УЗНЕМИРУЈУЋЕ ИСТРАЖИВАЊЕ ДАНСКИХ НАУЧНИКА: Откривено у којој мери маске штите од вируса
Резултати су показали да је након месец дана да је 1,8 одсто људи који су носили маске било заражено вирусом.
Врхунски научници упозорили су да постоји "забрињавајући недостатак доказа" да маске за лице не спречавају инфекцију корона вирусом, тако критикујући велико истраживање у Данској које је показало да оне заправо не штите људе који их носе.
Државе широм света наложиле су обавезно ношење заштитних маски уз образложење да су оне боље ни од чега јер блокирају барем неке честице вируса које носилац маске издахне или удахне.
СИМПТОМАТОЛОГИЈА ВИРУСА ИЗ ДАНА У ДАН: Овако симптоми напредују, ОСМИ ДАН ЈЕ НАЈКРИТИЧНИЈИ - ево и због чега!
ЈОШ ЈЕДНА ЛОША ВЕСТ: СЗО не препоручује коришћење лека ремдесивира за ковид пацијенте
РУСИЈА ОБОРИЛА ЦРНИ РЕКОРД: Скоро 25.000 заражених у једном дану
Ипак, студија коју су објавили научници са Универзитета у Копенхагену, а која је до сада сматрана најбољом те врсте, није пронашла статистичке доказе да оне нуде било какву заштиту.
Професор Универзитета Оксфорд и др Том Џеферсон рекли су да је било "забрињавајућих недостатака чврстих доказа да оне не нуде заштиту од ковида у данској студији".
Постоје само три студије из "стварног живота" које упоређују оне који носе маске и оне који их не носе - једна у Гвинеји Бисао, друга у Индији и, сада ова студија у Данској.
- Сада имамо доказе на које се можемо ослонити, а докази показују да ношење маски у заједници не смањује значајно стопу заразе - истичу научници из Данске.
Стручњаци из Копенхагена на пролеће су регрутовали 6.000 добровољаца - пре него што је тамо било обавезно ношење маски, и поделили их у две групе, од којих је половина носила маске, а друга половина не.
После месец дана, добровољци који су носили маске тестирани су на тренутну и претходну инфекцију ковидом и упоређивани су са контролом групом која их није носила.
Резултати су показали да је након месец дана да је 1,8 одсто људи који су носили маске било заражено вирусом. Поређења ради, 2,1 одсто људи из групе без маске такође је имало позитиван тест на ковид.
- Резултати би могли указивати на умеренији степен заштите од 15 до 20 одсто, међутим студија није могла искључити да маске за лице не пружају потпуну заштиту - навели су у саопштењу.
Маске се ипак морају носити
Ипак, тим из Универзитетске болнице у Копенхагену рекао је да се налази не би смели користити у аргументима против њихове широке употребе јер маске ипак могу спречити људе да заразе друге.
Осим студије назване "Данмаск-19", још девет других испитивања која се баве ефикасношћу маски против грипа, открила су да маске имају малу или никакву разлику у томе да ли ће се људи заразити.
Многи стручњаци се не слажу са овим резултатима и кажу да студија има велику слабост будући да њени аутори нису самостално верификовали употребу маски нити знају да ли су их корисници правилно носили.
- Нема апсолутно никакве сумње да маске функционишу као контрола извора. Питање је како је ова студија дизајнирана, коју су маску учесници носили, итд. - истиче др Томас Фрајден, бивши директор Центра за контролу и превенцију болести.