КРВАВИ РАТ У НАГОРНО-КАРАБАХУ: Јермени тврде да Русија улази у рат да их брани! (ФОТО/ВИДЕО)
Ситуација у Нагорно-Карабаху ескалирала је крајем септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба.
Сукоб у Нагорно-Карабаху започео је у фебруару 1988. године, када је ова аутономна област објавила отцепљење од Азербејџанске SSR. После оружаног сукоба 1992-1994, Баку је изгубио контролу над Нагорно-Карабахом и седам суседних региона.
Нагорно-Карабах је етнички јерменска енклава у саставу Азербејџана која је ван контроле Бакуа од краја рата 1994. године.
Ситуација у Нагорно-Карабаху ескалирала је крајем прошле недеље. Две стране се међусобно оптужују за иницирање сукоба. Министарство одбране Азербејџана је 27. септембра саопштило да су Оружане снаге Јерменије гранатирале места на линији разграничења у Карабаху и да међу жртвама има цивила и војника.
Азери јављају да ракете падају крај Бакуа, Јермени негирају оптужбе
Помоћник азербејџанског председника Хикмет Гаџијев оптужио је Јерменију да је ракетирала области у близини Бакуа, главног града Азербејџана.
- Ракетни удари Јерменије на цивилно становништво Азербејџана и цивилну инфраструктуру. Гјанџа: четири ракете и систем 'Smerč' и касетна муниција. Други по величини град. Хизи и Апшеронска област: две ракете средњег домета. Мингечевир: две ракете. Водоторањ и хидроелектрана - навео је Гаџијев.
Растојање између Бакуа и града Хизи је 101 километар, а између Бакуа и Апшеронске области пет-шест километара, а министарство одбране је саопштило да има рањених.
Јерменско Министарство одбране је демантовало ове информације.
- Још једна лаж, с територије Јерменије није отварана никаква ватра у правцу Азербејџана - навела је портпаролка Министарства Шушан Степањан.
РУСИЈА УЛАЗИ У РАТ ДА БРАНИ ЈЕРМЕНИЈУ! Премијер Пашињан запаљивом изјавом најавио сукоб светских размера
Јерменски премијер Никол Пашињан је уверен да ће Русија, у случају да то буде потребно, пружити помоћ Јеревану у циљу осигуравања безбедности земље, тако што ће ангажовати своје оружане снаге.
Више о могућности да се Руска Федерација војно ангажује у Нагорно-Карабаху прочитајте ОВДЕ.
Баку: Ракетиран град Мингечевир где се налази хидроелектрана
Помоћник азербејџанског председника Хикмет Гаџијев је изјавио да су јерменске оружане снаге ракетирале индустријски град Мингечевир, где се налази хидроелектрана. Мингечевир је четврти по величини град у Азербејџану.
- У Мингечевиру се налази водоторањ и хидроелектрана - навео је он.
Министарство одбране је саопштило да има рањених.
Азери објавили видео снимак заробљених ратних трофеја
Министарство одбране Азербејџана објавило је видео на којем се види заплењена јерменска војна техника.
Јереван: Уништено 13 азербејџанских оклопних возила и три авиона
Јерменско Министарство одбране саопштило је да је током дана уништено 13 азербејџанских оклопних возила, три авиона и једна беспилотна летелица.
Лукашенко са председником Јерменије разговарао о испоруци оружја Азербејџану
Председник Јерменије Армен Саркисјан позвао је белоруског колегу Александра Лукашенка како би га детаљно обавестио о ситуацији у Нагорно-Карабаху после ескалације сукоба. Лукашенко се у разговору дотакао информација да је Минск у последњих шест месеци имао војне испоруке за Азербејџан.
Више о разговору два председника прочитајте ОВДЕ.
Азербејџанске трупе за недељу дана убиле 18, а раниле више од 90 цивила
Азербејџанске снаге су у току прошле недеље у Нагорно-Карабаху убиле 18, а раниле преко 90 цивила, јавља руска агенција РИА Новости, позивајући се на изјаве званичника из тог региона у Азербејџану с јерменском већином.
Главне борбе у Нагорно-Карабаху почеле су прошле недеље и достигле најгори ниво од деведестих година прошлог века, када је око 30.000 људи изгубило живот, подсећа Ројтерс.
Алијев: Под азербејџанском контролом још девет села
Азербејџански председник Илхам Алијев рекао је вечерас да је азербејџанска војска преузела контролу над још девет села у Нагорно-Карабаху.
