UMESTO DA UPOZORE SVET, ONI SU PREBACILI ODGOVORNOST: Amerikanci pre Kine znali za koronu
Naučni tim USAID-a još u oktobru 2019. godine obavestio Belu kuću da je identifikovao novi oblik korone za koji ne postoji lek. Vašington prvo ignorisao upozorenja, a onda pritiskao stručnjake da za širenje virusa optuže Kinu.
Sjedinjene Američke Države znale su još u oktobru 2019. godine da svetu preti epidemija koronavirusa, ali su sve podatke o opasnoj zarazi namerno držale u tajnosti, tvrde tamošnji mediji.
Deka se nije odvajao celog života od OMILJENIH ŽVAKA, a onda je pred smrt porodici dao NEOBIČAN ZADATAK (VIDEO)
OTKRIĆE KOJE MENJA ISTORIJU: Čovek i ajkula imaju zajedničkog rođaka?
MOSKVA POMIRILA STARE NEPRIJATELJE: Nuklearne sile postigle dogovor koji će sprečiti PROLIVANJE KRVI
U isto vreme, slavni novinar Bob Vudvord, poznat po otkrivanju afere "Votergejt" u svojoj novoj knjizi "Bes" tvrdi da je američki predsednik Donald Tramp znao je da je koronavirus opasan, ali je obmanuo javnost. U knjizi koja je uzburkala američku javnost piše da je savetnik za nacionalnu bezbednost Robert O' Brajen još 28. januara predsedniku rekao da će virus biti "najveća opasnost po nacionalnu bezbednost sa kojom će se suočiti tokom mandata".
Opasnost od kovida-19 prvi su uočili naučnici iz programa "Predikt" (na engleskom "predviđanje") u okviru Agencije SAD za međunarodni razvoj (USAID). Oni su još prošle jeseni, nekoliko meseci pre nego što je u Kini prijavljen prvi slučaj korone, identifikovali novi oblik tog virusa i ustanovili da za njega ne postoji lek. Tim "Predikta", čiji je osnovni zadatak bio da širom sveta na terenu istražuje viruse i na vreme upozorava na opasnost od eventualne pandemije, poslao je sve prikupljene podatke zvaničnicima u Vašingtonu, ministru zdravlja Aleksu Azaru i američkim obaveštajnim službama.
Prebacivanje odgovornosti
Međutim, umesto da upozori svet na nadolazeću opasnost, administracija u Vašingtonu istog meseca ukinula je program "Predikt"! Džon Mazet, naučnik koji je deset godina bio na čelu tog programa, razočarano je konstatovao da pandemija, nažalost, nikog nije iznenadila.
- Godinama smo istraživali opasnost od novog virusa korona. Na vreme smo imali sve podatke. Nažalost, ova pandemija nas nije iznenadila - rekao je Džon Mazet.
Pojedini političari su, kada je pandemija eksplodirala, pritiskali naučnike da označe Kinu kao glavnog krivca za širenje virusa. Veruje se da je upravo zato i došlo do ukidanja "Predikta". Časopis "Atlantik" ide još dalje, pa tvrdi da je Vašington još u januaru 2019. znao šta čeka svet, kada je Nacionalni obaveštajni direktorat u zvaničnom godišnjem izveštaju o pretnjama po svetsku bezbednost upozorio na opasnost od "pandemije novog opasnog gripa". Nekoliko meseci kasnije, isto upozorenje je izdao i Centar za zdravstvenu bezbednost "Džon Hopkins", nakon što su izveli simulaciju krize nastale pandemijom novog koronavirusa, ukazujući na sve katastrofalne zdravstvene i ekonomske posledice.
Sve to, međutim, prikriveno je kako od američke, tako i od svetske javnosti, pa novinari "Atlantika" zaključuju da situacija s koronavirusom umnogome podseća na teroristički napad izveden 11. septembra 2001. godine.
- I tada je Vašington uporno ignorisao brojna obaveštajna upozorenja da će Al Kaida napasti Ameriku, što se na kraju i desilo - piše "Atlantik".
Amerikanci traže odštetu
Američki predsednik Donald Tramp još na početku pandemije direktno je optužio Kinu da je glavni krivac za pandemiju i najavio da će SAD tražiti odštetu od kineske države. Istovremeno, grupa senatora, na čelu sa Maršom Blekburn, predstavnikom države Tenesi, predložila je usvajanje zakona po kojem svi Amerikanci oboleli od korone, ili oni koji su na neki način preživeli bol zbog koronavirusa, mogu da tuže Komunističku partiju Kine pred američkim sudom i traže novčanu odštetu.
Loša reakcija
Američki mediji tvrde da je, nakon loše reakcije na početku pandemije, administracija u Vašingtonu odlučila da "svu krivicu prebaci na Kinu" i da optuži režim Si Đinpinga da je pokušao da prikrije stvarne razmere epidemije.
- Sa više od 195.000 mrtvih od posledica koronavirusa, koji je u izbornoj godini u Americi napravio potpuni haos, Vašington se suočio sa gotovo bezizlaznom situacijom. Strategija republikanaca je jednostavna: oštro optuživanje Kine za pandemiju popravlja im poziciju pred predsedničke izbore u novembru. Kod demokrata je situacija malo komplikovanija. Na optužbu da je njihov predsednički kandidat Džozef Bajden previše mek prema Pekingu, odgovorili su kontraoptužbom da se Tramp nije dobro snašao u borbi sa koronom i da mu je bitniji trgovinski sporazum s Kinom nego borba s virusom - piše "Njujork tajms".
SKANDAL DRMA FRANCUSKU: Zabranili ženi ulaz u muzej jer ima VELIKE GRUDI
ZA SVE IM JE MOSKVA KRIVA: Oglasila se Zaharova, evo šta je rekla o navodnom mešanju Rusije u američke izbore
HILJADE MIGRANATA OSTALO BEZ KROVA NAD GLAVOM: Neki se pokrivaju ćebadima, drugi trskom (FOTO)
IMALA 317 KILA SA 23 GODINE: Nije mogla da stane u kupatilo, a onda je odlučila da smrša (FOTO)
RONIOCI NAIŠLI NA NEVEROVATAN PRIZOR: Na dnu Baltičkog mora pronašli predmet iz 17. veka (FOTO)