ПРИПРЕМИТЕ НЕПЦА, ПРИПРЕМИТЕ НОСЕВЕ: Какво је вино које је годину дана провело у свемиру?
Група стручњака пробала је вино уз још једну чашу исте сорте која је остала на Земљи, пре него што им је речено која је боца одакле
Чланови групе француских познавалаца вина, на најновијој дегустацији постали први људи на свету који су пробали вино које је годину дана провело у свемиру. Стручњаци из Бордоа анализирали су садржај боце "Chateau Петрус Мерлот" из 2000. године, једне од 12 која је однета у свемир у капсули "Спејс екса - у покушају да се истраже "нови начини узгајања биљака".
- Открила сам да постоји разлика и у боји и у ароми и у укусу - рекла је вински познавалац Жан Енсон.
ДА ЛИ ЈЕ ОВО ДОКАЗ ДА НИСМО САМИ? Мистериозни објекти обасјали небо изнад Орегона (ВИДЕО)
НЕСТАШНА КОНОБАРИЦА ХТЕЛА ДА ПРОБА НА БИКУ: Само што је почела да ужива, вагина је доживела струјни удар! (ВИДЕО)
ЗАГЛАВЉЕНИ БРОД У СУЕЦУ НАПРАВИО ЗЛО: Недостајаће нам најважнији артикал на свету, куповали смо га као "луди" (ФОТО/ВИДЕО)
- Осећа се само мало старијим, нешто зрелијим од вина које је на Земљи - рекла је, додајући да су танини "космичког вина" више "еволуирали" и да су вину дали "цветнији карактер".
Група стручњака пробала је вино уз још једну чашу исте сорте која је остала на Земљи, пре него што им је речено која је боца одакле.
Енсонова је закључила да је "авантура вина" изнад стратосфере додала пићу отприлике две до три године старости.
- Дефинитивно није свакодневно да вас питају да окусите вино које је било у свемиру - рекла је.
"Шато Петрус" је најпознатија винарија у Померолу, селу у Бордоу, познатом по производњи мерло вина.
Ансон је објаснила да су организатори из те винарије изабрали вино из 2000, јер је омиљено, и берба је била добра, што значи да има доста белешки о дегустацији са којима се може упоредити "космичка верзија".
Иначе, боца која је остала на Земљи и која је служила за поређење, има цену од око 6.000 америчких долара.
У мисији испробавања гајења биљака у свемиру, вино и винова лоза напустили су Земљу у две пошиљке у новембру 2019. и марту 2020. године, а у јануару су се вратили на нашу планету у близини рта Канаверал на Флориди.
И вино и лоза се сада анализирају како би се утврдило како су се променили током боравка у свемиру, где су другачији ефекти гравитације и где је веће излагање зрачењу него на Земљи које могу да убрзавају генетске промене.
Научници ће упоредити винову лозу са примерцима који су остали на Земљи, с циљем прилагођавања те биљке да расте у суровим окружењима.
Филип Дарије, организатор пројекта и директор Одељења за енологију, Института за вино, рекао је да је вино 14 месеци било "у другачијим условима старења" него на Земљи.
Укупно је у свемир послато 12 боца, од којих је вино из само једне, за сада, могло да се проба.
Дарије је такође нестрпљив да види анализу винове лозе која је послата уз боце.
- Можда ће нам овакав експеримент у будућности омогућити да гајимо биљке које могу да стекну различита адаптивна својства у односу на климатске промене - додао је Дарије.