УМЕСТО ДА УПОЗОРЕ СВЕТ, ОНИ СУ ПРЕБАЦИЛИ ОДГОВОРНОСТ: Американци пре Кине знали за корону
Научни тим УСАИД-а још у октобру 2019. године обавестио Белу кућу да је идентификовао нови облик короне за који не постоји лек. Вашингтон прво игнорисао упозорења, а онда притискао стручњаке да за ширење вируса оптуже Кину.
Сједињене Америчке Државе знале су још у октобру 2019. године да свету прети епидемија коронавируса, али су све податке о опасној зарази намерно држале у тајности, тврде тамошњи медији.
Дека се није одвајао целог живота од ОМИЉЕНИХ ЖВАКА, а онда је пред смрт породици дао НЕОБИЧАН ЗАДАТАК (ВИДЕО)
ОТКРИЋЕ КОЈЕ МЕЊА ИСТОРИЈУ: Човек и ајкула имају заједничког рођака?
МОСКВА ПОМИРИЛА СТАРЕ НЕПРИЈАТЕЉЕ: Нуклеарне силе постигле договор који ће спречити ПРОЛИВАЊЕ КРВИ
У исто време, славни новинар Боб Вудворд, познат по откривању афере "Вотергејт" у својој новој књизи "Бес" тврди да је амерички председник Доналд Трамп знао је да је коронавирус опасан, али је обмануо јавност. У књизи која је узбуркала америчку јавност пише да је саветник за националну безбедност Роберт О' Брајен још 28. јануара председнику рекао да ће вирус бити "највећа опасност по националну безбедност са којом ће се суочити током мандата".
Опасност од ковида-19 први су уочили научници из програма "Предикт" (на енглеском "предвиђање") у оквиру Агенције САД за међународни развој (УСАИД). Они су још прошле јесени, неколико месеци пре него што је у Кини пријављен први случај короне, идентификовали нови облик тог вируса и установили да за њега не постоји лек. Тим "Предикта", чији је основни задатак био да широм света на терену истражује вирусе и на време упозорава на опасност од евентуалне пандемије, послао је све прикупљене податке званичницима у Вашингтону, министру здравља Алексу Азару и америчким обавештајним службама.
Пребацивање одговорности
Међутим, уместо да упозори свет на надолазећу опасност, администрација у Вашингтону истог месеца укинула је програм "Предикт"! Џон Мазет, научник који је десет година био на челу тог програма, разочарано је констатовао да пандемија, нажалост, никог није изненадила.
- Годинама смо истраживали опасност од новог вируса корона. На време смо имали све податке. Нажалост, ова пандемија нас није изненадила - рекао је Џон Мазет.
Поједини политичари су, када је пандемија експлодирала, притискали научнике да означе Кину као главног кривца за ширење вируса. Верује се да је управо зато и дошло до укидања "Предикта". Часопис "Атлантик" иде још даље, па тврди да је Вашингтон још у јануару 2019. знао шта чека свет, када је Национални обавештајни директорат у званичном годишњем извештају о претњама по светску безбедност упозорио на опасност од "пандемије новог опасног грипа". Неколико месеци касније, исто упозорење је издао и Центар за здравствену безбедност "Џон Хопкинс", након што су извели симулацију кризе настале пандемијом новог коронавируса, указујући на све катастрофалне здравствене и економске последице.
Све то, међутим, прикривено је како од америчке, тако и од светске јавности, па новинари "Атлантика" закључују да ситуација с коронавирусом умногоме подсећа на терористички напад изведен 11. септембра 2001. године.
- И тада је Вашингтон упорно игнорисао бројна обавештајна упозорења да ће Ал Каида напасти Америку, што се на крају и десило - пише "Атлантик".
Американци траже одштету
Амерички председник Доналд Трамп још на почетку пандемије директно је оптужио Кину да је главни кривац за пандемију и најавио да ће САД тражити одштету од кинеске државе. Истовремено, група сенатора, на челу са Маршом Блекбурн, представником државе Тенеси, предложила је усвајање закона по којем сви Американци оболели од короне, или они који су на неки начин преживели бол због коронавируса, могу да туже Комунистичку партију Кине пред америчким судом и траже новчану одштету.
Лоша реакција
Амерички медији тврде да је, након лоше реакције на почетку пандемије, администрација у Вашингтону одлучила да "сву кривицу пребаци на Кину" и да оптужи режим Си Ђинпинга да је покушао да прикрије стварне размере епидемије.
- Са више од 195.000 мртвих од последица коронавируса, који је у изборној години у Америци направио потпуни хаос, Вашингтон се суочио са готово безизлазном ситуацијом. Стратегија републиканаца је једноставна: оштро оптуживање Кине за пандемију поправља им позицију пред председничке изборе у новембру. Код демократа је ситуација мало компликованија. На оптужбу да је њихов председнички кандидат Џозеф Бајден превише мек према Пекингу, одговорили су контраоптужбом да се Трамп није добро снашао у борби са короном и да му је битнији трговински споразум с Кином него борба с вирусом - пише "Њујорк тајмс".
СКАНДАЛ ДРМА ФРАНЦУСКУ: Забранили жени улаз у музеј јер има ВЕЛИКЕ ГРУДИ
ЗА СВЕ ИМ ЈЕ МОСКВА КРИВА: Огласила се Захарова, ево шта је рекла о наводном мешању Русије у америчке изборе
ХИЉАДЕ МИГРАНАТА ОСТАЛО БЕЗ КРОВА НАД ГЛАВОМ: Неки се покривају ћебадима, други трском (ФОТО)
ИМАЛА 317 КИЛА СА 23 ГОДИНЕ: Није могла да стане у купатило, а онда је одлучила да смрша (ФОТО)
РОНИОЦИ НАИШЛИ НА НЕВЕРОВАТАН ПРИЗОР: На дну Балтичког мора пронашли предмет из 17. века (ФОТО)