"НАРЕДНИХ ШЕСТ МЕСЕЦИ КРИТИЧНО ЗА УКРАЈИНУ" ЦИА направила геополитичку анализу, ово су највећи изазови за САД у наредном периоду
Бернс је додао да пријатељство Русије и Кине није сасвим безгранично.
Директор ЦИА Вилијам Бернс рекао је да обавештајна агенција процењује да ће наредних шест месеци бити "критично" за Украјину.
УЗБУНА У ПЕНТАГОНУ: Сумњиви објекат примећен изнад нуклеарног силоса у Монтани, борбени авиони у приправности (ВИДЕО)
"ОВО ЈЕ НАШ ГЛАВНИ ЦИЉ" Путин нагласио у ком правцу иде Русија: Та мисија ће сигурно бити завршена!
БОЛСОНАРО ПЛАНИРАО ЗАВЕРУ КАКО БИ ОСТАО НА ВЛАСТИ! Огласио се Бразилски сенатор: "Позван сам на састанак, покушао је.."
Бернс је додао да су Руси последњих недеља остварили неке мање успехе.
Говорећи на спољнополитичком догађају на Универзитету Џорџтаун у Вашингтону, Бернс је такође рекао да агенција верује да је кинески председник Си Ђинпинг донекле отрежњен ратом у Украјини, али да би била грешка потценити посвећеност Пекинга и Москве њиховом заједничком партнерству.
Русија и Кина потписале су "неограничено" партнерство прошлог фебруара, непосредно пре него што су руске снаге напале Украјину, а њихове економске везе су ојачале док су везе Русије са Западом ослабиле.
Кина се уздржала од осуде руске операције против Украјине, али је пазила да не пружи директну материјалну подршку Русији, што би могло да изазове санкције Запада попут оних које су уведене Москви.
Али Бернс, који је недавно отпутовао у Украјину да се састане са украјинским председником Володимиром Зеленским, рекао је да је Си вероватно изненађен и узнемирен оним што је описао као лош учинак руске војске.
Бернс је додао да пријатељство Русије и Кине није сасвим безгранично.
- Мислим да је грешка потцењивати међусобну посвећеност том партнерству, али то није пријатељство потпуно без граница - рекао је Бернс.
Руска интервенција у Украјини подстакла је забринутост Запада да би Кина могла да учини сличан потез на Тајвану, острву за које Пекинг тврди да је његова територија.
Према Бернсовим речима, кинески председник Си и даље има озбиљне амбиције у вези са Тајваном и упозорио је да би сукоб око те острвске државе био "изразито несрећан" за све умешане.
Бернс је такође рекао да су САД знале "као обавештајно питање" да је Си наредио својој војсци да буде спремна за инвазију на Тајван до 2027.
- То не значи да је одлучио да изврши инвазију 2027. или било које друге године, али је то подсетник за озбиљност његовог фокуса и амбиције - тврди Бернс.
Он је Кину назвао "највећим геополитичким изазовом" са којим се САД тренутно суочавају.
- Конкуренција са Кином је јединствена по свом обиму, и заиста се одвија у скоро свим доменима, не само у војном и идеолошком, већ и економском, технолошком, све од сајбер простора до самог свемира. То је глобално такмичење на начине који би могли бити интензивније од такмичења са Совјетима - рекао је он.
Бернс је такође говорио о питањима на Блиском истоку, рекавши да је иранска влада све више узнемирена дешавањима у земљи, наводећи храброст онога што је описао као "капу доле" иранским женама. Такође је изразио забринутост због могућности већег насиља између Израелаца и Палестинаца.