ЈЕДНА ОД НАЈСУШНИЈИХ ЗЕМАЉА НАПРАВИЛА ВЕШТАЧКУ КИШУ: Уз помоћ нових технологија урадили нешто невероватно (ВИДЕО)
Уједињени Арапски Емирати вештачким путем створили падавине
Уједињени Арапски Емирати су једна од најсуших земаља на свету, а тамошња влада предузела је низ корака у борби против несташице воде.
У ГРЧКОЈ НАЈВИШЕ СЛУЧАЈЕВА КОРОНЕ У ПОСЛЕДЊА ТРИ МЕСЕЦА: Острвске дестинације велики извор забринутости
ОЗБИЉНО УПОЗОРЕЊЕ НАУЧНИКА: Катастрофалне поплаве ће бити све чешће и све разорније!
ЧОВЕК ПРЕМИНУО У 112.ГОДИНИ: Пре смрти открио ТРИК како живети тако дуго
Између осталог, они су одлучили да створе сопствену кишу вештачким путем уз помоћ нових технологија, пише Daily Mail.
Тестирали су технологију која се базира на дроновима који се залећу у облаке и ''пуне их'' електрицитетом како би подстакли кишу.
Да све функционише према плану показује и видео снимак коју је објавио тамошњи Национални центар за метеорологију (НЦМС), а која приказује монсунске пљускове широм земље које су створиле баре на аутопутевима.
Температуре у Дубаију у јулу попеле су се до 42 степена Целзијусова, а сада су управо на врхунцу топлотног таласа.
Метеоролошки центар саопштио је да су падавине појачане методама познатим као засијавање облака, односно додавање честица у атмосферу због подстицања стварања кише. Сврха методе је да се повећа кондензација у нади да би могли да изазову пљусак.
Уједињени Арапски Емирати имају огроман проблем са недостатком падавина и изразито топлом климом, а овај пројект вредан 15 милиона долара сматрају решењем за несташицу падавина.
Производња кише уз помоћ дронова је технологија развијена под вођством научника са Универзитета у Ридингу. Професор Мартин Амбаум рекао је раније за BBC да у Уједињеним Арапским Емиратима има довољно облака за стварање услова за пљускове.
Технологија користи дронове за ослобађање електричног набоја у облаке, што помаже капљицама воде да се споје и слијепе како би створиле падалине.
Прогностичари у Дубаију надзиру метео радаре како би знали кад треба да упуте пилоте владиних авиона у мисију изазивања кише.
- Чим угледају конвективне облаке, шаљу нас да истражимо ситуацију, рекао је Марк Њуман, пилот у Националном центру за метеорологију.
У националном програму засијавања облака користе се четири авиона. За такве мисије најбоље је раздобље лето, у време када се над источним планинама Ал-Хајар стварају облаци који одбијају топли вјетар који пуше из Оманског заљева.
Према речима Њумана, неће сваки облак да произведе кишу, али често се то ипак догађа.
- Ово је фантастично, чим падне киша сви смо узбуђени, рекао је Њуман.