Велике разлике у посмртним обичајима: Ево како хришћани и муслимани сахрањују покојнике
Различита правила код последњег опроштаја
Сам чин сахрањивања је представља посебан култ који се разликује од вере до вере.
У хришћанству, по правилу се тело мртвог човека излаже у ковчегу један или два дана пре сахране. Ту га посећују и од њега се опраштају породица и пријатељи. Иначе, ковчег је затворен на дан сахране, мада међу православцима постоји пракса поновног опраштања од покојника на самом гробљу.
СВЕ ТАЈНЕ СА БЕОГРАДСКОГ ИНСТИТУТА ЗА АНАТОМИЈУ: Како завештати ТЕЛО и ко је РЕКОРДЕР МЕЂУ ЛЕШЕВИМА!
У исламу се овај чин доста разликује. Постоје детаљна упутства како поступати са умирућим, које су пригодне молитве и како треба опрати мртваца и припремини сахрану.
Између осталог, каже се да би човек на самрти требало да понавља кредо:„ Нема других Богова осим Алаха, а Мухамед је његов пророк“. Уколико није у стању да рецитује овај стих, то за њега ради рођак, лекар муслиман или имам.
После смрти, мушкарца би требало да опере мушкарац, а жену жена, и да их потом замота у чаршав. Тело се покопава без ковчега, на десном боку или на леђима, са очима усмереним према Меки. Сахрана би требало да се обави на исти дан када је покојник преминуо, што се сматра чином пажње према њему, односно показује да ниједан други посао није пречи.
Исламска вера сматра да мртви треба да почивају у миру и без поштовања култа личности, тако да муслимани не украшавају и не декоришу гробна места. Религиозни муслимани не практикују кремацију сматрајући је противном религији.