Азербејџанска страна је раније данас саопштила да је војска заузела 14 села и једну стратешку коту, као и да је ослободила град Џабраил.
"ОЧЕКУЈТЕ ТУРСКУ КОД БЕЧА": Сетите се Османлијског царства
Јерменски премијер Никол Пашињан упозорава да Европа, ако геополитички значај ситуације у Нагорно-Карабаху не буде исправно процењен, може да има велике проблеме са Турском.
- Очекујем јасну позицију. Ако међународна заједница не буде правилно проценила геополитички значај те ситуације онда Европа може да очекује Турску поред Беча - рекао је Пашињан у интервјуу за немачки Билд.
Више о озбиљном упозорењу Пашињана Европи прочитајте ОВДЕ.
ПРЕДСЕДНИК АЗЕРБЕЈЏАНА: Прекид ватре могућ, али имамо УСЛОВ ЗА ТО
Азербејџан је спреман да обустави борбена дејства у Нагорно-Карабаху ако Јерменија предложи повлачење снага из Нагорно-Карабаха, при чему би то требало да буде поткрепљено прецизним временским оквиром и конкретним акцијама, рекао је председник Азербејџана Илхам Алијев.
Више о могућем прекиду ватре у Нагорно-Карабаху прочитајте ОВДЕ.
ШТА СЕ ТО СПРЕМА? Хитан разговор руских и јерменских званичника!
Руски и јерменски високи званичници расправљају о могућем излазу из ситуације у Нагорно-Карабаху, саопштило је Министарство спољних послова Русије.
Више о разговору Руса и Јермена прочитајте ОВДЕ.
Карабах: Цивили у Степанакерту и Шуши жртве азербејџанске ватре
инистарство иностраних послова непризнате републике Нагорно-Карабах саопштило је да услед азербејџанске паљбе на цивиле има погинулих у Степанакерту и Шуши.
- У Степанакерту и Шуши има погинулих међу цивилима након пуцњаве азербејџанских оружаних снага - саопштио је МИП на свом Телеграм-каналу.
Раније данас већ је било извештаја о ракетним нападима. Становништво је одлазило у склоништа, искључивана је струја и телефонске линије су биле у прекиду. Касније током дана, заменик премијера Јерменије Тигран Авињан изјавио је да је Степанакерт поново изложен ракетирању.
Јерменија објавила видео азербејџанског бекства из Матагиса
Министарство одбране Јерменије објавило је видео-снимак повлачења азербејџанских оружаних снага из насеља Матагис регије Мартакерт у Нагорно-Карабаху.
Више о жестоком нападу прочитајте ОВДЕ.
Тбилиси: Преко наше територије се не пребацује оружје у Азербејџан
Заменик грузијског министра спољних послова Лаша Дарсалија рекао је да није тачна информација која се појавила на друштвеним мрежама како се наводно преко грузијске територије пребацује оружје у Азербејџан.
- Што се тиче транспорта терета, Служба државне безбедности је већ дала саопштила да Грузија обуставља издавање дозвола за превоз војног терета ка обема земљама (Азербејџану и Јерменији). То се не односи на транспорт цивилне робе - рекао је он.
Навео је да се на друштвеним мрежама појављују разне дезинформације и лажне вести и апеловао на све, укључујући јерменску снагу, да не подлежу томе.
Степанакерт поново под салвом ракета
- Степанакерт је поново мета ракетирања - написао је заменик премијера Јерменије Тигран Авињан на Фејсбуку.
У граду су одјекнуле две експлозије, а одмах затим је укључена сирена за ваздушну опасност.
Раније данас већ је било извештаја о ракетним нападима. Становништво је одлазило у склоништа, искључивана је струја и телефонске линије су биле у прекиду.
Група руских новинара под паљбом у Карабаху
Група руских новинара нашла се под паљбом у Степанакерту, а један од њих, Денис Кулага, запослени у мултимедијалном информативном центру "Известија", задобио је лаку контузију. То је потврдио сам Кулага.
- Група новинара је дошла да слика електричну подстаницу оштећену у јутарњој паљби. У том тренутку поново је отворена ватра, гранате су падале поред нас. Све је у реду, али ме сада глава боли - рекао је новинар.
Дописник "Известије" Денис Кулага се, према писању медија, осећа добро.
- Наш колега није повређен, с њим је све у реду - наведено је на сајту.
