ПУТИН НАЈАВЉИВАО ДОГОВОР ВЕКА, А ОНДА ХЛАДАН ТУШ: Кина одбила да потпише споразум "Снага Сибира 2", разјашњене Сијеве опроштајне речи
Већ сада прекограничне активности у Сибиру прећутно оживљавају историјска кинеска полагања права на ову, ресурсима богату стратешку регију.
Дуго се расправљало о споразуму "Снага Сибира 2", пројекту за транспорт гаса из Западног Сибира у Кину преко Монголије, а он је од почетка рата у Украјини постао симбол једностраног и помало увредљивог односа између Кине и Русије, што није добра вест за Москву.
ШОК ТВРДЊЕ ВИСОКОГ УКРАЈИНСКОГ ЗВАНИЧНИКА: Путин са Сијем договорио бекство у Кину у случају да буде свргнут?!
ПУТИНУ СЕ СПРЕМА АТЕНТАТ ИЛИ ХАПШЕЊЕ? Западни медији тврде да постоји план моћних Руса - Медведев ће искочити у први план?
"ПОЧЕЛО ЈЕ СА КРИМОМ, ЗАВРШИЋЕ СЕ СА КРИМОМ" Амерички генерал објавио план за ослобођење полуострва (ВИДЕО)
Овакав однос Кине примећен је и током недавне посете председника Си Ђипинга Москви, а западни аналитичари упозоравају да Си има своју мисију - стављање богатства Сибира под контролу Кине.
Уочи недавне посете кинеског председника Си Ђинпинга Русији, председник Владимир Путин је објавио да је споразум о гасоводу спреман за потписивање, прерано га назвавши "договором века", али Си је одбио да било шта потпише. У изјавама које су могле да се чују током његовог састанка с Путином, Си уопште није споменуо "Снагу Сибира 2". У завршном заједничком обраћању, разочарани Путин је рекао да још мора да се ради на "проучавању и одобрењу", преноси Јутарњи лист.
У том контексту могу да се схвате Сијеве опроштајне речи Путину, које се односе на "промене какве нису виђене вековима". Кинески аналитичари су анализирали његову поруку, али очигледно је да се Си представио као вођа "ревизионистичког напада на либерални светски поредак", с Путином поред себе.
Визија Пекинга за стогодишњицу НР Кине 2049. глобални је тријумф развијене, богате и моћне Кине, а то не укључује дељење с Русијом, пише британски Телеграф у својој анализи.
Будући да режим Кине велики део свог легитимитета извлачи из тих реваншистичких кампања, плаћање Путину за сибирске ресурсе делује као откуп сребра од пљачкаша, сматрају аналитичари.
Већ сада прекограничне активности у Сибиру прећутно оживљавају историјска кинеска полагања права на ову, ресурсима богату стратешку регију.
Путинов напад на Украјину можда је скренуо његов поглед далеко од руске границе с Кином дуге 4.200 километара, али Кинези су остали усредсређени. Сијева амбиција за "велико помлађивање Кине", намеће се Русији, корак по корак.