ВАКЦИНА КОЈА СЕ ЈЕДЕ ИЗМЕНИЋЕ ЖИВОТ МИЛИОНИМА: Направљена од пиринча, а једноставна за употребу
Научници раде на јестивој вакцини против колере
Сваке године десетине хиљада људи умре од колере, често у року од свега неколико сати после инфицирања. Научници сада раде на новој вакцини направљеној од специјално узгајаног пиринча која би могла да помогне у борби против ове опаке болести.
"ГОЛА ЈЕ ИСТРЧАЛА НА УЛИЦУ" Веровао је да "Кинези долазе по њега" па изударао своју жену чекићем по глави
АКТИВИРАНА КЛИЗИШТА У ЈАПАНУ: Испливао језив видео катастрофе - затражена помоћ војске (ВИДЕО)
"НАША ЗЕМЉА ЈЕ У ТРЦИ С ВРЕМЕНОМ" Француској прети четврти талас пандемије
Иако оралне вакцине против короне већ постоје, ова би могла да буде прва која не мора да се чува у фрижидеру. Такође је јефтинија и једноставнија за производњу јер се прави тако што се зрна пиринча самељу у прах који се помеша са водом и попије.
Пошто се показала ефикасном на животињама, вакцина МуцоРице-ЦТБ сада је успешно прошла прву фазу тестирања на људима. Тридесет добровољаца имало је добар имуни одговор и нису трпели никакве нуспоследице вакцине.
- Оптимисти смо, нарочито после ових резултата - рекао је имунолог Хироши Кијоно са Универзитета Токијо.
- Учесници су добијали ниске, средње и високе дозе вакцине и најбољи имуни одговор имали су после највише дозе - објаснио је он.
Четири дозе различите вакцине дате су волонтерима током осам недеља, а 30 других учесника је добило плацебо.
Вакцина је заснована на генетски модификованом јапанском пиринчу кратког зрна који се узгаја на заштићеним, затвореним фармама. Биље производе ЦТБ који није отрован и који имуни систем региструје и реагује на њега. Зрна пиринча се мељу и пакују у алумунијумску фолију и тако чувају до употребе.
Током тестирања, прах је мешан са сланим раствором, али су научници утврдили да је и вода исто тако ефикасна. "Протеини пиринча понашају се као природна капсула а антиген пролази у тело кроз дигестивни систем", рекао је Кјоно.
Јапански научници сада планирају веће и обимније тестове са више волонтера како би утврдили да ли бактерије у цревима утичу на ефикасност вакцине.
Истраживање је објављено у магазину Лансет.