У јерменску болницу на граници на сваких 20 минута стижу рањеници
У јерменску болницу у Горису, на самој граници са Нагорно-Карабахом амбулантна кола сваких 20-30 минута довозила рањенике, што цивиле, што војнике и да су сви војници стари око 22, 23 године.
Са времена на време се могу чути сирене које означавају ваздушну опасност. То се обично односи на артиљеријску ватру или беспилотне летелице од којих је велики број Јермена, што војника, што цивила настрадао последњих осам дана.
Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Министарство иностраних послова Азербејџана издало је саопштење у којем Јерменију оптужује да ракетира цивилне циљеве
У саопштењу, које је пренела Амбасада Азербејџана у Београду, тврди се да "оружане снаге Јерменије непрекидно циљају и гађају ракетама земља-земља цивилно становништво и цивилну инфрастрфуктуру у градовима Тартар и Хорадиз у области Фузули".
Други највећи азербејџански град Ганџа, наводи се, нашао се на удару ракета које су лансиране са јерменске територије.
Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Министарство иностраних послова Турске осудило акцију Нагорно-Карабаха
Министарство иностраних послова Турске саопштило је да је гранатирање азербејџанског града Гјанџа од стране војске Нагорно-Карабаха директно кршење међународног хуманитарног права.
- Осуђујемо напад Јерменије на град Гјанџа, други по величини град у Азербејџану. Јерменија крши све могуће принципе хуманитарног права, а пре свега Женевску конвенцију и спроводи нападе на цивилне објекте ван територије која се сматра зона конфликта - наводи се.
У саопштењу званичне Анкаре наводи се да то само говори о "очајању" у ком се налази званични Јереван.
Портпарол председника Карабаха негирао тврдње помоћника председника Азербејџана
- То је апсолутна дезинформација. Председник је жив и здрав, у потпуности испуњава своје дужности, управо се обратио путем видео-снимка. Схватамо да све председникове здраворазумске одлуке изазивају панику у Азербејџану, али по овом питању морамо да их разочарамо - рекао је Погосјан.
Азербејџан: Председник Нагорно-Карабаха тешко рањен
Председник непризнате републике Нагорно-Карабах Араик Арутјуњан тешко је рањен у нападу азербејџанских оружаних снага, саопштио је помоћник председника Азербејџана Хикмет Гаџиев на брифингу у војно-информативном центру.
- Услед прецизног напада азербејџанске војске лидер самопроглашене републике Нагорно-Карабаг тешко је рањен - рекао је он.
Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Меркелова подржала заједничку изјаву Путина, Макрона и Трампа о Карабаху
Немачка канцеларка Ангела Меркел разговарала је телефоном са јерменским премијером Николом Пашињаном и том приликом у потпуности подржала заједничку изјаву копредседавајућих Минском групом ОЕБС-а (Русије, САД и Француске) дату 1. октобра, саопштила је представница немачке владе Улрике Демер.
Меркелова је са Пашињаном разговарала о ескалацији сукоба у Нагорно-Карабаху и изразила забринутост због актуелних сукоба и повећања броја жртава. Нагласила је да стране морају моментално да прекину борбена дејства и обнове преговоре.
Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Један цивил погинуо, а четворо рањено након гранатирања града Гјанџе
Министарство спољних послова Азербејџана саопштило је да је један цивил погинуо, а четворо рањено након гранатирања града Гјанџе од стране војске Нагорно-Карабаха.
Поред тога, како се наводи, нанета је огромна материјална штета самом граду који се налази на удаљености од око 60 километара од границе.
Араик Арутјуњан наредио је војсци да обустави гранатирање војних објеката у азербејџанском граду Гјанџа
- Данас сам наредио да се изврши артиљеријска паљба по неколико објеката у граду Гјанџа. Сад сам наредио да се гађања обуставе како би се избегле цивилне жртве - прецизирао је он.
Међутим, Арутјуњан је упозорио да уколико азербејџанска страна не извуче адекватне закључке из ове одлуке, војска Карабаха биће принуђена да обнови гранатирање и то јачег интензитета.
Лазански: Замрзнути конфликт је иницијална каписла за сукоб Јерменије и Азербејџана
Амбасадор Србије у Русији Мирослав Лазански наводи да је замрзнути конфликт иницијална каписла за сукоб Јерменије и Азербејџана око региона Нагорно-Карабах. Истиче да међународна заједница може да интервенише и арбитрира само ако обе стране - Јерменија и Азербејџан пристану на то.
