ВЕЋА ДАРА НЕГО МЕРА! КОРОНА ЕКСПЛОДИРАЛА: Европа једним потезом можда УНИШТИЛА НАЈБОЉУ ШАНСУ да укроти вирус
Немачка канцеларка Ангела Меркел каже да Европа мора да избегава поновно затварање граница "по сваку цену“.
Да ли је све било узалуд? С обзиром на то да Шпанија, Француска и Немачка бележе највеће дневне порасте броја заражених од изласка из карантина, страх од тога да је Европа уништила своју најбољу шансу за укроћивање корона вируса расте из дана у дан.
ТУРИЗАМ ЋЕ ИМ ДОЋИ ГЛАВЕ: Драматичан пораст корона пацијената у Аустрији, 40 случајева донето из иностранства
НИСУ ДОБРИ НИ ЗА СЕБЕ, А КАМОЛИ ЗА ДРУГЕ: Неозбиљност Албанаца доводи до таласа короне у целој Европи
НАШ ИСТОЧНИ СУСЕД НА КОЛЕНИМА: Корона узела маха, 58 људи умрло, више од 1000 заражених за дан
Европљани су се надали да ће овог лета ублажити рестрикције на путовања без већих последица, јер је мање вероватно да ће се људи заразити док на отвореном простору уживају у топлом времену. Многе европске економије зависе од туризма и нису могле себи да приуште сезону празних лежаљки и ресторана. Авио-компаније и хотели пропали би без нових резервација. Људи су јако желели да поново виде своје пријатеље и чланове породица који живе у иностранству.
Чини се да је експеримент пропао. Август се још није ни завршио, а број заражених "експлодирао" је у западној Европи. Југоисточна Европа, која је избегла најгори почетни талас вируса, није у много бољој ситуацији. Немачка, која је важила за шампиона у обуздавању вируса на пролеће, у суботу је забележила више од 2.000 нових случајева - што је највећи дневни скок још од априла.
Многи за новонасталу ситуацију криве прерано отварање граница. Сматра се да је скоро 40 одсто недавних случајева у Немачкој повезано са иностранством, а слично је и у Италији, где је скоро трећина нових случајева увежена из иностранства. Бројни Италијани који су летолавли на Сардинији вратили су вирус на копно.
Велики број нових случајева у Европи повезан је и са журкама. Француска, са скоро 5.000 нових инфекција пријављених у недељу, каже да је то њен главни извор новог таласа. Није ни чудо што је европски комесар за трговину Фил Хоган под притиском да да оставку након што је присуствовао хотелској вечери са око 80 гостију, што је супротно ирским правилима.
Немачка канцеларка Ангела Меркел каже да Европа мора да избегава поновно затварање граница "по сваку цену". Слободно кретање је централна вредност европског пројекта, а затварање граница допринело је економском колапсу на пролеће. Ипак, политичари више не могу да занемаре чињеницу да људи "хватају" вирус у иностранству и доносе га кући.
Оне који никада не путују у иностранство, домаће власнике предузећа који су, не својом кривицом, већ пропатили због једног карантина, као и медицинске раднике који морају да лече нове пацијенте, посебно фрустрира овакав развој догађаја. Прави одговор би можда било строже тестирање и праћење путника који се враћају у земљу и много строжа правила за окупљања, пише "Блумберг".
На срећу, број хоспитализација и смртних случајева мањи је него што је био на пролеће, јерсада обољевају млади који имају благе симптоме или их уопште немају. Како се летња сезона путовања ближи крају, проблем путника повратника требало би да се донекле реши.
Међутим, економска штета коју је нанео овај талас већ је знатна. Одлуке неких авио-компанија да смање свој јесењи распоред летења, као и прошлонедељни подаци о малком расту услужне индустрије у евро-зони, указују на то да потрошачи постају опрезнији. Листа земаља које подлежу карантинским мерама свакодневно расте.
Такође, постоји ризик да ће се инфекције проширити са младих на старије особе и да ће школе и радници поново бити затворени - ноћна мора сваког родитеља и министра финансија. За две недеље откако су отворене, више од 40 берлинских школа већ је пријавило случајеве вируса, што је присилило ученике и наставнике на карантин.
Меркелова и председник Француске Емануел Макрон кажу да су одлучни у намери да избегну нову изолацију, али морају да нађу начин да се ухвате у коштац са проблемом уколико желе да прођу без драконских мера. Од виталног је значаја да свако ко стигне из подручја високог ризика буде тестиран. Међутим, локалне здравствене службе немају увек моћ да прате све путнике повратнике како би се увериле да су они тестирани или у самоизолацији. Постоје извештаји и о дугим кашњењима у добијању резултата тестова.
Уколико се Европа не побрине о темљним проблемима и претњама, земље ће можда бити проморане да предузму још непопуларније мере како би заштитиле своје становнике, укључујући саветовање старијима да остану код куће и држе се подаље од млађих рођака. Јесењи и зимски месеци неће бити лаки, али акцијама које се предузму сада могу се спречити непотребне потешкоће, закључује "Блумберг".
НОВА ИСТРАЖИВАЊА НЕМАЧКИХ ПАТОЛОГА: Умире се искључиво од короне, вирус инфицира и ћелије мозга
СТИГАО ИЗВЕШТАЈ СЗО: Корона се и даље шири, али има и ДОБРИХ ВЕСТИ!
НЕМА ПАЦИЈЕНАТА НА ИНТЕНЗИВНОЈ НЕЗИ: У Словенији се стабилизује ситуација, БЕЗ СМРТНИХ СЛУЧАЈЕВА
КОРОНА МЕЉЕ ФИЛИПИНЕ: Петина свих заражених оболела у последњих десет дана
БУГАРСКА ЗАВИЈЕНА У ЦРНО: Највећи број преминулих од почетка пандемије