ПРОЦУРИЛИ ТАЈНИ ДОКУМЕНТИ ЕУ: "Можда буде инвазије, али њих не нападамо"
Страни медији пренели су вест о процурелом интерном документу Европске уније и његовом садржају.
У документу се упозорава да би војни сукоб са Кином угрозио витално снабдевање Европе микрочиповима.
Лидери ЕУ позивају европске владе да наставе сарадњу са Кином, упркос растућим тензијама између Вашингтона и Пекинга.
ЕВРОПСКА УНИЈА ШАЉЕ ВОЈНУ ПОМОЋ УКРАЈИНИ: Процењује се износ од 545 милиона евра
"ОДЗВОНИЛО" ДИЗЕЛАШИМА: Европска унија одобрила закон - регистрација само за оне који не загађују?!
"ОВО НЕ МОЖЕ БИТИ ДУГОРОЧНО РЕШЕЊЕ" Огласила се Европска унија поводом јучерашњих Куртијевих избора
Дипломатска служба Европске уније жели да земље чланице буду спремне за могућу ескалацију кризе око Тајвана, упозоравајући да би војни сукоб угрозио витално снабдевање Европе микрочиповима.
Међутим, иако се ризици за Европу морају смањити, она не сме да се потпуно огради идистанцира од Кине, наводи се у интерном документу који је припремила Европска служба за спољне послове, у који је ПОЛИТИЦО имао увид.
Документ долази у кључном тренутку за ЕУ, која се бори са све компликованијим односима са Кином. САД тренутно интензивирају свој ионако јастребски став према Пекингу, док европски лидери тек треба да се договоре о јединственом приступу.
Документ је одмах изазвао реакцију неких европских влада које су наклоњеније америчком приступу: "Чини се да смо, уз све могуће звуке аларма, поново одлучили да притиснемо дугме за искључивање звука, и наставили да дремамо". рекао је један високи дипломата ЕУ који је желео да остане анониман.
У документу, који су саставили дипломатски званичници извршног тела ЕУ, позива се 27 држава чланица Уније да искористе "прилику" да смање ризик од све већег утицаја Кине на економска и безбедносна питања.
Међутим, у документу се наводи да Европа и даље има прилику да разговара директно са владом председника Си Ђинпинга. "Кина и Европа не смеју се потпуно отуђити. У супротном постоји ризик да се неспоразуми повећају и пренесу и на друге области", наводи се у нацрту.
- Системско ривалство може се појавити у готово свим областима сарадње. Међутим, то не би требало да одврати ЕУ од одржавања отворених канала комуникације и тражења конструктивне сарадње са Кином [...] Таква сарадња може помоћи да се пробије растућа самоизолација кинеско руководство. Али пре свега треба промовисати фундаменталне интересе ЕУ - такође се наводи у документу.
Односи Европске уније са Кином су тема која ће доминирати у креирању политике у наредним месецима, а већа дискусија о овом питању очекује се на самиту лидера ЕУ у Бриселу у јуну.
Смањење ризика у Пекингу
У документу се позивају земље чланице да убрзају планове за смањење ризика и прекомерне зависности од Кине.
- Смањењем ризика можемо да обезбедимо предвидљивост и транспарентност у нашим економским и трговинским односима, истовремено промовишући сигуран приступ заснован на правилима - наводи се у документу.
Позив на смањење ризика долази од администрације јер се чини да је Пекинг све нервознији због наратива да представља претњу Западу. Кинески министар спољних послова Ћин Ганг критиковао је ове недеље у Берлину европске политичаре због покушаја да се "ослободе Кине" у име смањења ризика.
Документ се бави и политички осетљивим питањем Тајвана
Француски председник Емануел Макрон рекао је прошлог месеца у интервјуу за ПОЛИТИЦО да Европа треба да избегне да буде увучена у сукоб између Кине и Сједињених Држава око самоуправног острва које Пекинг сматра својим.
У вези са Тајваном, у документу се наводи: ЕУ [...] је непоколебљива да свака једнострана промена статуса кво и употреба силе могу имати велике економске, политичке и безбедносне последице на глобалном нивоу, посебно имајући у виду примарну улогу Тајвана као добављач најнапреднијих полупроводника.
- ЕУ мора бити спремна за сценарије у којима тензије значајно расту. Ризик од ескалације у Тајванском мореузу јасно показује потребу да се ради са партнерима на спречавању ерозије статуса кво у интересу свих - у документу пише.
Према проценама, око 90 одсто напредних полупроводника увезених у ЕУ долази са Тајвана.
Тајвански гигант полупроводника ТСМЦ био је под притиском да пресели неке од својих производних погона, али се до сада кретао само у правцу два наводна тајванска добављача безбедносне опреме - САД и Јапана.
Што се тиче Украјине, Унија није импресионирана најновијим дипломатским наступом Кине, који је обележио одложени први састанак председника Си Ђинпинга и Владимира Зеленског.
Земље чланице ЕУ треба да наставе да упозоравају Пекинг да не подржава Русију, чак ни заобилажењем санкција, додаје се у истом документу.
Документ такође садржи суморне прогнозе за домаћи развој Кине, у којима се каже да ће се азијска суперсила "вероватно суочити са домаћим економским и политичким изазовима без преседана због успоравања економског раста и демографских промена".