Мирослав Лазански је навео да је замрзнути конфликт врло компликована војно-политичка ситуација, која не може да се контролише и за коју се никада не зна када може да ескалира.
Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Фотографије гранатираног азербејџанског града Генџе
Министарство одбране Азербејџана саопштило је да су јерменске војне снаге гранатирале град Генџа, преносе светски медији.
Како јавља "РИА Новости", министарство је у саопштењу навело да напад и даље траје.
Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Снаге Карабаха обориле три авиона азербејџанског ваздухопловства
Портпаролка Министарства одбране Јерменије Шушан Степањан изјавила је да су снаге Карабаха обориле три авиона азербејџанског ваздухопловства.
- Отприлике у 12 часова (10 по средњовевропском времену) јединице Армије одбране Карабаха обориле су на јужном правцу линије раздвајања три авиона и уништиле два непријатељска тенка - написала је она на Фејсбуку.
Објављен још један снимак гранатиране престонице
Војска Нагорно-Карабаха објавила је још један снимак гађања Степанакерта током којег су, како се наводи, погођени цивилни објекти.
Према оценама војске, реч је о гађању цивилних структура што није у складу са међународним хуманитарном правом.
Истовремено, војска Карабаха саопштила је да је одговорила на овај напад Азербејџана и да се тренутно врше артиљеријска гађања положаја азербејџанске војске.
Јерменска страна узвратила контранападом
Власти Карабаха саопштиле су да је након гранатирања Степанакерта јерменска страна узвратила контранападом по војним објектима Азербејџана, као и да је том приликом уништен војни аеродром у Генџе.
Истовремено, азербејџанске власти потврдиле су да је јерменска страна гађала град Генџе, али да је погодила цивилне објекте.
Министарство одбране Азербејџана оптужило је јерменску страну да је гађала градове Тертер и Горадиз који се налазе недалеко од линије разграничења са Нагорно-Карабахом
За сада није прецизирано да ли је током гранатирања нанета било каква материјална штета, као ни да ли има погинулих или повређених.
Истовремено, званични Баку је упозорио јерменску страну да ће поводом овог инцидента бити предузета адекватна мера.
Председник Карабаха: Наша победа је неминовна
Председник непризнате републике Нагорно-Карабах Араик Арутунијан рекао је да се вратио са линије фронта, где је био од суботе ујутро.
- Управо сам се вратио са прве линије фронта. Био сам у разним областима, а свуда сам видео надахнуће, подвиг, јунаштво. Наша победа је неизбежна - рекао је Арутунијан.
Захвалио се војсци Карабаха и командном особљу на испуњавању задатака који су им додељени.
Ма колико понављали како турска војска не ратује у Карабаху, много је доказа да је председник Ердоган послао као помоћ арапске плаћенике, исламске фанатике
Са бојишта у Нагорном Карабаху у суботу су стизале противречне информације. Азербејџанци тврде да су наставили офанзиву и заузели стратешке висине.
На другој страни, Јермени кажу да су успели да врате позиције које су били заузели њихови противници.
Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Серија експлозија у центру Степанкарета
Серија експлозија одјекнула је у центру Степанакерта, преноси репортер агенције "РИА Новости" из престонице самопроглашене републике Нагорно-Карабах.
Како је рекао, након сваке детонације могло је да се чује пратећи звук рушења зграде.
Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Овако изгледају последице артиљеријског напада Азербејџана
Министарство одбране Јерменије објавило снимак у ком се виде последице артиљеријског гранатирања Азербејџана по престоници Нагорно-Карбаха.
Из јерменског војног ресора, међутим, није прецизирано о ком објекту је реч, иако је наведено да је погођено неколико стамбених објеката у Степанкарету.
Азербејџанци тврде да су освојили два градића
Према наводима азербејџанског војног ресора, уништена су четири тенка 77. батаљона оружаних снага Јерменије, а три тенка су заплењена.
Иако није прецизирано колико је припадника војске Карабаха ликвидирано, из азербејџанског Министарства тврде да су губици "многобројни".
Војска Нагорно-Карабаха објавила је биланс о губицима азербејџанске стране током јучерашњег дана
Ликвидирано око 450 војника и рањено 900 људи.
Поред тога, како се наводи, уништене су три јединице ракетних система "Смерч", 45 оклопних јединица које су учествовале у борбама и још 90 јединица које нису.
Када је реч о ваздушним снагама Азербејџана, наводи војска Карабаха, оборена су три азербејџанска авиона, један хеликоптер и 10 беспилотних летелица.