VAKCINA KOJA SE JEDE IZMENIĆE ŽIVOT MILIONIMA: Napravljena od pirinča, a jednostavna za upotrebu
Naučnici rade na jestivoj vakcini protiv kolere
Svake godine desetine hiljada ljudi umre od kolere, često u roku od svega nekoliko sati posle inficiranja. Naučnici sada rade na novoj vakcini napravljenoj od specijalno uzgajanog pirinča koja bi mogla da pomogne u borbi protiv ove opake bolesti.
"GOLA JE ISTRČALA NA ULICU" Verovao je da "Kinezi dolaze po njega" pa izudarao svoju ženu čekićem po glavi
AKTIVIRANA KLIZIŠTA U JAPANU: Isplivao jeziv video katastrofe - zatražena pomoć vojske (VIDEO)
"NAŠA ZEMLJA JE U TRCI S VREMENOM" Francuskoj preti četvrti talas pandemije
Iako oralne vakcine protiv korone već postoje, ova bi mogla da bude prva koja ne mora da se čuva u frižideru. Takođe je jeftinija i jednostavnija za proizvodnju jer se pravi tako što se zrna pirinča samelju u prah koji se pomeša sa vodom i popije.
Pošto se pokazala efikasnom na životinjama, vakcina MucoRice-CTB sada je uspešno prošla prvu fazu testiranja na ljudima. Trideset dobrovoljaca imalo je dobar imuni odgovor i nisu trpeli nikakve nusposledice vakcine.
- Optimisti smo, naročito posle ovih rezultata - rekao je imunolog Hiroši Kijono sa Univerziteta Tokijo.
- Učesnici su dobijali niske, srednje i visoke doze vakcine i najbolji imuni odgovor imali su posle najviše doze - objasnio je on.
Četiri doze različite vakcine date su volonterima tokom osam nedelja, a 30 drugih učesnika je dobilo placebo.
Vakcina je zasnovana na genetski modifikovanom japanskom pirinču kratkog zrna koji se uzgaja na zaštićenim, zatvorenim farmama. Bilje proizvode CTB koji nije otrovan i koji imuni sistem registruje i reaguje na njega. Zrna pirinča se melju i pakuju u alumunijumsku foliju i tako čuvaju do upotrebe.
Tokom testiranja, prah je mešan sa slanim rastvorom, ali su naučnici utvrdili da je i voda isto tako efikasna. "Proteini pirinča ponašaju se kao prirodna kapsula a antigen prolazi u telo kroz digestivni sistem", rekao je Kjono.
Japanski naučnici sada planiraju veće i obimnije testove sa više volontera kako bi utvrdili da li bakterije u crevima utiču na efikasnost vakcine.
Istraživanje je objavljeno u magazinu Lanset.