ВИШЕ НИ ЗДРАВА ХРАНА НИЈЕ ГАРАНЦИЈА Огласио се онколог: Сви његови пацијенти су МЛАЂИ ОД 45 - постоји једна "заједничка карактеристика"
Онколог из Северне Каролине, Николас Девито, говорио је о расту броја случајева рака међу млађима, откривајући да сваки нови пацијент који долази у његову клинику има мање од 45 година.
Он тврди да су и његови колеге током последњих година приметили ову демографску промену, коју приписује конзумацији ултра прерађене хране, преноси Daily Mail.
Између 1990. и 2019. године, број случајева рака код младих широм света порастао је за 79 процената, док је смртност порасла за 28 процената. САД има шесту највишу стопу рака с раним почетком, уз предвиђања да ће се ова стопа још повећати до краја деценије.
Готово 75 процената хране која се конзумира у САД-у сматра се ултра прерађеном, јер је пуна адитива и штетних састојака. Ова храна је скоро потпуно нерегулисана, за разлику од Европе која има строже смернице и ригорознија тестирања, упркос студијама које је повезују са здравственим проблемима.
Девито је позвао званичнике у индустрији и политичаре да заштите нацију од штетних производа, захтевајући строжу контролу адитива у храни и већу доступност здравијих опција.
- Жеља да се Американци заштите од супстанци које узрокују рак и друге болести требала би надмашити страначке разлике и политичке мотиве како би се превазишло лобирање индустрије. То је било могуће са дуваном, а могуће је и са храном - навео је Девито за Стат News.
Раније студије су показале да ултра прерађена храна, која садржи вештачке састојке, може променити цријевни микробиом, оштетити стијенке и изазвати хроничне упалне болести, што све повећава ризик од рака.
Девито, који прима пацијенте с гастроинтестиналним карциномима као што су рак дебелог црева и желуца, тврди да храна може играти кључну улогу у превенцији.
Сличан закључак наводи и прошлогодишња студија која је открила „доследну значајну повезаност између уноса ултра прерађене хране и неколико врста рака“, укључујући рак дебелог црева, дојке и гуштераче.
Стручњаци препоручују да се, осим масноћама и шећерима, више пажње посвети и самим састојцима хране. Према њиховим анализама, већина „здраве“ хране је препуна вештачких састојака, што је сврстава у ултра прерађену храну. Предлажу да купци бирају производе са мање од пет састојака и да избегавају оне чије називе је тешко изговорити.
Извор: Србија Данас/Блиц/Аутор: Бобана Ћевриз