УЛТРАЗВУК МОЖЕ ДА УБИЈЕ КОРОНУ? Врхунски светски научници отворили врата новој нади у лечењу опаког вируса
Научници са ИМТ-а открили да би корона вирус могао бити осетљив на ултразвучне вибрације
Структура коронавируса свима нам је позната слика, са својим густо набијеним површинским рецепторима налик трновитој круни. Рецептори се вежу за здраве ћелије и покрећу инвазију вирусне РНК. Иако се геометрија вируса и стратегија заразе уопштено разуме, мало се зна о његовом физичком интегритету.
СИЛОВАО СЕСТРУ (4), ПА ЈЕ БРУТАЛНО УБИО: Мала Ела пронађена са 17 убодних рана, мајка шокирала свет својом изјавом након убиства! (ФОТО)
ПОЛА ЕВРОПЕ У ЛОКДАУНУ: Државе где живи највише наших људи уводе строге мере, у некима и полицијски час
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ОРГАНА ВЛАСТИ: Источном делу земље прете смртно опасне поплаве (ФОТО/ВИДЕО)
Ново истраживање стручњака с Одељења за машинство МИТ-а сугерише да би коронавируси могли да буду осетљиви на ултразвучне вибрације, унутар фреквенција које се користе у медицинској дијагностичкој слици.
Кроз рачунарске симулације, тим је моделирао механички одговор вируса на вибрације кроз низ ултразвучних фреквенција. Открили су да су вибрације између 25 и 100 мегахерца покренуле да се љуска вируса и шиљци сруше и почну да пуцају у делићу милисекунде. Овај се ефект видео у симулацијама вируса у ваздуху и води.
Резултати су прелиминарни и темеље се на ограниченим подацима у вези с физичким својствима вируса. Ипак, истраживачи кажу да су њихови налази први наговештај могућег лечења коронавируса на ултразвуку, укључујући нови вирус САРС-ЦоВ-2. Начин на који би се тачно могао применити ултразвук и колико би он био ефикасан у штетности вируса у сложености људског тела, једно су од главних питања која ће научници морати да реше у будућности.
- Доказали смо да ће при ултразвучној ексцитацији љуска и шиљци коронавируса вибрирати, а амплитуда тих вибрација ће бити врло велика, производећи сојеве који би могли сломити одређене делове вируса, чинећи видљива оштећења на спољној љусци и могућа невидљива оштећења на РНА изнутра - каже Томас Виерзбицки, професор примењене механике на МИТ-у.
Наставља да се нада се да ће њихов рад покренути расправу о разним дисциплинама. Резултати истраживања објављени су у Јоурнал оф Mechanics анд Physics оф Солидс.