УВЕРЕНИ ДА ЋЕ УСПЕТИ: Ова земља заузела је приступ као НИЈЕДНА ДРУГА - бесплатно деле маске, економија цвета (ВИДЕО)
Градилишта раде у пуном замаху.
У борби против пандемије корона вируса турска влада је прошлог викенда увела 48-часовни полицијски час за 31 провинцију, а први резултати су били катастрофални. Полицијски час је објављен свега два сата пре него што је ступио на снагу, што је изазвало паничне куповине у неким подручјима, јер су људи пожурили у продавнице и пекаре не марећи много да мере друштвеног дистанцирања, пише CNN.
КОРОНА ПРОМЕНИЛА И НАЧИН ДЕМОНСТРИРАЊА: Ево како је изгледао протест у Израелу под називом "Спасимо демократију" (ВИДЕО)
ПАРИЖАНИ У ПАНИЧНОМ СТРАХУ: Трагови короне пронађени у комуналној води
Дирљив снимак из Мадрида: Лекари изненадили таксисту који је БЕСПЛАТНО превозио пацијенте (ВИДЕО)
Након хаоса који је настао око увођења ове мере, турски председник Реџеп Тајип Ердоган обратио се јавности, наводећи да је земља довољно снажна да заштити и снабде своје грађане. Он је подстакао становнике да остану у кућама и објавио још један викенд под полицијским часом.
У борби са корона вирусом Турска је кренула својим путем који је на много начина другачији од мера у осталим земљама. Тако током недеље наређење људима да остану у кућама важи само за оне млађе од 20, као и за старије од 65. Сви други грађани теоретски могу да изађу напоље. Мање фирме су затворене, ресторани су отворени само за наруџбине које се носе кући, јавна места попут паркова су без ограничења док банке имају ограничено радно време.
Градилишта, међутим, раде у пуном замаху, заједно са фабрикама и другим пословима невољним да трпе економске ударце. Неки стручњаци кажу да парцијалне рестрикције као ове у Турској могу бити успешне, све док су осетљиве групације заштићене, а они који излазе ван придржавају прикладних мера.
- То је алтернативна стратегија – објашњава др Мухамед Мунир, виролог Универзитета Ланкастер у Великој Британији, додајући да здрави људи који одлазе у куповину не чине нужно неку штету по остале.
- Око 80 одсто инфицираних особа се опоравило. Стога, ако је реч о здравим људима који немају неки здравствени проблем, онда је ово апсолутно од помоћи. Једина корист од затварања је да се успорава ширење болести и смањује притисак на болнице – додаје он.
Др Џереми Росман са Универзитета Кент каже да су делимична затварања једино ефикасна кад се уведу рано, кад је број случајева заразе у земљи још низак или ако је држава већ досегла врхунац епидемије и излази из потпуне изолације.
- На нивоу на којем је Турска, већина земаља примењује пуно затварање. Делимично затварање може бити добро, може се остварити баланс тако да нешто економије функционише док покушавају да се изборе са епидемијом. Зависи колико се популација придржава правила и колико се добро примењују мере дистанце и хигијене на радним местима. Али, са стопом (заразе) на којој је Турска сада, постоји ризик да то неће бити довољно – истиче Росман.
У Турској тренутно има нешто више од 86.000 заражених, 2.017 умрлих, док се 11.976 становника опоравило, подаци су Worldofmeters.com. Турска је међу првих десет земаља у свету кад је реч о потврђеним случајевима корона вируса, а бројке су све веће, са више од 4.000 забележених случајева дневно. Међутим стопа смртности је знатно нижа него било где друге – што је отворило нова питања.
Турско медицинско удружење (ТМА) наводи да званична статистика о броју умрлих не укључује случајеве који снажно указују на инфекцију Ковидом-19, али су резултати теста негативни.
- Лекари из нашег удружења су пријавили да чак и ако ЦТ скенери и клиничка слика указују на болест, ако резултат ПЦР теста није позитиван а пацијент умре, то се не заводи као смрт од Ковида-19 - наводи ТМА.
CNN указује да се ПЦР тестови (реакција ланчаног умножавања, енгл. Polymerase Chain Реацтион) користе за детектовање рибонуклеинске киселине вируса.
