Britanski lekari ne kriju optimizam: Nova terapija smanjila tumor kod pacijenata za polovinu
Eksperimentalna terapija kojom se radioaktivne injekcije ubrizgavaju direktno u tumor mozga pomogla je da se kod 62-godišnjeg pacijenta tumor smanji za polovinu, naveli su danas britanski lekari.
Pol Rid, inžinjer iz Lutona, prvi je pacijent podvrgnut ovoj eksperimentalnoj terapiji, a lekari se nadaju da bi ona mogla da predstavlja veliki napredak u lečenju kancera, preneo je BBC.
Ridu je dijagnostifikovan glioblastom, vrsta kancera mozga od koje većina pacijenata umire u roku od 18 meseci.
Uprkos operaciji nakon koje je usledila radioterapija i hemioterapija, lekari su Ridu u junu kazali da tumor ponovo raste.
Lekari su mu ponudili šansu da postane prvi pacijent koji će biti podvrgnut kliničkom testiranju nove terapije koje sprovodi Fondacija Univerzitetskih bolnica Londona (UCLH).
U okviru eksperimentalnog tretmana nazvanog CITADEL-123, hirurzi uklanjaju što veći deo tumora pre nego što u lobanju ubace mali medicinski uređaj koji je pomoću cevi direktno povezan sa tumorom.
Lekarski tim potom direktno u tumor ubrizgava lek ATT001 koji malim količinama radiaktivnosti pomaže da se popravi oštećena DNK u ćelijama.
Lek, koji se daje jednom nedeljno tokom četiri do šest sedmica, ubija ćelije tumora, ali ne utiče štetno na zdrave ćelije.
"Ova eksperimentalna terapija je za mene bila spas, presrećan sam što mi je pružena šansa da budem deo ovog kliničkog testiranja", kazao je Rid.
Onkolog i konsultant UCLH, Pol Malholand, rekao je da je smanjenje tumora kod Rida izuzetno dostignuće s obzirom na to da se radilo o vrlo agresivnom kanceru.
"Cilj nam je da izlečimo ovu bolest", poručio je on, dodajući da tumori mozga ne metastaziraju po telu, tako da je ciljano ubacivanje leka direktno u tumor pravi pristup u lečenju.