Британски лекари не крију оптимизам: Нова терапија смањила тумор код пацијената за половину
Експериментална терапија којом се радиоактивне инјекције убризгавају директно у тумор мозга помогла је да се код 62-годишњег пацијента тумор смањи за половину, навели су данас британски лекари.
Пол Рид, инжињер из Лутона, први је пацијент подвргнут овој експерименталној терапији, а лекари се надају да би она могла да представља велики напредак у лечењу канцера, пренео је BBC.
Риду је дијагностификован глиобластом, врста канцера мозга од које већина пацијената умире у року од 18 месеци.
Упркос операцији након које је уследила радиотерапија и хемиотерапија, лекари су Риду у јуну казали да тумор поново расте.
Лекари су му понудили шансу да постане први пацијент који ће бити подвргнут клиничком тестирању нове терапије које спроводи Фондација Универзитетских болница Лондона (УЦЛХ).
У оквиру експерименталног третмана названог ЦИТАДЕЛ-123, хирурзи уклањају што већи део тумора пре него што у лобању убаце мали медицински уређај који је помоћу цеви директно повезан са тумором.
Лекарски тим потом директно у тумор убризгава лек ATT001 који малим количинама радиактивности помаже да се поправи оштећена ДНК у ћелијама.
Лек, који се даје једном недељно током четири до шест седмица, убија ћелије тумора, али не утиче штетно на здраве ћелије.
"Ова експериментална терапија је за мене била спас, пресрећан сам што ми је пружена шанса да будем део овог клиничког тестирања", казао је Рид.
Онколог и консултант УЦЛХ, Пол Малхоланд, рекао је да је смањење тумора код Рида изузетно достигнуће с обзиром на то да се радило о врло агресивном канцеру.
"Циљ нам је да излечимо ову болест", поручио је он, додајући да тумори мозга не метастазирају по телу, тако да је циљано убацивање лека директно у тумор прави приступ у лечењу.