Турски министар здравља Фахретин Коча истиче да је стопа смртности у земљи – која је тек нешто преко два одсто – резултат њихових великих здравствених капацитета и другачијег протокола третмана.
- За разлику од других земаља, приступ Турске у борби против вируса фокусира се на праћење контакта (који су били са зараженом особом), уместо на генерално тестирање или тестирање након клиничке слике – каже он.
Турска такође одлаже интубацију коришћењем високофреквентне вентилације на дужи временски период, а Коча указује да је то довело до бољих резултата. Увела је и употребу лека против маларије хидроксихлорокина и јапанског антивирусног лека фавипиравир раније него друге земље на почетку епидемије, истиче Коча.
Али, Мунир је један од медицинских стручњака који се противе употреби хидроксихлорокина. Он истиче да су ризици од споредних ефеката лека већи од користи коју он може да има.
- Третмани имају веома мали утицај. Кад је реч о хидроксихлорокину, пацијенти би се ионако могли опоравити од Ковида-19, али ће за годину дана задобити срчане проблеме, јавиће се слепило… Управо зато нема довољно доказа да се ти лекови одобре на широкој основи – истиче Мунир.
Др Нури Ајдин, председник Школе медицине Универзитета Черапаса у Истанбулу каже да лекари само покушавају да спасу животе.
- Оно што смо ми видели је да се време које пацијент проведе на интензивној нези смањује кад узму хидроксихлорокин пре него што дође до фазе кад морају на одељеје интензивне неге – истиче Ајдин и додаје да још нема довољно података да објаве своја открића те да ће "време показати њихове стварне резултате".
Он је такође додао да постоји још једна ствар коју Турска ради другачије – уместо да пацијенте полегну на леђа, држе их на стомаку. Ајдин каже да је то довело до позитивних резултата.
Поврх свега, Турска је почела да користи плазму од пацијената који су већ били заражени и да је примењује на онима који се још боре против болести.
Влада наводи да на својим одељењима за интензивну негу има много капацитета и да нема несташице болничких кревета. Турска, је први случај заразе пријавила средином марта, имала је времена за припрему, указује CNN, додајући да је њихов болнички систем толико добар да је земља постала дестинација за "медицински туризам".
Земља је, као одговор на пандемију, брзо развила програме производње и дистрибуције личне заштитне опреме, не само за своје становнике већ и иностранство, па је тако Турска послала товаре помоћи у преко 20 земаља, укључујући Британију, Шпанију и Италију. Овај знак солидарности можда је циљан на обнову односа са НАТО савезницима, ипак стручне школе Министарства образовања широм земље претворене су у радионице за производњу маски, одела, дезинфекционих средстава и других производа.
Ношење маски је обавезно на јавним местима попут пијаца, али се оне нигде не продају – то је забрањено, јер их влада бесплатно дистрибуира апотекама и чак на адресе људи који не могу да изађу напоље.
Турска шаље и добровољце и полицију да иду од врата до врата и обезбеде да су угрожене групе становника добиле све што им теба. Кол центри "Отворена врата" налазе се у сваком дистрикту за старије грађане који не могу ван, како би могли позвати и наручити намирнице, лекове или да им неко подигне пензију.
"НАЈГОРЕ ЈЕ БИЛО НОЋУ КАД ОСТАНЕШ САМ СА СВОЈИМ СТРАХОВИМА": Трагичне исповести 12 људи оболелих од короне
ШВЕДСКА ТАКТИКА ДАЈЕ РЕЗУЛТАТЕ: Број новозаражених више не расте, ситуација задовољавајућа, премијеру скочио рејтинг
"НА КОЛЕНИМА МОЛИМО ЗА ОПРЕМУ": Докторка протествовала исперд Џонсоновог кабинета, британско здравство крахирало (ФОТО)
"Бежао сам од короне...": Бизарни изговори бахатих возача за време пандемије ће вас најсмејати до суза
БЛАГЕ ОЛАКШИЦЕ И ПАД ОБОЛЕЛИХ У ИТАЛИЈИ: ИЗЛЕЧЕНО 2.000 људи, пада број умрлих и заражених