијунски музеј има 10.000 артефаката, укључујући више од 5.000 предмета које је донирао Х. Ких Мелтон, бизнисмен из Флориде који је годинама путовао широм света да би их пронашао и купио.
ТАЛАЧКА КРИЗА У ФРАНЦУСКОЈ! Нападач прети да ће почети да убија!
"Он је невин и има нефер третман": Памела Андерсон открива шта је затекла у затвору у ком се налази Асанж
Ту је и око 1.000 шпијунских алатки, међу којима су секира за пењање коришћена у крвавом убиству руског револуционара Лава Троцког и комад шпијунског авиона "У2" Гарија Пауерса, који је оборен изнад Совјетског Савеза 1960. године. Ту су и опрема за разбијање кодова, камере за надзор, маска трудне жене.
Изложен је и Ћилибарски дрон, беспилотна летелица коју је дизајнирао један Израелац, претеча данашњег "предатора", који изводи ваздушне ударе на Авганистан и друга жаришта широм света.
На уласку у музеј посетиоци могу да одлуче да ли ће добити тајни идентитет и мисију, као и беџ који емитује радиофреквенцију преко које ће бити препознати док шетају кроз интерактивне изложбе по целом музеју. Током обиласка тестирају се њихове шпијунске вештине и они на крају могу да сазнају да ли им више лежи рад на терену или посао аналитичара ЦИА.