ЈОШ ДВЕ ЕВРОПСКЕ ЗЕМЉЕ ПРОГЛАСИЛЕ ВАНРЕДНО СТАЊЕ: Једна од њих је у комшилуку
Сва окупљања забрањена
Португалија и Мађарска су се данас придружиле европским земљама које су увеле полицијски час у борби против новог таласа корона вируса, док се трачак наде јавио у Француској, Белгији и другим европским државама, где, чини се, ограничења почињу да делују.
ЦРНЕ КОРОНА БРОЈКЕ У СВЕТУ: Број заражених ће ускоро премашити 51 МИЛИОН, преминуло више од 1,2 милиона
СЛОВАЦИ ТЕСТИРАЛИ ДВА МИЛИОНА ЉУДИ: Изненађујући број позитивних на корону, завршен други круг масовних тестирања
ЗАШТО КОРОНА ХАРА ЕВРОПОМ: Министар здравља Немачке дао одговор на питање које мучи цео Стари континент
Португалија је данас прогласила ванредно стање и одмах увела полицијски час у областима које су најтеже погођене корона вирусом.
Почев од данас, а најмање две недеље око 7.000.000 људи, односно око 70 одсто популације, мораће да остане у кућама због полицијског часа, који ће трајати радним данима између 23.00 и 05.00 ујутру, а викендом од 13.00 до 05.00 ујутру.
Влада је проглашењем ванредног стања добила специјална овлашћења о одлукама које могу бити пролонгиране, а рестриктивне мере могу бити појачане уколико не почне да опада број инфицираних корона вирусом.
Мађарска ће затворити средње школе, универзитете и ресторане и увешће продужени ноћни полицијски час од уторка у поноћ како би зауставила брзи пораст случајева корона вируса, најавио је премијер Виктор Орбан на својој Facebook страници.
Орбан је данас рекао да ће се спортски догађаји одржавати без публике, а сва окупљања ће бити забрањена.
Он је рекао да су нове мере закључавања потребне јер ако зараза настави да се шири тренутним темпом, мађарске болнице неће моћи да поднесу терет.
Француска влада се постепено кретала од полицијског часа на локалном нивоу и затварања локала до садашњег националног закључавања, иако су школе и кључна предузећа и даље отворени.
Француски министар здравља Оливије Вера рекао је да ране индиције показују да мере можда почињу да успоравају најновији талас вируса и да би се без њих он брже и јаче распламсало.
У тешко погођеној Белгији, здравствене власти су уверене да је делимично закључавање смањило пријем пацијената оболелих од ковид-19 у болнице.
Пријем у белгијске болнице достигао је врхунац 3. новембра када је износио 879 случаја, да би јуче пао на око 400, рекао је виролог Ив ван Летем.
Пад је уследио након повратка на мере делимичног закључавања, укључујући затварање предузећа која нису од кључног значаја и продужење школског распуста.
У Немачкој су на снази већ недељу дана рестриктивне мере, које ће трајати четири седмице.
Број нових случајева корона вируса наставио је да расте, достигавши у суботу рекордних 23.399 инфицираних.
Немачки министар здравља Јенс Шпан је, међутим, рекао да ће се тек крајем ове седмице најраније видети ефекти усвојених мера.